Hlavní navigace

Satelitní Skylink a CS Link si mnou ruce. Přecházejí k nim piráti Digi TV

20. 8. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 115393
Nelegální diváci satelitní služby Digi TV se po vypnutí starého typu kódování vrhají do náruče dvou největších satelitních služeb v tuzemsku: Skylinku a CS Linku. V některých satelitních přijímačích, které umožňovaly pomocí emulace nelegální příjem služby Digi TV, ale nefungují karty konkurenčních satelitních platforem. Prodeje dekódovacích karet Skylinku a CS Linku přesto několikanásobně stouply a firmy měly problém s pokrytím poptávky. Jako jediné totiž nabízejí základní programový balíček zdarma: pouze za jednorázový poplatek za kartu a její aktivaci.

Jednorázoví zákazníci. Kolik z nich ale půjde do placené nabídky?

Provozovatelé satelitního Skylinku a CS Linku si vůbec nemohou stěžovat. Do náručí jim přispěchaly tisíce diváků, kterým předminulý týden ztmavla obrazovka, protože nelegálně přijímali satelitní službu Digi TV. Ta se rozhodla přejít na novější typ kódování signálu a všem platícím zákazníkům vyměnila přístupové karty. Ostatní odřízla od signálu. Vypnutí starého kódování má na prodej našich karet věru blahodárný vliv, chválí si výkonný ředitel satelitního Skylinku Jaromír Glisník. Den po vypnutí jsme během 30 minut prodali všech 18 tisíc nabalených karet, které jsme měli skladem.

Od té chvíle Skylink balí a dodává na trh tři tisíce karet denně, ale stále má nevyřízených 30 tisíc objednávek. Počítám, že během prvního měsíce od vypnutí pirátů Digi TV prodáme přes 100 tisíc karet, řekl Glisník serveru DigiZone.cz. Kolik z nich si objedná jen základní bezplatnou programovou nabídku a kdo si připlatí za zpoplatněné programy, se podle něj zatím nedá odhadnout. Zájem o placené balíčky se ukáže, až novým majitelům našich karet z řad bývalých diváků Digi TV doběhne dvouměsíční promo období. Nyní mají placenou nabídku zdarma, takže nemají důvod si ji předplácet, vysvětluje.

Jaromír Glisník 500

Všichni noví zákazníci Skylinku mají na dva měsíce zdarma kompletní programovou nabídku včetně placených kanálů. Teprve poté se ukáže, kolik z nich zůstane jen u bezplatné nabídky a kolik si předplatí placené balíčky, říká šéf služby Jaromír Glisník. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

CS Link ztrojnásobil prodeje, ostatní služby mlčí

Mnohem větší zájem o přístupové karty k satelitní televizi zaznamenala i konkurenční služba CS Link, která stejně jako Skylink využívá satelitní pozici 23,5 stupně východně a nabízí základní programovou nabídku zdarma – pouze za jednorázový poplatek za kartu a její aktivaci. Po vypnutí Nagravision 2 (původní kódovací systém služby Digi TV, pozn. red.) a zablokování pirátského přijmu Digi TV jsme zaznamenali nárůst počtu prodaných karet. Prodeje stále rostou, ale již nyní můžeme říct, že jsou prodeje vyšší o 300%, řekl serveru Parabola.cz marketingová specialistka CS Linku Michaela Baierová.

Opět však není jasné, kolik nových zákazníků CS Linku zůstane u základní bezplatné nabídky a kolik si pořídí některou z placených služeb. Na rozdíl od Skylinku, který nabízí balíčky několika placených programů, CS Link vedle balíčku umožňuje výběr samostatných placených programů nebo sestavení vlastního balíčku šesti placených kanálů podle vlastního uvážení. Část pirátů Digi TV zřejmě zůstane u této služby, ale pořídí si ji legálně. Digi TV totiž nadále zůstává nejlevnější placenou satelitní službou u nás, za 260 korun měsíčně nyní nabízí v základní nabídce i nový sportovní kanál Digi Sport s exkluzivními přenosy fotbalové Ligy mistrů. Těžko říct, zda se někteří piráti přesunou k další placené službě UPC Direct, jejíž výhodou je fakt, že vysílá na stejné pozici jako Digi TV a zájemce tudíž nemusí přetáčet parabolu.

Karta CS Link

Dekódovací karta k satelitní službě CS Link

Někdy nestačí jen nová karta, je třeba i nový satelitní přijímač

Smůlu ovšem mají ti bývalí piráti, kteří se snaží používat nové přístupové karty Skylinku v přijímačích, nimiž předtím chytali nelegálně službu Digi TV. Prakticky okamžitě nám začali masově volat noví uživatelé naší karty a stěžovat si, že jim karta nefunguje, prozradil v rozhovoru pro server Parabola.cz Jaromír Glisník. Některý volající se přizná, že používal bezplatně Digi TV, jiný nikoli. Zpravidla už mají přetočené paraboly na Astru 23,5°E, ovšem karta jim vysílání nedekóduje. Přijímače se chovají různě podle toho, jaký mají software, vysvětlil. Některé přijímače dokonce nenajdou ani volně šířené televizní programy.

To je ten lepší případ, karta se dá případně vrátit. V jiných najede global free, avšak po registraci se na kartu nezapíší patřičné sektory, takže karta přestane fungovat. A v jiných přijímačích se sektory vytvoří, ovšem dorazí (z nám neznámých důvodů) pouze některé zápisy. Společnou vlastností těchto přijímačů je neexistence licencovaného dekodéru CryptoWorks/Irdeto, pro který je naše karta ICE určena, dodal ve zmiňovaném rozhovoru Glisník. Satelitní Skylink totiž ukončil prodej starých karet, které podporovaly pouze kódovací systém CryptoWorks a prodává nyní kombinované ICE karty, které dekódují jak CryptoWorks, tak nový systém Iredo PI-sys.

Skylink Ready logo

Tímto logem označuje Skylink satelitní set-top-boxy, které jsou kompatibilní s novým systémem kódování Iredo PI-sys. Bohužel jsou to zatím výhradně dražší HD přijímače.

Problémy mají i „normální“ zákazníci Skylinku

Nejde však jen o bývalé piráty Digi TV. Stížnosti kvůli novým kartám Skylinku vznáší i prodejci satelitní techniky a další zákazníci. Podle Davida Rácze, prodejce televizní techniky v Domažlicích, totiž na českém trhu stále ještě nejsou satelitní přijímače kompatibilní s novým kódovacím systémem Iredo PI-sys a zároveň nebyly HD ready, tedy určené i pro příjem televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Rád bych zákazníkovi nabídl standardní satelitní receiver pro SD rozlišení s integrovaným dekodérem Irdeto, když už mu prodávám kartu, od které se podpora Cryptoworksu na konci roku 2012 odpojí. Nechci, aby mi tento zákazník přišel v roce 2013 do obchodu ve špatné náladě vyhubovat, proč jsem mu neprodal přijímač připravený na systém Irdeto Pl-sys rovnou, píše Rácz na svém blogu na DigiZone.cz.

Prodejce míní, že Skylink začal prodávat nové ICE karty, podporující CryptoWorks i Iredo PI-sys, příliš brzy, aniž by počkal na vývoj nových modulů Irdeto a jejich testy. Systém pro čtení nových karet Skylink mají pouze HD satelitní receivery, které začínají na ceně čtyř tisíc korun a výše, upozorňuje Rácz. Dosavadní zákazníci Skylinku se starými kartami, které podporují pouze systém CryproWorks, se nemusejí ničeho obávat. Minimálně následující dva roky se pro ně nic nezmění, poté poskytovatel kódování přestane CryptoWorks aktualizovat. Jaromír Glisník se dušuje, že i potom bude Skylink svoji satelitní televizi nabízet jak v systému CryptoWorks, tak Iredo PI-sys, pravděpodobnější je ale postupný úplný přechod na Iredo PI-sys.

Skylink - podíl satelitních platforem na trhu - 2009

Takové byly počty zákazníků jednotlivých satelitních služeb v České republice ke konci roku 2009 (Zdroj: Skylink)

MMF24

Jaromír Glisník: Pirátům bohužel nepomůžeme

Skylink má nyní problém, protože se na jeho zákaznické centrum obrací nejen klasičtí zákazníci, kteří mají problém s implementací nové ICE karty, ale také bývalí piráti Digi TV, kterým tato karta nefunguje v jejich stávajícím satelitním přijímači. Velmi nás mrzí, že těmto našim novým zákazníkům s pirátským přijímačem – tedy přijímačem, kterým bezplatně přijímali vysílání Digi TV – nedokážeme pomoci. A přetížení telefonního centra znamená snížení kvality obsluhy našich stávajících zákazníků. Situace je vskutku obtížná a v krátkém horizontu očekávám její další zhoršení. Global free na kartách bude dobíhat a stížnosti budou přibývat, konstatoval Glisník v rozhovoru pro server Parabola.cz.

Skylink je momentálně nejpopulárnější satelitní službou v České republice, má zde 700 tisíc aktivních karet. Druhý CS Link vykazuje zhruba 450 tisíc karet, třetí Digi TV okolo 300 tisíc a UPC Direct necelých 100 tisíc. V čistě placených službách ale vede Digi TV, protože u Skylinku tvoří zákazníci placených programových balíčků zhruba 12 až 14 procent celkové klientely. Podobně je na tom i CS Link.

Kterou satelitní službu přijímáte vy?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).