Hlavní navigace

Sem s daty!

1. 8. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už od mládí jsem měl rád data a pořádek v nich. Jakmile jsem získal první databázový program pro ZX Spectrum (VU FILE), udělal jsem si v něm databázi svých počítačových her. Jakmile jsem začal hrát karetní hru Magic: The Gathering, vytvořil jsem si v nějaké obskurní DOSové databázi podrobný seznam všech karet, které jsem měl. Od té doby mě to pustilo (hlavně na podobné prkotiny už nemám čas), ale přehledný, dobře organizovaný soubor dat pořád ocením jako labužnickou záležitost.
František Fuka - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Internet je od svého počátku souhrnem dat. Pochopitelně. I ta nejjednodušší statická HTML stránka představuje nějaká data, ale s postupem let přibývá serverů, jejichž obsah vzniká tak, že se něco „vytahá“ z klasické databáze, nějak se to „obalí“ a výsledná stránka je na světě (a to i u statických stránek, u kterých to rozhodně není „nutné“). Tj. na serveru jsou umístěna data, která mají nějaký smysl (například množina článků, z nichž každá má datum, autora a obsah) a z nich se dynamicky generuje HTML kód, kterému tento „smysl“ chybí a je pouze sérií znaků (ve kterých „smysl“ odhalí až člověk, který si je prohlíží ve svém prohlížeči).

Je pochopitelné, že některým lidem a některým aplikacím by se hodilo mít přístup k původním „smysluplným“ datům, umístěným přímo v databázi, se kterými by si mohli (resp. mohly) dělat, co se jim zachce. Pro tyto „maniaky“ existuje specifikace RDF (Resource Description Framework), využívající XML a sloužící k zaznamenávání a katalogizaci obecných dat.

Pro Firefox je k dispozici zajímavé rozšíření PiggyBank, které umožňuje zpracovávat RDF data, na která na Internetu narazíte. Můžete v nich vyhledávat, katalogizovat, ukládat je lokálně nebo je uploadovat. Pokud jsou mezi nimi geografická data, můžete je namapovat na Google Maps.

ICTZ23

Ale to není to nejzajímavější. PiggyBank totiž umí získat RDF data i ze stránek, kde žádná nejsou. Buď z RSS kanálů, nebo obecně naprosto odkudkoliv, pomocí uživatelských skriptů! Tj. umožňuje vám vrátit datům onen „syrový obsah“, který měla ještě v databázi, a zbavit je „HTML balastu“. Pokud tato data navzájem provážeme originálním způsobem, můžeme získat zajímavou unikátní aplikaci, aniž bychom vlastně nějakou programovali. (Praktické příklady hledejte na domovské stránce rozšíření.)

A co z toho všeho? Neočekávám, že všichni najednou začnou generovat hromady užitečných RDF dat. Ani neočekávám, že si všichni začnou instalovat PiggyBank (koneckonců, je to dost mamutí rozšíření, protože obsahuje databázi a vlastní webserver a má přes 4 MB!). Ale je to zase něco nového – žádná revoluce, ale přirozený vývoj. Teď si můžu například vyhledat několik restaurací podle nějakých kritérií (zatím pouze v USA) a zobrazit je na přehledné mapce, aniž by jejich provozovatelé někam zadávali jejich zeměpisné souřadnice. Asi se ještě dočkáme zajímavých věcí…

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.