Hlavní navigace

Seznam.cz testuje opravu překlepů ve vyhledávači

24. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tuzemský portál Seznam.cz začal v testovací verzi svého fulltextového vyhledávače dostupné na http://searchtest.seznam.cz zkoušet opravu překlepů při zadávaných dotazů. Podobnou službu již nějaký čas nabízí českým uživatelům i Google. Opravy se počítají plně automaticky na základě toho, co uživatelé sami opravují. Nejde tedy o ‚ruční slovníky‘ slov, která jsou nebo nejsou mluvnicky správně. Z toho plyne jednak to, že se opravují i ‚nečeská‘ slova, a dále to, že se algoritmus může mýlit –…

Tuzemský portál Seznam.cz začal v testovací verzi svého fulltextového vyhledávače dostupné na http://searchtes­t.seznam.cz zkoušet opravu překlepů při zadávaných dotazů. Podobnou službu již nějaký čas nabízí českým uživatelům i Google. Opravy se počítají plně automaticky na základě toho, co uživatelé sami opravují. Nejde tedy o ‚ruční slovníky‘ slov, která jsou nebo nejsou mluvnicky správně. Z toho plyne jednak to, že se opravují i ‚nečeská‘ slova, a dále to, že se algoritmus může mýlit – zvláště u vysoce specializovaných dotazů. Při opravách se proto snažíme být pokud možno konzervativní, hlavně u krátkých dotazů. Třeba co myslíte – je dotaz fizyka překlep? Na první pohled ano, ale přesto existují stránky (a jazyky), kde je toto slovo korektní a úmyslné. A takových slov jsou spousty. Jinak řečeno, z jednoho slova je nemožné vyvodit, co přesně chtěl uživatel hledat, a proto opravu často nenabízíme. Oproti tomu při dotazu gravitace fizyka už je kontext jasný a opravátor nabízí, popisuje princip opravy překlepů blog fulltextového týmu české portálové jedničky, jejíž vyhledávač je na českém Internetu stále nejpoužívanější.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.