Hlavní navigace

SES chce získat na satelit Astra regionální televize. Láká je na výhodné nabídky

24. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lucemburský operátor SES, vlastník satelitů Astra, vyrazil do boje za získání dalších českých a slovenských regionálních televizí. Tento způsob vysílání zažívá v posledních měsících velký boom.

Do boje o získání regionálních televizí vstoupil další silný hráč, který se o potencionální zákazníky hlasitě říká. Lokální stanice chtějí šířit nejen multiplex 3 společnosti Czech Digital Group a síť 4 patřící firmě Digital Broadcasting, ale i operátor SES, který českým a slovenským stanicím nabízí jako vlajkovou pozici 23,5 stupně východně, satelit Astra 3B. Prostřednictvím něho už vysílají například lokální stanice regionalnitele­vize.cz, CE TV a TV Patriot. SES chce k sobě přilákat nové zákazníky především cenovou politikou.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Multiplex 4 nabídne regionalizaci po krajích. Do června spustí 10 lokalit

V České republice funguje na 150 regionálních televizních studií, která tvoří nejširší TV infrastrukturu v zemi s nezanedbatelným diváckým potenciálem. Doposud však pro ně bylo obtížné proniknout do celostátního vysílání. Přitom v poměru k jeho dosahu je přímé satelitní šíření i satelitem zprostředkovaný přístup do kabelových sítí nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak získat nové diváky napříč regiony, uvedl mediální zástupce SES pro Českou a Slovenskou republiku Marek Němec z agentury PRAM.

cif-tip-téma-foto

ČTĚTE TAKÉ: TV Patriot už bude vysílat pouze na satelitu Astra. Konkurenční Thor by se jí nevyplatil

Satelitní operátor SES může plány především Czech Digital Group, potažmo Českých Radiokomunikací, které tohoto operátora vlastní, značně znepříjemnit. Šíření prostřednictvím pozemního vysílání není pro malé televize zrovna levnou záležitosti a výhodnou alternativou tak pro ně může být buďto multiplex 4, jež nedávno přišel s nabídkou pro malé a středně velké televize, nebo satelitní distribuce, která navíc signálem zasáhne kromě České republiky a Slovenska i řadu dalších států.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.