Hlavní navigace

Šéf ČTÚ je horší než kůrovec, obul se do Pavla Dvořáka poslanec za TOP 09

28. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanec Jan Husák se snaží zviditelnit opakovanou kritikou předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu. Nelíbí se mu zrušená aukce kmitočtů pro LTE.

Za horšího škůdce než kůrovce, který ničí lesy na Šumavě, označil předsedu Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka poslanec a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Husák. Nelíbí se mu, že Dvořák zrušil aukci kmitočtů pro vysokorychlostní broadband, protože operátoři jejich cenu vyšroubovali až na 20 miliard korun. Vyvolávací cenu přitom ČTÚ stanovil na sedm miliard a jako reálný cenový strop očekával 15 miliard Kč.

K TÉMATU: ČTÚ zrušil aukci vysokorychlostních sítí LTE, ministr Kuba žádá odchod jeho šéfa

Husák srovnává český případ s obdobnou aukcí kmitočtů v sousedním Rakousku. “Telekomunikační úřad v Rakousku stanovil vyvolávací cenu za připravovanou aukci kmitočtů na 13 miliard korun. Šéf ČTÚ Pavel Dvořák řekl, že konečná cena naší, srovnatelné aukce, by měla být maximálně 15 miliard. A to místo 20 miliard, které nabízeli sami operátoři. Co je v Česku dle šéfa ČTÚ nejvyšší možná cena, je v Rakousku ta nejnižší, vyvolávací. Lepší důkaz toho, jak šéf ČTÚ Českou republiku poškodil, nenajdete,” konstatuje Husák.

ČTĚTE TAKÉ: Nova, Prima i ČT se obávají rušení digitální televize vysíláním LTE

Rakouská aukce, která odstartuje letos v září, se týká kmitočtů v pásmech 800, 900 a 1800 MHz. ČTÚ pořádal aukci na kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. „České frekvence 2600 MHz mají menší cenu než rakouské v pásmu 900 MHz, v ostatních parametrech jsou ale obě aukce více méně srovnatelné. Přesto předseda ČTÚ bez jakýchkoliv analýz došel ke zcela rozdílné ceně než naši sousedé, samozřejmě k ceně nevýhodné pro Českou republiku,“ říká poslanec. Nelíbí se mu také, že ČTÚ nevyhradil z dražených kmitočtů část pásma 800 MHz pro úplně nového mobilního operátora, který by přinesl větší konkurenci.

Cloud23

Zrušení aukce kmitočtů je podle Husáka jasnou snahou zakonzervovat trh mobilních operátorů v Česku tak, aby na něj nemohl vstoupit žádný nový hráč. „Šéf ČTÚ způsobil, že operátoři budou poskytovat drahý vysokorychlostní internet pouze ve velkých městech a konkurenceschopnost venkova se bude i nadále zhoršovat. Je zjevné, že kůrovec i pan Dvořák způsobují škody českému hospodářství v miliardách korun. Na kůrovce lze použít insekticidy, ale nevím, jak z úřadu vyhnat laxního úředníka, když obchází poslance, aby mu naopak byl v ČTÚ prodloužen mandát,“ dodal Husák.

Na zrušenou aukci kmitočtů pro vysokorychlostní internet negativně reagovala i vláda. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) bezprostředně po oznámení šéfa ČTÚ uvedl, že už nebude kabinetu navrhoval prodloužení funkčního období současného šéfa úřadu Pavla Dvořáka a najde nového předsedu, jehož hlavním úkolem bude vypsat novou aukci.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).