Hlavní navigace

Šéfredaktor ČT 24 Karel Novák v HN: Moravcovi jde hlavně o sebe

27. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

27. 9. 2011

Ostrou kritiku šéfredaktora zpravodajského kanálu ČT 24 Karla Nováka si vysloužil moderátor Václav Moravec, který opakovaně v rozhovorech pro celostátní deníky napadl ředitele ČT 24 Romana Bradáče i svoje kolegy ze zpravodajství ČT. Naposledy minulý pátek v celostránkovém rozhovoru pro Hospodářské noviny Moravec uvedl, že na současném stavu hlavní zpravodajské relace Události se kromě jiného podepsal fakt, že v ní pracují redaktorští elévové, zatímco kvalitní redaktoři přešli do moderátorských pozic na ČT 24.

K TÉMATU: Václav Moravec: O Bradáčovi a spol. se mluví jako o mordpartě ČT

Ponižující označení redaktorů, kteří do Událostí přispívají, žádném případě nelze tolerovat. Naprosto chápu, že Václav Moravec bojuje proti mně, ale nechápu, proč do toho zatahuje kolegy, které nazývá začátečníky, apod. Nejenže je tak dehonestuje před jejich respondenty, ale navíc s klidem používá jejich práci ve svém pořadu, napsal Novák v komentáři pro pondělní HN. Doplnil také, že Moravec už na začátku letošního roku žádal, aby do kontinuálního vysílání ČT 24 nechodili jako hosté politici, nýbrž jen odborníci a analytici. Politikům měly být vyhrazeny pouze jeho Ptázky Václava Moravce.

ČTĚTE TAKÉ: Petr Dvořák se zastal Václava Moravce: „Říká jen to, co se povídá“

Vysvětlil jsem mu, že odborníci a komentátoři tam samozřejmě chodí. Že reagují, objasňují, analyzují, uvádějí do souvislostí právě skončené tiskové konference, živé vstupy elit politického a společenského života. A že právě na tomto okamžitém, v přímém přenosu zprostředkovaném zpravodajství, je postaven úspěch a princip zpravodajského programu, napsal Novák. Moravec prý ale trval na tom, že špičkoví politici by se měli objevit až v nedělním vysílání. Odvětil jsem, že přece kvůli nedělním dvěma hodinám nezničím zbylých 166 hodin v týdnu. A že v tu chvíli program ČT 24 převálcují všechny zpravodajské servery, dodal šéfredaktor ČT 24.

NAPSALI JSME: Václav Moravec se opět pustil do vedení ČT. Prý teď pochlebuje Dvořákovi

Moravec podle Nováka už tehdy špatně snášel skutečnost, že témata, o kterých se bude mluvit, nastoluje i denní vysílání ČT 24 a že se objevují i jiní moderátoři speciálů a kontinuálního vysílání, než je on. Necelý týden před finálovou volbou generálního ředitele ČT Moravec otevřeně v rozhovoru pro MF Dnes vystoupil proti jednomu z kandidátů a šéfovi ČT 24 Romanu Bradáčovi. Ten se nakonec neprobojoval ani do „superfinálové“ dvojice, z níž vzešel jako vítěz bývalý šéf Novy Petr Dvořák. Moravec poté v rozhovoru pro HN označil Bradáče za „mrtvolu, do které se nekope“.

KL22_nominace

KOMENTÁŘ: Václav Moravec – hrdina naší doby

Moravcovo chování však nenechává chladným ani nového šéfa ČT Dvořáka. V normální době by takové chování bylo zcela neprominutelné. Ale ve vypjaté atmosféře, kdy proti sobě v ČT bojovaly různé skupiny lidí, ho dokážu pochopit, řekl nový ředitel ČT v rozhovoru pro časopis Týden. Za standardní situace by měl platit princip, že zaměstnanec, který není spokojený, by měl jako první přijít za tím, s kým má problém. Je ale fakt, že nejméně od konce srpna, kdy Jiří Janeček odstoupil, v televizi panovalo bezvládí. Lidé byli pod velkým tlakem, v kuloárech kolovaly zaručené zprávy, kdo koho vyhodí a jaký pořad zruší. Proto se dá takovému chování částečně rozumět. Je ale důležité, aby se podobné věci za normálního chodu televize neopakovaly, do­dal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.