Až vojenský režim vládl v některých divizích Samsungu. To by se teď mělo změnit. Firma v rámci projektu Startup Samsung chce omezit „zkostnatělé hierarchické postupy, zbytečné schůze a přesčasy a zavést pracovní prostředí, které podporuje dialog a inovační aktivitu.“ Zní to jako pohádka, ale možná to za pokus stojí. O novince informovala agentura AP.
Firma chce znovu nastartovat svůj růst. Doráží na ni především čínská konkurence, která se velmi rychle vyměňuje z pozice levných „kopírek“ a přichází i s vlastními inovacemi.
Zavést novou, a s poměry v asijských ekonomikách víceméně neslučitelnou, firemní kulturu bude těžké. Tři sta tisíc zaměstnanců nemusí změnu přijmout a firma tak může přijít o svou flexibilitu a rychlost. Některé uvolňující změny už ale přesto v minulosti prošly. Firma zavedla pružnou pracovní dobu, uvolnila standardy pracovního oblečení o víkendech a už ani neplatí povinnost chodit na firemní popracovní alkoholové sešlosti.
V tuzemsku se se startupy seznamuje třeba ČEZ nebo Česká spořitelna. „Spousta věcí se dneska rychleji a efektivněji vyvíjí ve startupech. Zároveň je to trochu bublina, ale přesto to v rozumné míře lze zkombinovat. Někdy je dost těžké to naroubovat na korporátní procesy. Inspiraci si ze startupů bereme. Poslední rok se snažíme dělat rychlé piloty – tedy neladíme věci do posledního detailu, ale jdeme se službou ven rychle, otestujeme ji na menším vzorku zákazníků a hned víme. Klasické startupové pravidlo praví, že pokud se za první verzi produktu nestydíte, tak jste ji ladil moc dlouho. Podobný styl uvažování se snažíme prosadit v korporaci,“ tvrdí v rozhovoru pro Lupa.cz Ladislav Barta z ČEZ.
Sázku na propojení korporací a startupů už udělal nejen TechSquare, ale i pořadatelé loňského Startup Summitu, kde svůj nový startupový program představilo O2.