Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Hledáte vhodný “starter kit pro IoT”?

Martin Malý

Čas od času se mi dostane do rukou nějaká hezká elektronická hračka a já o ní pak rád napíšu.

Tentokrát to byl kit SiPy. Už jsem se tu o něm v sloupku zmínil, tak jen připomenu: písmena “Py” napovídají, že půjde o Python, “Si” znamenají Sigfox. Za modulem stojí společnost Pycom, která má ve svém portfoliu i další varianty: WiPy (s wifi), LoPy (s LoRaWAN). V přípravě jsou GPy a FiPy, zaměřené na NB-IoT.

Ale zpět k SiPy. Modul pohání chipset ESP32, takže asi nepřekvapí podpora wifi, dále BLE (Bluetooth Low Energy), no a samozřejmě Sigfox (transceiver Texas Instruments CC1125). Podpora periferií je velmi slušná – dvakrát UART, dvakrát SPI, I2C, osm dvanáctibitových ADC, čtyři šestnáctibitové časovače, DMA pro všechna zařízení, a konečně až 24 GPIO. K dispozici máte pro software 4 MB Flash, 512 kB RAM (pro programy je k dispozici asi 90 kB), hardwarovou podporu pro výpočty s plovoucí řádovou čárkou a podporu multithreadingu.

Jak už padlo výš, hlavním programátorským prostředím je MicroPython – dialekt Pythonu, upravený pro potřeby programování mikrokontrolérů. V modulech od Pycom (SiPy, WiPy, LoPy) je k dispozici i několik specifických knihoven pro ovládání konkrétního hardware. Potěší i přítomnost kryptografických knihoven a knihovny ussl pro podporu TLS.

Pro experimenty se vám bude hodit Expansion board – usnadní napájení a připojení SD karty k systému. Pro vývoj a programování dodává Pycom software Pymakr IDE. Programovat můžete tyto moduly nejen přes USB kabel, ale i přes wifi a Telnet, popřípadě přistupovat k datovému úložišti přes FTP.

Asi nejpříjemnější je podpora, kterou Pycom nabízí. Na jejich stránkách naleznete velmi dobře zpracovanou dokumentaci, včetně tutoriálu a příkladů pro jednotlivé subsystémy (wifi, BLE, Sigfox, …)

Před prvním experimentem se sítí Sigfox je potřeba svou desku registrovat v backendu Sigfox a – důležité! – nezapomenout připojit anténu.

Samotné rozběhnutí SiPy mi zabralo asi dvacet minut: připojit anténu, zabudovat desku do krabičky, připojit k počítači, zaregistrovat v síti Sigfox. A k samotnému poslání dat pak stačilo sedm řádků, včetně “from network import Sigfox”. 

Marcom

Za mne tedy palec nahoru, a pokud se mě bude nějaký programátor zase ptát na vhodný “starter kit pro IoT”, tak SiPy mohu s klidným svědomím doporučit. Sice nemá k dispozici stovky shieldů jako Arduino, připojení nějakého čidla vyžaduje aspoň elementární znalost elektroniky, ale velmi slušné IDE a hezký dialekt Pythonu sníží vstupní bariéru na minimum.

(Za zapůjčení SiPy s příslušenstvím děkuji společnosti SimpleCell, provozovateli sítě Sigfox)

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2017 9:46
Honza (neregistrovaný)

Zařízení se SigFoxem není určeno na doma. Tam si vystačíte s WiFinou. SigFox má dosah až 100 km. Zkuste si představit aplikaci, kde potřebujete monitorovat něco, co je od vás dále než pár stovek metrů, případně tam není ani GPRS (ano, jsou u nás taková místa, jsou mimo civilizaci, ale jsou). Například si vezměte lesy, nebo ještě lépe třeba pole. Máte zemědělství a potřebujete monitorovat čerpadla ve studnách, jestli vám funguje zavlažování. Elektriku už tam máte (běží na ní ta čerpadla), ale nen…

1. 3. 2017 12:54
JardaA (neregistrovaný)

S dosahy je to vždy složité, záleží na řadě faktorů a když elektrika opustí dráty, nikdo přesně neví, co udělá :-). Hrubý odhad dosahu může vycházet z toho, že SigFox pracuje v pásmu 868 MHz a s výkonem 25 mW. Tudíž sice lze překonat vzdálenost 100 km, ale pouze při přímé radiové viditelnosti, což je třeba ze Sněžky na Králický Sněžník (98 km). Dále lze předpokládat, že koncová zařízení ("modemy") nemají externí, výhodně umístěné antény s vyšším ziskem. Pokud budou tato koncová zařízení umístěna…