Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: A pak se objeví červ, který infikuje Arduina

16. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Bezpečnost zařízení pro Internet věcí je vděčné téma. Samozřejmě, nic není tak žhavé, jak to podle novinových titulků vypadá.

Útoky DDoS, provedené pomocí zařízení s přístupem k internetu, jsou čtenářsky vděčné téma. Spojují v sobě nedůvěru k novinkám (zde IoT) a hrůzné následky (miliony lidí nemohly zveřejnit fotky svého jídla na Instagramu). Ne, to samozřejmě zlehčuju, jak se to tak ve sloupcích dělává. Ve skutečnosti je riziko nemalé, protože včera to byl Instagram či Twitter, zítra to bude třeba něco důležitého a pozítří samotné servery EET! Já bych všechny ty Internety věcí zakázal!

A už dokonce i Arduina! Na kurzech říkáme lidem, že Arduina jaksi nejsou moc napadnutelná, protože jsou “secured by obscurity”, nemají vlastní operační systém a přeprogramování na dálku není tak snadné… Jenže pak se objeví ArduWorm, tedy červ, který infikuje Arduina, a co teď?

Samozřejmě, nic není tak žhavé, jak to podle novinových titulků vypadá. ArduWorm je spíš PoC (Proof of Concept) než reálná hrozba a neznamená to, že jsou všechna Arduina napadnutelná. Jedná se o jeden konkrétní model, a tím je Arduino Yún.

Arduino Yún je takový pozoruhodný hybrid. Obsahuje jednočip AVR, jak už jsme u Arduin zvyklí, ale zároveň obsahuje i “internetovou” část, postavenou na Atherosu AR9331 a systému Linino, založeném na OpenWrt. ArduWorm funguje díky jedné vlastnosti tohoto slepence – Linino totiž plně důvěřuje AVR. ArduWorm proto neútočí přímo na Linino, ale na AVR… Samozřejmě se může šířit z Yúnu na Yún, zůstává natrvalo součástí systému a vůbec se chová tak, jako jiní červi.

Přesto asi není důvod k panice a hromadnému ničení Arduin. Je tu spousta mnohem lákavějších cílů než poměrně málo rozšířené Arduino Yún a nabízejí jednodušší postupy – třeba defaultní a nezměnitelná hesla, že…

Kdo nemá Yún, dá tam Raspberry, a kdo nemá ani Raspberry Pi, dá tam Orange Pi. Čínský výrobce Shenzhen Xunlong vyrábí miniaturní jednodeskové počítače, podobné Raspberry, s označením Orange Pi. Takových výrobců je spousta – ostatně na Rootu vyšel začátkem roku přehled podobných počítačů, jenže během roku informace zastarají, protože výrobci přidávají stále novější a výkonnější modely, popřípadě novější a levnější. 

To je případ Orange Pi Zero: za sedm dolarů získáte jednodeskový mikropočítač se čtyřjádrovým procesorem Allwinner H2+ (Cortex -A7) na 1,2GHz, 256MB RAM (za 512 si dva dolary připlatíte), s Wifi, 10/100M Ethernetem (možnost PoE) a USB portem (1 host + 1 OTG). Videovýstup lze zařídit přes konektor, podobně jako u RasPi Zero. O další dolar navíc pak stojí OrangePi One: zde je procesor Allwinner H3, konektor pro HDMI na desce, ale bez WiFi.

ebf 24 - tip duben

S nástupem různých LPWAN sítí roste i poptávka po jednoduchých devkitech s transceivery LoRaWAN či Sigfox. Zajímavou variantu nabízí Marvin. Jde o vývojovou desku ve tvaru USB sticku, s procesorem ATmega32u4 (tedy zhruba odpovídající procesoru v nejběžnějším Arduinu), s několika konektory pro připojení senzorů a s integrovaným modulem pro síť LoRa. Cena není moc příznivá, 70 EUR za kit bez senzorů a 80 za kit s powerbankou a teploměrem není asi nic, nad čím bychom mohli jásat, ale doufejme, že časem bude takovýchto kitů dostupných víc a konkurence srazí jejich cenu někam k přijatelné hranici.

Mimochodem, pokud si chcete vyzkoušet práci se sítí LoRaWAN, přijďte 25. 11. do Impact Hubu v Praze, koná se zde už třetí IoT Hackaton Českých Radiokomunikací. Další informace a registrační formulář naleznete na pripoj.me.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).