Hlavní navigace

Šenkýř: licenční řízení na DVB-H jsme museli vypsat

31. 1. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
31. 1. 2007

Vůbec první licenční řízení na provozovatele digitální televize pro mobilní telefony ve formátu DVB-H, které podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václava Žáka skončí zamítnutím všech žádostí, rada musela vypsat, i když věděla, že žádnou licenci udělit nemůže. Na dnešním semináři občanského sdružení Hermes to řekl její místopředseda Jiří Šenkýř.

Podle novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z loňského roku musí rada vypsat licenční řízení, když ji o to požádá některý uchazeč. V případě DVB-H taková žádost přišla, u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) jsme si potvrdili, že existují volné technické prostředky (pražský kanál 29 z vysílače Strahov, pozn. red.) a proto jsme řízení vypsat museli, vysvětlil Šenkýř.

Žadatelem o licenci je společnost T-Mobile. Podle Václava Žáka ale nemůže uspět, protože současný vysílací zákon zakazuje křížení vlastnictví mezi provozovateli vysílacích sítí a provozovateli vysílání, byť by šlo o převzaté programy. Tím, že mezi minoritní akcionáře T-Mobile patří společnost Radiokomunikace, není možné tomuto operátorovi vydat licenci. Ale i kdyby mezi oběma firmami neexistoval žádný vztah, zákon je podle Žáka natolik striktní, že zakazuje křížení vlastnictví u provozovatelů veškerých vysílacích sítí, tedy i sítí GSM.

Existuje ale ještě jeden důvod, proč nikdo nemůže získat licenci pro DVB-H: zákon také neumožňuje v pozemních sítích šířit převzaté programy. T-Mobile však počítal s tím, že kromě programů České televize, Novy a Primy v DVB-H nabídne i některé kabelové a satelitní kanály. Náměstek ministra informatiky David Stádník upozornil, že pokud by současné terestricky šířené televizní stanice chtěly vysílat v DVB-H, nic jim v tom nebrání: Pokud se na jejich licence pohlíží jako na technologicky neutrální, platí jak pro analogové, tak pro digitální zemské vysílání jak v DVB-T, tak v DVB-H.

KL22 hlasovani

S tímto argumentem souhlasí i generální ředitelka nabídkové televize Top TV Kateřina Fričová. Nevylučuje dokonce, že se Top TV přihlásí do řízení. Stanice by ale mohla v DVB-H vysílat i na základě nynější krátkodobé licence pro analogové vysílání v Praze, která platí do letošního července a rada ji kvůli průtahům se zaváděním definitivních digitálních sítí zřejmě prodlouží.

Čtěte také: Komerční verze „televize v kapse“ už letos? Omyl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.