Tentokrát to byl kit SiPy. Už jsem se tu o něm v sloupku zmínil, tak jen připomenu: písmena “Py” napovídají, že půjde o Python, “Si” znamenají Sigfox. Za modulem stojí společnost Pycom, která má ve svém portfoliu i další varianty: WiPy (s wifi), LoPy (s LoRaWAN). V přípravě jsou GPy a FiPy, zaměřené na NB-IoT.
Ale zpět k SiPy. Modul pohání chipset ESP32, takže asi nepřekvapí podpora wifi, dále BLE (Bluetooth Low Energy), no a samozřejmě Sigfox (transceiver Texas Instruments CC1125). Podpora periferií je velmi slušná – dvakrát UART, dvakrát SPI, I2C, osm dvanáctibitových ADC, čtyři šestnáctibitové časovače, DMA pro všechna zařízení, a konečně až 24 GPIO. K dispozici máte pro software 4 MB Flash, 512 kB RAM (pro programy je k dispozici asi 90 kB), hardwarovou podporu pro výpočty s plovoucí řádovou čárkou a podporu multithreadingu.
Jak už padlo výš, hlavním programátorským prostředím je MicroPython – dialekt Pythonu, upravený pro potřeby programování mikrokontrolérů. V modulech od Pycom (SiPy, WiPy, LoPy) je k dispozici i několik specifických knihoven pro ovládání konkrétního hardware. Potěší i přítomnost kryptografických knihoven a knihovny ussl pro podporu TLS.
Pro experimenty se vám bude hodit Expansion board – usnadní napájení a připojení SD karty k systému. Pro vývoj a programování dodává Pycom software Pymakr IDE. Programovat můžete tyto moduly nejen přes USB kabel, ale i přes wifi a Telnet, popřípadě přistupovat k datovému úložišti přes FTP.
Asi nejpříjemnější je podpora, kterou Pycom nabízí. Na jejich stránkách naleznete velmi dobře zpracovanou dokumentaci, včetně tutoriálu a příkladů pro jednotlivé subsystémy (wifi, BLE, Sigfox, …)
Před prvním experimentem se sítí Sigfox je potřeba svou desku registrovat v backendu Sigfox a – důležité! – nezapomenout připojit anténu.
Samotné rozběhnutí SiPy mi zabralo asi dvacet minut: připojit anténu, zabudovat desku do krabičky, připojit k počítači, zaregistrovat v síti Sigfox. A k samotnému poslání dat pak stačilo sedm řádků, včetně “from network import Sigfox”.
Za mne tedy palec nahoru, a pokud se mě bude nějaký programátor zase ptát na vhodný “starter kit pro IoT”, tak SiPy mohu s klidným svědomím doporučit. Sice nemá k dispozici stovky shieldů jako Arduino, připojení nějakého čidla vyžaduje aspoň elementární znalost elektroniky, ale velmi slušné IDE a hezký dialekt Pythonu sníží vstupní bariéru na minimum.
(Za zapůjčení SiPy s příslušenstvím děkuji společnosti SimpleCell, provozovateli sítě Sigfox)