Hlavní navigace

Sbohem, peněženko, platit budeme online?

11. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PayPal, největší operátor online platebního systému na světě, věří, že v roce 2015 nebude nikdo potřebovat klasickou peněženku; všichni budeme platit online nástroji. Přidáte se k této víře?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

 Největší online peněženka – a mimochodem,  nezbytná výbava každého českého milovníka laciného nakupování v čínských e-shopech, nedávno oznámila, že překročila sto milionů aktivních uživatelů. Světe, div se. Při této příležitosti si celkem významní představitelé PayPalu kladou otázku, kdo bude v roce 2015 chtít používat klasickou peněženku s klasickými penězi. A v rámci nezbytného kasání se odpovídá, že nikdo. Tedy přesněji řečeno, skoro nikdo.  Po světě se bude potulovat pár nešťastníků, kteří budou stále chtít platit keš, a pak miliardy šťastných majitelů online platebních nástrojů – jistěže z produkce PayPalu.

Chápu nadšení PayPalu z jeho úspěchu a zcela upřímně mu přeji úspěch ještě větší. Už jenom proto, že ze svých zisků financuje mimo jiné kosmický program svého zakladatele. Na druhou stranu si jsem celkem jist, že slova o opuštění tradičních peněženek v perspektivě čtyř let je bláznivě nadsazená  idyla.

Pravdou je, že online platební systémy rostou.  Jejich kouzlo spočívá v tom, že se hodí jak pro mikroplatby, tedy pro malé částky, tak – alespoň co se PayPalu týče – pro posílání poměrně velkých finančních částek tam, kde jiné cesty z nějakého důvodu nejsou výhodné, nebo vůbec nepřicházejí v úvahu. To v praxi znamená, že by tyto nástroje časem mohly nejenom nahradit tradiční peněženku s jejími drobnými, ale do určité míry také tradiční služby, které poskytují banky.

cyber-obecný tip

Bohužel, nic není dokonalé. Ani PayPal ne. Jeho fungování (a fungování všech dalších podobných systémů) existenčně závisí na základní platformě, kterou je internet a jeho dostupnost.  Můžete namítnout, že internet je dnes přece úplně všude, a že není nic jednoduššího, než prostřednictvím mobilního zařízení zajistit zálohovanou konektivitu. Ale ouha. Pokud jste zažili něco třeba jen tak triviálního, jako je porucha sítě bankomatů vaší banky (často z důvodu výpadku konektivity), víte, jak nezbytné jsou někdy plně offline bankovky a mince – se všemi svými dalšími nevýhodami. A pokud vám někdo ukradl platební kartu, pak víte, jak se naopak zcela bezchybně fungující platební systém může stát vašim nepřítelem.

Věřím v rozkvět online placení. Ale jsem si jist, že tato metoda nevytěsní z trhu tradiční bankovky a mince. A že i za deset let budeme nosit po kapsách své drobné; byť možná v jiné formě, než jak to děláme dnes. PayPal promine.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.