Hlavní navigace

Satelit Astra 1N byl konečně vypuštěn

8. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 8. 2011

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Po dvou odkladech došlo o tomto víkendu, konkrétně ze soboty na neděli, k vypuštění nové telekomunikační družice Astra 1N, která bude fungovat opět pod hlavičkou největšího a nejúspěšnějšího satelitního operátora v Evropě, společnosti SES Astra. Družice bude působit v první fázi na pozici 28,2 stupně východně (britský trh), později se přesune na 19,2 stupně východně.

K TÉMATU: Satelit Astra 1N, který posílí pozici 19,2 stupně, bude vypuštěn v červnu

MMF23 tip3

Ve své druhé fázi poslouží Astra 1N pro německý, francouzský a španělský trh. Signál satelitu nebude možné u nás při působení na pozici 28,2 stupně východně zachytit. Dle mapy předpokládaného pokrytí, takzvaného footprintu, bude možné sledovat s parabolou běžných rozměrů programy z Astry 1N v Británii. Postačí parabola od průměru 45 cm, ve Francii (ovšem pouze v její západní části) se pak počítá s 60 cm. Při vypuštění vážila družice téměř pět a půl tuny, její rozpětí na orbitu bude 40 metrů a životnost byla stanovena na 15 let. Astra 1N má k dispozici 52 kmitočtů v běžném (Ku) pásmu.

Předpokládané pokrytí satelitu Astra 1N při jeho misi na pozici 28,2 stupně východně. (Zdroj: SES Astra)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).