Hlavní navigace

Seznam jde do éteru. Objevil se v nabídce digitálního vysílání DVB-T

31. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tuzemský portál to s podporou videa myslí evidentně vážně. Kromě připravovaného rozjezdu televizního zpravodajství se hrne i do čtvrtého multiplexu.

V nabídce programů multiplexu Radima Pařízka se objevila nová položka. Bubeník hardrockové kapely Citron totiž kromě televizí Fanda nebo Prima Comedy Central ulovil velkou rybu a nově ve výpisu svítí Seznam.cz. S objevem přišel náš sesterský server Digizone

Stanice Seznam.cz se objevila na kanálu 44. Naladit jde na každém chytrém televizoru s tunerem (nebo settopboxem) pro DVB-T a podporou HbbTV (tady je seznam podporovaných modelů), který má přístup k vysílání multiplexu 4 a je připojen k internetu. Instrukce, jak se k vysílání připojit, je možné najít na stránce s nápovědou.

Pro uživatele se Seznam TV tváří jako normální, terestricky vysílaný televizní kanál, který najdou v nabídce mezi ostatními programy. Technicky vzato ale o klasické vysílání nejde. Podle generálního ředitele Seznamu Pavla Zimy firma v multiplexu šíří pouze spouštěč (tedy v podstatě statickou stránkou), který v chytré televizi rozjede už delší dobu existující HbbTV aplikaci Seznam TV. Obsah se pak přehrává čistě přes internet.

Jak hacknout DVB-T

Tento „hack“ Seznam vymyslel, protože nebyl spokojený s tím, jak se dosud diváci k jeho aplikaci v chytrých televizích mohli dostat – museli jít totiž do seznamu aplikací, tam ji vyhledat a spustit. Svým řešením se ale Seznam dostal do seznamu programů, čímž se spuštění aplikace – zejména pro technicky méně zdatné diváky – výrazně zjednodušilo.

Navíc si „kanál“ Seznamu zachovává všechny výhody aplikace – uživatel si může vybírat z jednotlivých pořadů či epizod, aplikace má také do budoucna umožnit doporučování obsahu podle toho, na co se divák v minulosti díval a další funkce. jediný zádrhel přichází, když chce divák přepnout zpět na klasické vysílání – musí nejdřív aplikaci ukončit.

Na svém televizním „kanálu“ Seznam zatím zpřístupnil videa ze své internetové televize Stream, časem plánuje nabídku rozšiřovat o další obsah. A zatímco se dnes soustředí na DVB-T, časem nevylučuje ani další možnosti šíření. „Začínáme s DVB-T, věřím tomu, že v budoucnu přijdou i kabelové televize a další provozovatelé,“ potvrdil Zima.

Milion chytrých TV

Podle interního dotazníkového průzkumu Seznamu je asi 75 % z televizorů v České republice chytrých, tedy schopných připojení k internetu – má jít asi o milion přístrojů. Ne do všech se ale Seznam se svým „vysíláním“ bude schopný dostat – nutné je totiž ono připojení k terestrickému DVB-T vysílání. 

Diváci, kteří přijímají vysílání například přes kabelovku nebo O2TV, tedy mají zatím smůlu a musí vzít zavděk tradiční HbbTV aplikací. Nebo přepnout na anténní vstup s DVB-T (pokud jej mají). Tím se ale hlavní výhoda novinky – zjednodušení přístupu k videům Seznamu – poněkud stírá.

cif-tip-téma-foto

Seznam se mění a začíná se přiklánět k tvorbě vlastního obsahu, především pak ve videoformátu. V rámci firmy vzniká samostatné obsahové oddělení, které má kromě redakcí Proženy.cz a Stream.cz zahrnovat také nově vznikající redakci zpravodajství. Obsah povede přímo generální ředitel Pavel Zima.

Hlavní novinkou bude vlastní videozpravodajství, kterým má Seznam konkurovat jak klasickým televizím, tak dalším zpravodajským serverům. O konkrétním formátu zatím není rozhodnuto a Seznam teď s malým týmem několika redaktorů, kteří pracují pod vedením lidí ze Stream.cz (Lukáš Záhoř, Janek Rubeš, Luděk Staněk), testuje různé přístupy.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn