Hlavní navigace

Šéf České pošty se obává aktivace datových schránek na poslední chvíli

5. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Brně dnes začala konference 3IN věnované e-governmentu. Během oficiálního zahájení, které obstarali ministr vnitra Martin Pecina a generální ředitel České pošty Petr Sedláček, zazněla informace, že proces aktivace datových schránek nadále neběží podle představ. Zřízeno je aktuálně 290 000 schránek, z čehož 10 000 schránek si nechali zřídit lidé, kteří zatím ze zákona datovou schránku nemusí využívat. Jenže ne všichni uživatelé ještě provedli aktivaci své schránky Aktivovaných je kolem 40 000…

V Brně dnes začala konference 3IN věnované e-governmentu. Během oficiálního zahájení, které obstarali ministr vnitra Martin Pecina a generální ředitel České pošty Petr Sedláček, zazněla informace, že proces aktivace datových schránek nadále neběží podle představ. Zřízeno je aktuálně 290 000 schránek, z čehož 10 000 schránek si nechali zřídit lidé, kteří zatím ze zákona datovou schránku nemusí využívat. Jenže ne všichni uživatelé ještě provedli aktivaci své schránky Aktivovaných je kolem 40 000 schránek. Z těch uživatelů, kteří ji musejí využívat ze zákona, tak zatím učinilo jen asi deset procent, konstatoval Petr Sedláček, podle něhož Česká pošta rozeslala přístupové kódy všem už před časem.

Šéf České pošty, která datové schránky provozuje, se obává náporu uživatelů přicházejících schránku aktivovat na poslední chvíli: Systém je robustní ale teprve start bude tím opravdovým testem a trochu se obáváme toho, že pokud to všichni nechají na poslední den, dojde k tomu, že ten systém nebude v každou chvíli průchodný. Připomněl přitom třeba fronty na úřadech, kdy mnozí lidé nechávají pravidelně odevzdání daňové přiznání až na poslední možnou chvíli. Přitom právě z jejich řad se rekrutuje část uživatelů datových schránek. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.