Hlavní navigace

Šéf Óčka: "Must carry" pomůže divákům

23. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
23. 10. 2007

Ředitel televize hudební Óčko a předseda Asociace digitálních televizí (ADT) Jiří Balvín obhajoval na stránkách týdeníku Strategie rozšíření povinnost kabelových a mobilních operátorů zařazovat volně dostupné stanice bezplatně do nejnižších programových nabídek. Novela zákonů souvisejících s digitalizací, která po průchodu Sněmovnou čeká na schválení Senátem, provozovatelům kabelové (a mobilní) televize nově určuje, že musí do svých minimálních nabídek zařadit nejen analogové, ale i digitální nekódovaně vysílající zemské programy. Od televizí za to nedostanou žádné peníze, ty musí na druhou stranu dodat svůj signál zdarma.

Do této chvíle to nikomu nevadilo, naopak ze strany provozovatelů kabelových systémů byl v minulosti enormní zájem, aby všechny celoplošné stanice ve své nejnižší nabídce měli, protože to jednak zvyšovalo jejich bonitu, jednak o to měli enormní zájem uživatelé jejich služeb – tedy diváci. O ty by nám všem mělo jít především a touto cestou jim zpřístupnit nové, české televize, jejichž příjem na pozemním digitálním vysílání, přístupném všem obyvatelům, se bude po ČR rozšiřovat přibližně dva roky, napsal Jiří Balvín a dodal: Takto se dostanou v jednom okamžiku do více jak milionu domácností, a pokud k tomu připočteme ještě počet domácností, které mají UPC Direct a Digi TV, dostaneme se k číslu 1,5 milionu domácností, a to je číslo opravdu nezanedbatelné.

MMF24

Pro předsedu ADT má situace kolem „must carry“ jednoznačná pozivitiva, minimálně z pohledu diváků. A čemu může uškodit? ptá se Jiří Balvín a sám si odpovídá: Z mého pohledu ničemu, z pohledu kabelových operátorů může uškodit jen jejich zisku, ale pouze na přechodnou dobu, kdy budou muset nahradit některé placené kanály těmi zdarma. Kdyby UPC přešlo na satelit Astra, tak se nestane nic, protože zde je kapacita dostatečná. Provozovatelé mobilních sítí tuto úpravu vítají, protože se bezplatně dostanou k široké programové nabídce. Každý musel ustoupit, aby mohlo být dosaženo kompromisu a nastartován skutečný proces přechodu na pozemní digitální vysílání.

Společnost UPC, která je dominantním poskytovatelem kabelové televize v České republice, se proti rozšíření „must carry“ ihned po schválení digitální novely Poslaneckou sněmovnou veřejně ohradila. Chce proti ustanovení, které je z jejího pohledu diskriminační, podat stížnost Evropské komisi a dosáhnout jeho zrušení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).