Hlavní navigace

Sencor SLE 43F57TCS: hledáte levný televizor s DVB-T2 a HEVC? Tady je a vůbec není špatný

4. 11. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Sencor
Jednoduchý, levný a rozměrný televizor od značky, která je považována za „malou“. Pravda. Přišla ale i s televizorem s Androidem a nyní i s H.265.

Když si na firemních stránkách v přehledu TV zadáte řetězec „TCS“, objeví se čtyři přístroje s tunery DVB-T/C/T2/S2, které mají – v posledních dvou případech – schopnost rozkódovat televizní signál přicházející s H.265/HEVC. Tohle jsem ovšem vyzkoušet nemohl, protože v dosahu experimentálního vysílání nejsem (na mé satelitní instalaci se nyní nic nenabízí), navíc se parametry často mění a signál jednou u televizoru s DVB-T2/HEVC zachytíte a po druhé nikoli. Nicméně DVB-T HD (MPEG-4), multimédia a i všechny ostatní vlastnosti, včetně případné podpory kodeku HEVC přes USB, vyzkoušet mohu. A protože jde o tzv. „hloupou“, nikoli „chytrou“ TV, poslední signálová cesta – internet – nám odpadá.

A co se nabízí? Čtyři úhlopříčky v podobě…

 • 60 cm (23,6") – 5300 Kč,
 • 81 cm (32") – 6990 Kč,
 • 109 cm (43") – 10 999 Kč (testovaný model) a
 • 123 cm (48,5") – 14 999 Kč.

Jak vidíte, ceny jsou vpravdě lidové, upozorňuji ale, že poslední dvě jsou Full HD a první dvě „jen“ tzv. HD Ready.

Nic proti ničemu v daných velikostech…

ČTĚTE TAKÉ: Přehled televizorů s tunery DVB-T2/S2 HEVC na českém trhu

DVB-T2 bude v Česku dříve, než se zdálo. Motorem je Německo…

Snadná a rychlá instalace

Podstavec je vpravdě jednoduchý. Tvoří ho dvě plastové nožičky, které se napevno přišroubují do krajů panelu s dosti lesklou obrazovkou, což je otázka okamžiku. Potěší výborné zpracování a hlavně bytelné gumy naspodu obou nožiček, které by se neztratily minimálně o třídu výše.

Softwarová instalace je na DVB-T, i se snahou dívat se po DVB-T2, rychlá a příjemná. Nabídek není moc, jsou výborně čitelné a tady vás nic zdržovat nebude. U satelitního tuneru je to už výrazně náročnější a ne každý ji tu zvládne.

V obou případech se také nabízí snadné a rychlé třídění kanálů, které se dělá prostým přesunem na nové místo (více jich najednou přesunout nejde) nebo uložením do Oblíbených položek; viz foto u konce článku.

Dálkový ovladač nabízí povětšinou solidní rozložení a ani tlačítka nejsou tak malá, jak bývá v této třídě zvykem. (Fotografii z jiného úhlu pohledu najdete v galerii.)
Autor: Bohumil Herwig

Dálkový ovladač nabízí povětšinou solidní rozložení a ani tlačítka nejsou tak malá, jak bývá v této třídě zvykem. (Fotografii z jiného úhlu pohledu najdete v galerii.)

Ovládání bez tlačítek na televizoru

Tlačítko úplného vypnutí chybí, pouze vlevo zespodu panelu najdete tlačítko elektronické, které je průhledné a svítí, i když při sledování televizoru naštěstí neoslňuje. Je to také jediné, které na televizoru najdete, protože základní ovládací sada, o které jsem si doteď myslel, že je vždy přítomna, tady zcela chybí.

Vše je tak ponecháno jen na dálkovém ovladači.

Ten je přehledný s rozumně velkými tlačítky i rozložením. Alespoň tedy v rámci nejnižší televizní třídy a v tomto ohledu rozhodně patří k tomu nejlepšímu.

Po ruce není v podstatě jen tlačítko EPG, tlačítka pro multimédia jsou však kompletní, včetně samostatných tlačítek pro přeskok po kapitolách. Kolem kurzorového kříže jsou – jak bývá zvykem – sdružena čtyři: Menu, Source, přes které se přepínáte i na multimédia, TV/Rádio (stanice jsou odděleny) a Exit, který při pohybu v nabídce často nahrazuje Return.

Jak vidíte na fotografii výše, mezi hlasitostí a postupným přepínáním kanálů není ztlumení hlasitosti, nýbrž Home. To je ovšem v našem případě nefunkční a míří nejspíše na chytré televizory Sencoru.

Vpravo pod tím je důležité tlačítko Info, kterým nejen vyvoláte informace například o vysílaném pořadu, ale také je skryjete. To pokud by se vám zdálo, že na obrazovce visí déle, než je zdrávo. Podobnou funkci má v TV tuneru i tlačítko Enter (seznam kanálů vyvoláte tlačítkem Chn List), v multimédiích jím pak vybere soubor k přehrání, resp. soubory.

Co se týče menu nastavení, v něm se pohybujete kurzorovými tlačítky, volby odmačkáváte obvyklým Enterem a tady vás už žádné překvapení nečeká.

Jednoduché osmidenní EPG

Tlačítko programové nabídky vyvolá základní seznam, v němž jsou pod sebou uvedeny názvy právě vysílaných pořadů pro osm kanálů (viz foto výše). Další pořady sice vyvolat jdou, ale vždy se ukazují pouze v jednom sloupci. Bližší informace k právě vysílanému pořadu, včetně časů začátku a konce, pak získáte po stlačení Info.

K dispozici je naštěstí ještě druhý náhled, který ukáže pořady pro jeden kanál na asi tři hodiny dopředu (viz galerie).

Na pořad se můžete nechat upozornit a televizor se dokonce probudí i z pohotovostního režimu, můžete si ho ale také nechat nahrát. Nicméně je evidentní, že velký přehled v EPG právě nemáte…

Nabídka se stahuje po vstupu na daný multiplex, po EPG se ale můžete libovolně pohybovat, dokud nestlačíte Enter. Pak jste na daný kanál přímo přepnuti.

V části Obraz můžete v režimu barevné teploty „Uživ.“ oslabit či zvýraznit podání základních barev podle modelu RGB. Může to pomoci.
Autor: Bohumil Herwig

V části Obraz můžete v režimu barevné teploty „Uživ.“ oslabit či zvýraznit podání základních barev podle modelu RGB. Může to pomoci.

Možnosti úpravy obrazu základní, u zvuku výšky a basy

Přednastavené obrazové režimy jsou čtyři, manuálně upravíte jas, kontrast, barevnou sytost, tón, ostrost a teplotu. V pokročilém nastavení pak úroveň zelené, červené a modré, ale musíte být opatrní, protože chybí návrat k továrním hodnotám. Ten se sice dá udělat, ale je celkový, tedy za celou TV.

Přednastavených zvukových režimů je šest, upravit jdou basy a výšky a vyplatí se nepoužívat virtuální zvuk, který vše poněkud rozostřuje a řeč byla typicky hůře srozumitelná.

Přednastavené režimy můžete v obou případech změnit i tlačítkem na dálkovém ovladači a k dispozici je i pro změnu poměru stran vysílaného pořadu. Tady mimo jiné najdete 16:9, 4:3, zoomové režimy a režim nepřepočítaný. Je tu i obvyklá automatika a v řadě případů také zafungovala i když dnes už se nejčastěji 4:3 vysílá v obálce 16:9.

Ve volbě „PVR systém souborů“ najdete možnost médium na USB naformátovat či zkontrolovat a je tu i položka pro nastavení maximální délky přímé nahrávky (1–6 h).

Pro záznam pořadu si vystačíte se vcelku libovolným médiem (na jeho minimální či maximální velikost jsem nikde nenarazil), musí být ale typu FAT32.

Televizor následně nahrává a ukládá záznam typu „20151102_220314_[4 CT 24]_[Události, komentáře]“ do souboru s koncovkou TS, takže byl volně přehratelný nejen v počítači.

Médium nemusí být formátováno a ani párováno a zjevně může být libovolné velikosti. Já vyzkoušel kapacitu 16 GB a na flash paměti se bez přeformátování pouze vytvořila příslušná struktura.

Tahle stará škola se dnes opravdu málokdy vidí.

Na vstupní úrovni multimédií vidíte volby Film, Hudba a Foto, na tomto snímku pak vidět adresářový výpis, který televizor zvládl bez potíží a hlavně svižně udělat i z disku Freecom s kapacitou 1 TB.
Autor: Bohumil Herwig

Na vstupní úrovni multimédií vidíte volby Film, Hudba a Foto, na tomto snímku pak (vedle lesknoucí se obrazovky) i adresářový výpis, který televizor zvládl bez potíží a hlavně svižně udělat i z disku Freecom s kapacitou 1 TB.

Souborový manager je svůj, ale nabízí „volné“ nahrávání

Souborový manager je jednodušší, nedá se v něm kolovat a povětšinou neumí ani rotování dlouhých názvů souborů. Nabízí však perfektní pohled na adresářovou strukturu a terabajtový disk Freecom Mobile Drive Sq TV načetl zcela bez problémů a během okamžiku.

Většinu času jsem ale televizor zkoušel spíše s kombinovanou flash pamětí (USB 2.0/Micro USB 2.0) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB. Ve všech případech televizor pracoval naprosto bezproblémově, i když nabízí náhled pouze na multimédia podle jejich typu, tedy film, muzika a fotografie.

Náhled typu „Vše“ k dispozici není.

Televizory testuji ještě nově i s výtečným flash diskem Freecom Tough Drive USB 3.0 256 GB SSD. Ten mám ale jako NTFS a tento souborový formát Sencor nepodporuje stejně, jako exFAT.

Jakékoli médium, ať už na něj budete nahrávat, nebo z něj číst, musí být FAT32.

Souborový manager má jednu specialitku známou už od značky Changhong, totiž to, že tlačítkem Enter nespouštíte přehrávání, nýbrž jen vybíráte soubory ze seznamu. Ke spuštění pak vždy musíte použít Play/Pause, a pokud jste mezitím Enterem vybrali nějaký jiný soubor, spustí se ten.

Chce to cvik a zvyk, a hlavně se na to musí myslet.

Co se týče přehrávání multimédií, uspěl jsem například s AVI (H.264 MPEG-4), MKV (MPEG-4 AVC), MOV a také s čistým MPEG-4. Kodek nazvaný MS MPEG-4 Video v3 Div3, na který jsem náhodně narazil, přehrán nebyl.

Externí titulky podporovány jsou, ale chyběla jim čeština a byly také vyvedeny ve velmi tenkém písmu, takže jsou velice špatně čitelné a nenastavíte jim zhola nic, včetně znakové sady či synchronizace. Je to zvláštní, protože v EPG s češtinou nebyl sebemenší problém a tohle bývá spojeno.

Jak vidíte, tady je přehrávání multimédií jednodušší. Například ale u fotografií narazíte nejen na podporu formátů JPG, BMP a PNG, ale kupodivu také na 3D snímky v MPO. Televizor z nich jednoduše přehraje 2D část, a to je více, než na co často narazíte u přístrojů třeba i třikrát dražších. Aby toho nebylo málo, vynikající je rovněž přehrávání muziky, u níž je vedle WAV, WMA či MP3, včetně nejvyšších datových toků, podporován i FLAC.

Jak vidno, na jednu stranu multimédiím něco chybí, na stranu druhou jsou někdy až vynikající a mohou směle soupeřit i s podstatně dražšími přístroji masových značek.

Tohle je u takto levného televizoru překvapení.

Třídění naladěných stanic je velice jednoduché a svižné a dělá se prostým přesunutím kanálu. Bohužel více jich najednou přesunout nejde, což by se zejména u satelitního tuneru hodilo.
Autor: Bohumil Herwig

Třídění naladěných stanic je velice jednoduché a svižné a dělá se prostým přesunutím kanálu. Bohužel více jich najednou přesunout nejde, což by se zejména u satelitního tuneru hodilo.

Ceně odpovídá obraz, zvuk je ale daleko nad ní

Obrazově je Sencor SLE 43F57TCS takříkajíc klasický a odpovídá své třídě prakticky plně. Plakátové a svítivě jasné barvy lze sice trochu utlumit, ale moc si od toho neslibujte typicky u zelené. Pokud ale obrazovce dáte slušný zdroj (vyzkoušel jsem HBO z freeSATu a kvalitní materiál na pozemním ČT 1 HD), vše se uklidní a výrazně zpříjemní. Výsledkem pak je – na danou cenu – docela solidní obraz.

Ani tady však nečekejte, že typicky sportovní přenosy budou bez chybičky, a to i na ČT Sport HD. Na sport se televizor opravdu nehodí a myslím, že i méně náročný divák tu uvidí překreslování, resp. lehké „šmouhy“, při rychlých a rychlejších pohybech scény.

Při nízkém datovém toku, např. Panorama na ČT Sport HD (abychom zůstali u stejné stanice), pak na povrch vystupuje struktura obrazu a tendence rozpadat se při švencích kamery, které tady ovšem nejsou nijak rychlé. V takových okamžicích se vyplatí sedět dále od televizoru, což lze obecně doporučit, a nekoukat na udávanou pohledovou vzdálenost.

Podsvícení panelu odpovídá třídě a ceně, takže je místy poněkud nerovnoměrné. S obrazem je třeba si trochu pohrát, což menu částečně dovoluje (RGB model), a jde to i u zvuku. Ten je ale opravdu výtečný a překvapivě plný. Ostatně zesilovač má 2× 10 wattů a za provozu je to hodně znát.

Potěší rovněž nahrávání na vcelku libovolné médium do formátu TS, což následně dovoluje záznam zhlédnout i na počítači, na jiném televizoru atd.

Celkově vzato byl tento Sencor příjemným překvapením, a i když jsem nezvládl ověřit funkčnost tuneru DVB-T2/H.265, ostatně ani by to nemělo vzhledem k momentálním častým změnám experimentálního vysílání nějaký zásadní smysl, důležité je, že hardware je na rozkódování HEVC připraven.

Pokud výrobce provede úpravu firmwaru podle konečných parametrů, s čímž počítá, bude obrazově nepříliš náročný majitel myslím velice spokojen. Navíc H.265/HEVC je podporován nejen na DVB-T2, ale i na DVB-S2, což také není právě málo (!), a i v tomto ohledu nabízí Sencor SLE 43F57TCS opravdu výbornou kombinaci cena/výkon. To ale není všechno.

Za úhlopříčku 109 cm, tedy 43", oficiálně zaplatíte 10 999 Kč, v praxi ale ještě o tisícovku méně. Výsledek je tedy ještě příjemnější, zvláště když k mému překvapení televizor na USB 2.0 suše přehrál i video v rozlišení Full HD s kodekem HEVC. A nebylo to – při kvalitním materiálu – vůbec špatné, a to dokonce ani v náročnějších scénách.

Tohle je opravdu velice příjemná „drobnost“, kterou bych vzhledem k ceně vůbec nečekal.

Hodnocení

pro: výtečná kombinace cena/výkon, překvapivě kvalitní zvuk a dostatečný výkon zesilovače (!), všestranná podpora H.265/HEVC, včetně USB, nahrávání do formátu TS (volně přehratelný záznam), podpora FLAC i fotografií MPO ve 2D

Cloud23

proti: neoperativní EPG, někomu může také vadit nestandardně ovládaný souborový manager či utopená rozhraní (platí i u většího modelu)

Balení obsahuje

 • dálkový ovladač
 • 2× mikrotužkové baterie (AAA)
 • nenatáčitelný podstavec
 • adaptérový kabel jack-cinch
 • napájecí kabel (dvoužilový)
 • uživatelská příručka
 • záruka: 24 měsíců

Co si myslíte o nákupu televizoru s podporou H.265/HEVC v současné době?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).