Hlavní navigace

Šéf Novy: Odliv diváků od pozemní televize nás silně znepokojil

11. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
11. 11. 2011

Televize Nova je silně znepokojena odlivem diváků, který zasáhl pozemní televizní vysílání v posledních letech. Na dnešním kolokviu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ke konci analogového terestrického vysílání to řekl generální ředitel nejsledovanější české televize Jan Andruško. Zatímco za dobu analogu přijímalo pozemně TV okolo 80 % diváků, nyní je to cca. 50 %.

Z ARCHIVU: Nechápu, proč Nova odmítá vypínat analog, říká předseda ČTÚ

Digitalizace je pro mě taková remíza, není to ani výhra, ani prohra, konstatoval Andruško. Ten také Českým Radiokomunikacím vytkl, že cena za šíření pozemního vysílání je velmi vysoká. Co se týče rozšíření nabídky pro diváka, je to slabota, uvedl šéf Novy a dodal: Multiplex 4 se nerozvíjí a multiplex 3 zeje prázdnotou. My jako Nova jsme měli v úmyslu přinést nové kanály už na začátku digitalizace, ale nedostali jsme k tomu licence.

ICTZ23

NEPŘEHLÉDNĚTE: Ať si Nova nechá analog, navrhují digitální televize

Jediným větším problémem digitalizace podle Andruška bylo používání dočasných kmitočtů pro DVB-T vysílání v některých oblastech, kde pak diváci museli opakovaně ladit digitální přijímače. Jako jeden z příkladů uvedl Andruško Chebsko. Generální ředitel Novy připomněl to, co už uvedla Jaroslava Nováková z ČTÚ – proces digitalizace bylo určitě možné zrychlit a zkrátit lhůty pro zahajování digitálního a vypínání analogového vysílání.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.