Hlavní navigace

Seriál Sedmnáct zastavení jara na slovenské Dvojce

27. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 4. 2010

Slovenská STV 2 začala vysílat 37 let starý kultovní seriál „Sedmnáct zastavení jara“. Seriál vychází z ruské románové předlohy Juliana Semjonova vydaného v roce 1970. Filmový černobílý dvanáctidílný seriál byl realizován v Sovětském svazu v roce 1973. Jde o příběhy SS-Standartführera Max Otto von Stirlitz (pod touto identitou se skrývá dvojí agent NKVD, sovětský plukovník Maxim Isájev) v podání vynikajícího herce Vjačeslava Tichonova, který zemřel v Moskvě v prosinci 2009.

Seriál byl inspirovaný skutečnými událostmi, kdy se sovětský plukovník dostane pod změněnou idenetitou do středu hitlerovského vedení sicherheitsdienstu ve válečném Německu. Vloni režisérka Taťjana Lioznova souhlasila s tím, aby odborníci jednotlivé díly nakolorovali a remastrovali. Tato událost se ihned poté dotkla sovětských komunistů: Petrohradští komunisté jsou odhodláni žalovat televizi o odškodnění za „zprznění“ legendárního seriálu. Vyzýváme všechny vlastence, všechny činitele ruské a sovětské kultury, aby řekli hlasité NE znevažování milovaného díla a jeho ideově politického smyslu cestou obarvení, praví se ve výzvě z Petrohradu.

KL22 hlasovani

Rozhodnutí ústřední výbor přijal a žaloba bude určitě podána, jakmile završíme všechny právní přípravy, řekl listu Rossija molodaja šéf petrohradských komunistů Sergej Malinkovič. Seriál běží každou sobotu v 18.25 na STV 2 a je vysílán s českým dabingem. Kdo jste znali původní podobu černobílého snímku, budete překvapeni kvalitou barevného podání. V době vysílání v Československé televizi byly ulice vyprázdněny stejně, jako při seriálech Majora Zemana, nebo Nemocnice na kraji města.

Seriál je poplatný době natáčení, ale rozhodně ne tak jako Major Zeman, protože víceméně vychází ze skutečných událostí. Je natočen profesionálně a na tu dobu je velice akční. Herecké obsazení je typově i herecky bezchybné. Seriál je přirovnáván k Jamesu Bondovi Východu. Pokud si seriál pamatujete, podívejte se a porovnejte kvalitu remastrované kopie, možná, že budete vtaženi do děje stejně, jako miliony diváků před Vámi. Seriál byl u nás vydán i na DVD.

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.