Hlavní navigace

Šéf digitalizace ČT: Některé analogové dokrývače by šlo udržet i po roce 2012

4. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

4. 10. 2010

Pokud by tomu nebránilo vzájemné rušení s televizním vysíláním a dalšími službami v sousedních zemích, mohly by některé analogové televizní dokrývače vysílat i po roce 2012, tedy termínu, který vláda určila za ukončení zemského analogového televizního vysílání v České republice. Serveru DigiZone.cz to řekl vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš. Zároveň ale neuvedl, zda chce ČT některý z analogových dokrývačů skutečně zachovat i po tomto datu.

K TÉMATU: 11.11.2011 nebo 30.6.2012? Vede se spor o termín ukončení digitalizace

Technicky se určitě nemusí vypnout všechny. Pokud ale někdo překročí termín, nastoupí sankce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), zvýšené poplatky za využívání kmitočtů. Ale reálně vzato, otázka vypnutí je spíš otázkou mezinárodní, abychom nerušili vysílání v sousedních státech. Ale když máte lokální vysílání, kdy vám vysílač září do okruhu deseti kilometrů někde v údolí, mohl by takový analogový převaděč běžet donekonečna a nevadil by ničemu, vysvětlil Hanuš v rozhovoru pro DigiZone.cz.

MIF22_Early

Zvýšené poplatky účtuje ČTÚ provozovateli vysílače, tedy většinou Českým Radiokomunikacím, a ty by je pak měly vyúčtovat svému zákazníkovi, tedy televizi, která odmítla vypnout analogové vysílání do termínu stanoveném v Technickém plánu přechodu. První případy takové sankce od ČTÚ již existují: úřad vede správní řízení kvůli neukončení analogového vysílání televize Nova na Chebsku, Klatovsku a Sušicku. České Radiokomunikace se ale proti sankci odvolaly.

Rozhovor s vedoucím projektu digitalizace ČT Pavlem Hanušem a systémovým inženýrem ČT Karlem Moulíkem čtěte zítra na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.