Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Internet věcí bez internetu

9. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Nightingale
Některá zařízení patří do kategorie, které říkám “Internet věcí bez internetu”. Dnes tady mám jeden malý příklad.

Když jsem se probíral vhodnými materiály pro tento sloupek, zaujal mě jeden článek o novém revolučním použití IoT. Což by nebylo nijak překvapivé, takových článků jsou denně napsány mraky, ale tento mě zaujal tím, že patřil do kategorie, které říkám “Internet věcí bez internetu”.

Šlo o zařízení, které pomáhá při poruchách spánku. V zásadě jde o systém, který produkuje lehký ambientní šum, který pomáhá nespavcům usnout (coby dlouholetá oběť tohoto problému dodávám: jak kterým!) Zatím dobré, ale internet není potřeba. Co tam je dál? Zařízení má samozřejmě aplikaci pro Android / iOS, která pomůže zmapovat místnost a započítat všechny věci, které mohou ovlivnit výsledný zvuk: koberce, nábytek a tak dál. Pořád nula internetu. Zařízení lze propojit se systémem domácí automatizace: Nest, Philips Hue… a taky s IFTTT. Takže ano, nakonec jsme se tam dostali, nakonec tam ten internet přeci jen je. Nikoli nezbytný, ale je!

Z druhé strany, a poměrně ostře, se do Internetu věcí pustil tento článek - ve zkratce: nezabezpečená zařízení přinášejí problémy, ale náklady s těmito problémy spojené nenesou výrobci, tak proč by se snažili. A v komentáři na margo standardů v IoT dodává: Očekáváte nějaký rozumný přístup od firem, které dodnes nezaregistrovaly existenci IPv6?

Mimochodem, když už se tu bavíme o domácí automatizaci: hezky tu vizi sumíruje například článek na iqd. Jenže ten počítá s tím, že si postavíte vlastní dům, a už při jeho stavbě počítáte s tím, že všude možně budou čidla a serva a podobné věci, takže k nim vedou datové vodiče… Jenže než tohle nastane, přijde doba bezdrátová. Totiž ti, kteří už dům mají, budou chtít také nějaké ty skvělé domácí automatizační gadgety. A prostým porovnáním počtu lidí, co dům mají, a počtu lidí, co si ho postaví nebo přestaví, dojdeme snadno k závěru, že bezdrátová komunikace u home automation tu s námi ještě nějakou dobu bude.

Takže budeme mít doma čím dál víc bezdrátových zařízení, a pokud nebudou používat už existující a rozšířený standard (čti: WiFi), tak každé z nich přijde s nějakou vlastní gateway (pokud nebudou od stejného výrobce, a to asi nebudou). S tím mimochodem souvisí i problém distribuce elektřiny. Každá taková věc chce nějaké napájení. Pokud to je snímač teploty, vystačíte si s baterií, ale když to má něco ovládat, třeba točit motorkem, potřebujete napájení. Když přivedete 230 V, musíte mít trafo. Hodil by se třeba rozvod nízkého napětí, ale to jsme zase u té novostavby (nebo sekat do zdi…), takže ještě řadu let bude potřeba tohle řešit a při návrhu zařízení na to myslet. Zatím v krabici dostanete adaptér do zásuvky – a “zapojte si sami”. Možná vám to připadá jako banalita, ale schválně: kolik z vás má třeba na WC vhodnou zásuvku?

Ale měli bychom končit pozitivněji. Určitě jste slyšeli o britské odpovědi na Arduino s názvem micro:bit. Nadace, která za ním stojí, uvolnila referenční design jako open source.

Cloud 22 temata

Pokud používáte Arduino Nano a hodil by se vám vyšší výkon, nemusíte sahat pro BluePill a podobné kity. Můžete zkusit vývodově kompatibilní Tau, které nabízí v rozměrech Nano procesor z Arduina Zero (Cortex M0+ ATSAMD21E17A).

No a pro kutily z řad čtenářů tu mám tip na vhodný vánoční dárek. Postavit si meteostanici už si zkusil snad každý, ale co třeba takový Geiger-Müllerův detektor radioaktivních částic s ESP8266 a MicroPythonem?