V posledních dnech to vypadá, jako by všichni stavěli “sítě pro IoT”. Především T-Mobile, respektive jeho partner SimpleCell, který v ČR buduje síť standardu Sigfox, o sobě dává poměrně razantně vědět a hlásí pokrytá větší i menší města… Ale ani ostatní nespí. Další síť, tentokrát na standardu LoRa, oznámily například už před časem České radiokomunikace.
Do budování se ale nepouštějí jen operátoři. Se zajímavým nápadem přišla společnost Things s.r.o., která využila toho, že v ČR je velmi silná základna poskytovatelů připojení Wi-Fi, kdy v každém větším i menším městě je alespoň jeden provozovatel takové sítě. A především tito provozovatelé by snadno mohli rozšířit portfolio poskytovaných služeb právě o LPWAN síť Things.cz. Tato síť využívá rovněž standard LoRa, resp. LoRaWAN.
Dejme si krátkou vsuvku k použitým zkratkám. LPWAN (low power WAN) jsou bezdrátové sítě pro přenos typicky malého množství dat na velkou vzdálenost pomocí malého vysílacího výkonu. Kromě “low power” jsou tedy i “long range”. Přenos dat nefunguje tak, jak jsme zvyklí z internetu, nepoužívá se protokol TCP/IP, místo toho má každé zařízení svoje device ID (pokud byste hledali analogii s internetem, je to zhruba něco jako MAC adresa). O připojení LPWAN k internetu se starají až základnové stanice, které přijmou signál ze zařízení a pošlou ho dál, typicky k provozovateli dané sítě.
LoRa je technologie, vyvinutá společností Semtech. Není open source, jak se občas někde objevuje, je to uzavřené řešení, ale stará se o něj sdružení firem LoRa Alliance, které má přes 200 členů, včetně takových hráčů, jako je Cisco, IBM, ARM nebo Bosch.
Samotná LoRa řeší jen fyzickou vrstvu přenosu. Proto nad ní vznikla vrstva LoRaWAN, která se stará o MAC a další záležitosti okolo. Samotná LoRa bez LoRaWAN nemá v aplikaci moc smysl, pokud si tedy nechcete vrstvu LoRaWAN implementovat sami.
Síť Things.cz využívá frekvenci 868MHz (některé moduly pro LoRa běží i na 433 MHz) a díky tomu, že využívá právě LoRa, můžete použít jakýkoli modul od jakéhokoli výrobce, a měl by fungovat. Stejně tak si můžete vytvořit vlastní “nanocell” – základnovou stanici pomocí levného zařízení a pokrýt si tak například vnitřek budovy, areál svého podniku nebo svou obec.
Things chce spolupracovat právě s lokálními ISP, kteří mají možnost se do projektu zapojit – za provozování přístupového bodu samozřejmě dostávají zaplaceno. Dokonce i soukromníci si mohou takový přístupový bod pro síť Things.cz postavit a posílit tak dostupnost v nějaké lokalitě. Do projektu se může zapojit jakýkoli ISP, stačí se jen zaregistrovat na stránkách a vyplnit údaje o souřadnicích případné instalace. Nároky na technické vybavení jsou takové, že většina lokálních ISP jim dokáže bez problémů vyhovět.
Budování sítě Things.cz neprobíhá klasickým stylem “nejprve velká města, pak menší města, pak vesnice…”, jak jsme zvyklí od většiny bezdrátových operátorů. Podle Zdeňka Švarce z Things.cz určují postup pokrývání reálné aplikace v té které oblasti. Například v přesném zemědělství, kde jsou IoT senzory součástí systému pro sledování vegetačních indexů, nelze čekat, až na ně dojde řada po všech městech a městečkách…
Oficiální zpráva, včetně mapy pokrytí, by měla vyjít v průběhu druhého kvartálu letošního roku, síť je zatím ve stadiu příprav a testování. Už dnes je ale možné např. vyvíjet aplikace, které budou přijímat data přes tuto síť a simulovat zasílání paketů přes rozhraní Things.cz. Pro zařízení lze využít, jak už jsem zmínil, jakýkoli modul LoRa, provozovatel připravuje i vlastní devkit a k dispozici bude i LoRa tester – zařízení IndoorUNI, které umí měřit přítomnost fáze, kontakt a teplotu či vlhkost. Na akumulátorek 2300 mAh dokáže běžet v indooru minimálně tři roky. Můžete jej vzít a rovnou nasadit jako vzdálený tester S0, teploměr nebo detektor vniknutí, ale stejně tak jej můžete připojit k USB a učit se kódovat vlastní payload.
Pro předávání dat počítá Things.cz s jednoduchým HTTP REST API, s předáváním pomocí callbacků (GET) a také s message queues – v provozu je MQTT, chystá se AMQP a STOMP.
Síť by měla být nekomerční, ale bližší podrobnosti o fungování v tomto směru zatím nemám. Pravděpodobně půjde o model podobný různým WiFi XXX_FREE sdružením. V každém případě by mohlo jít o velmi zajímavou alternativu například ke zmíněnému Sigfoxu. Ale víc podrobností se dozvíme až z oficiálního oznámení, nechme se tedy překvapit.