Hlavní navigace

Satelitní Skylink chystá další uplink a rozšíření nabídky

16. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

16. 2. 2009

Na březen letošního roku chystá satelitní platforma Skylink rozšíření programové nabídky včetně HDTV kanálů. Ta by nebyla možné bez spuštění nového transpondéru. Podrobnosti o rozšíření o nový uplink dnes přináší v podrobném článku server satCentrum.com. Nová frekvence bude umístěna na satelitu Astra 1G, který se přesune z pozice 19.2 st. vých. Skylink chce podle plánů, které padly na konferenci Milníky digitální televize v lednu, nabídnout až 8 programů ve vysokém rozlišení. V první fázi by však měla být nabídka rozšířena o tři kanály.

K TÉMATU: Ředitel Skylinku: Do tří let u nás satelit porazí pozemní televizi

První transpondér, který bude přepojen na Astru 1G, je 11797/H. Ten je v současné době vysílán z mobilního uplinku a je zapotřebí ho přepojit na novou parabolu, kterou však nebylo díky povětrnostním podmínkám na bratislavském Kamzíku zatím možné smontovat. Druhý transpondér, jehož parametry zatím Skylink nezveřejnil, bude určen pro kanály ve vysokém rozlišení. Na této frekvenci bude nově vysílat také Eurosport HD a satCentrum spekuluje o přidání dokumentárních a filmových kanálů. Dle informace ze společnosti Help Film, kterou má k dispozici DigiZone.cz, půjde minimálně o Filmbox HD.

ČTĚTE TAKÉ: Filmbox Family, Erox a další kanály jsou zatím ve fázi vývoje

K rozšíření programové nabídky by mělo dojít až 1. dubna, testování však začne už v průběhu příštího měsíce. Vyzařovací diagram Astry 1G najdete zde. Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, hovořil pro satCentrum právě také o rozšíření nabídky. Ten v rozhovoru řekl, že se letos mohou diváci těšit na filmové a dokumentární programy, sport a hudbu. Podle neoficiální informace ze společnosti Chello Zone, kterou má server DigiZone.cz k dispozici, by kromě Filmboxu HD měla být rozšířena nabídka i o filmový program z jejího porfólia. O jaký však půjde, nechtěl manager Václav Mozer prozradit.

cif-tip-firmy

NEPŘEHLÉDNĚTE: Evropa bude mít v roce 2010 okolo 150 HDTV kanálů

Glisník konstatoval, že rozvoj HDTV je sice nákladný, ale vyplatí se. „Prodejci i montážníci budou mít díky HD plné ruce práce a zajištěné živobytí po mnoho příštích let,“ řekl výkonný ředitel společnosti TradeTec, která na českém trhu zastupuje platformu Skylink. Ke konkrétní nabídce se zatím nechtějí její představitelé vyjadřovat, protože konkurenční boj v této oblasti je velký. Co se týká přepojení programů z Astry 1E na Astru 1G, nebude z divákovy strany vyžadovat nic, zlepší se však např. pokrytí kanálu Brava HDTV. Glisník také potvrdil, že probíhají jednání s Českou televizí o zařazení kanálu ČT HD a dojde k němu snad ještě letos.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.