Hlavní navigace

Satelit Astra 2E v komerčním provozu od zítřka, konec příjmu BBC a ITV se blíží

Lukáš Polák

Šestitunový satelit má stanovenou životnost na dobu 15 let. Jeho uvedení do komerčního provozu bude paradoxně pro řadu satelitních diváků u nás velmi smutnou zprávou.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čeští satelitní diváci mohou očekávat, že v horizontu několika týdnů bude ukončena možnost přijímat programy BBC a ITV na paraboly běžných rozměrů. Společnost SES, která je předním poskytovatelem satelitních služeb nejen v Evropě, dnes ráno potvrdila, že od 1. února, tedy již od zítřka, uvede do komerčního provozu satelit Astra 2E. Právě na něj se od příštího měsíce začnou přesouvat programy BBC a ITV včetně svých HD verzí. Díky satelitu Astra 1N bylo možné tyto kanály například v Praze přijímat na paraboly o průměru 85 centimetrů.

FIN19 tip - témata

K TÉMATU: Příjem kanálů BBC a ITV na běžné paraboly skončí v Čechách v únoru

Družice Astra 2E byla vynesena nosnou raketou ILS Proton z Kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 30. září loňského roku. Doposud proběhla několika testy a pomalu putovala na svou finální pozici. Celá operace probíhá podle plánu, který SES stanovila, a neočekává se, že při přechodu kanálů na nový satelit by nastal nějaký problém. Je-li řeč o samotném přesunu, podle operátora proběhne v následujících týdnech. Družice doplní stávající flotilu „kolegyň“, která se skládá z Astry 2A, Astry 2F a již zmiňované Astry 1N. Ta se později přesune na svou finální pozici 19,2 stupně východně.