Hlavní navigace

Některé z kompromitovaných schránek na Hotmailu jsou zneužívány pro spam

22. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vzpomínáte si ještě na kauzu se zkompromitovanými e-mailovými účty ze služby Windows Live Hotmail a údajně také i z konkurenčních freemailů Yahoo Mail a Gmail? Přestože se provozovatelé všech zmíněných služeb dušovali, že u postižených účtů podnikli potřebná opatření proti zneužití, byla nyní zaznamenána vlna spamu, která těží právě z uniklých přístupových hesel (jedním z opatření přitom měl být jejich reset). Stále není úplně jasné, jak vlastně hesla tisíců uživatelů pro přístup k e-mailu…

Vzpomínáte si ještě na kauzu se zkompromitovanými e-mailovými účty ze služby Windows Live Hotmail a údajně také i z konkurenčních freemailů Yahoo Mail a Gmail? Přestože se provozovatelé všech zmíněných služeb dušovali, že u postižených účtů podnikli potřebná opatření proti zneužití, byla nyní zaznamenána vlna spamu, která těží právě z uniklých přístupových hesel (jedním z opatření přitom měl být jejich reset). Stále není úplně jasné, jak vlastně hesla tisíců uživatelů pro přístup k e-mailu unikla na Internet. Platnou zůstává teorie o nadmíru úspěšném phishingovém útoku.

Content tip EARLY

Hesla se každopádně objevila na Internetu a spammeři se jali využití některých z kompromitovaných schránek k rozesílání nevyžádané reklamy. Často se spokojí s odesláním spamu pouze osobám z adresáře u daného účtu. Tím se rapidně zvedá šance, že reklamní e-mail projde antispamovou ochranou a adresát mu bude věnovat pozornost. Spam láká k nákupu elektroniky za podezřele nízké ceny. Důvěřivý příjemce však samozřejmě žádný pro něj výhodný obchod neudělá. Naopak byly zaznamenány pokusy o zneužití osobních údajů uvedených při vyřizování objednávky.

Web podvodného prodejce elektroniky hostuje v Číně. Není ale jisté, že odsud pochází i spammeři. Otazník rovněž visí nad spojitostí úniku hesel se zmíněným spamem: není jasné, jestli obojí má na svědomí stejná skupina. Analytik Patrik Runald ze společnosti WebSense totiž tvrdí, že seznam hesel vyvolal v internetovém podsvětí takový zájem, že se okamžitě projevil nárůstem příslušného spamu. Může tedy jít jen o podvodníky vezoucí se na vlně. (SecurityWorld­.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).