Hlavní navigace

Sbohem, peněženko, platit budeme online?

11. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PayPal, největší operátor online platebního systému na světě, věří, že v roce 2015 nebude nikdo potřebovat klasickou peněženku; všichni budeme platit online nástroji. Přidáte se k této víře?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

 Největší online peněženka – a mimochodem,  nezbytná výbava každého českého milovníka laciného nakupování v čínských e-shopech, nedávno oznámila, že překročila sto milionů aktivních uživatelů. Světe, div se. Při této příležitosti si celkem významní představitelé PayPalu kladou otázku, kdo bude v roce 2015 chtít používat klasickou peněženku s klasickými penězi. A v rámci nezbytného kasání se odpovídá, že nikdo. Tedy přesněji řečeno, skoro nikdo.  Po světě se bude potulovat pár nešťastníků, kteří budou stále chtít platit keš, a pak miliardy šťastných majitelů online platebních nástrojů – jistěže z produkce PayPalu.

Chápu nadšení PayPalu z jeho úspěchu a zcela upřímně mu přeji úspěch ještě větší. Už jenom proto, že ze svých zisků financuje mimo jiné kosmický program svého zakladatele. Na druhou stranu si jsem celkem jist, že slova o opuštění tradičních peněženek v perspektivě čtyř let je bláznivě nadsazená  idyla.

Pravdou je, že online platební systémy rostou.  Jejich kouzlo spočívá v tom, že se hodí jak pro mikroplatby, tedy pro malé částky, tak – alespoň co se PayPalu týče – pro posílání poměrně velkých finančních částek tam, kde jiné cesty z nějakého důvodu nejsou výhodné, nebo vůbec nepřicházejí v úvahu. To v praxi znamená, že by tyto nástroje časem mohly nejenom nahradit tradiční peněženku s jejími drobnými, ale do určité míry také tradiční služby, které poskytují banky.

Lupa tip MF temata2

Bohužel, nic není dokonalé. Ani PayPal ne. Jeho fungování (a fungování všech dalších podobných systémů) existenčně závisí na základní platformě, kterou je internet a jeho dostupnost.  Můžete namítnout, že internet je dnes přece úplně všude, a že není nic jednoduššího, než prostřednictvím mobilního zařízení zajistit zálohovanou konektivitu. Ale ouha. Pokud jste zažili něco třeba jen tak triviálního, jako je porucha sítě bankomatů vaší banky (často z důvodu výpadku konektivity), víte, jak nezbytné jsou někdy plně offline bankovky a mince – se všemi svými dalšími nevýhodami. A pokud vám někdo ukradl platební kartu, pak víte, jak se naopak zcela bezchybně fungující platební systém může stát vašim nepřítelem.

Věřím v rozkvět online placení. Ale jsem si jist, že tato metoda nevytěsní z trhu tradiční bankovky a mince. A že i za deset let budeme nosit po kapsách své drobné; byť možná v jiné formě, než jak to děláme dnes. PayPal promine.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.