Hlavní navigace

Seznam komentuje kvalitu vysílání své televize v jednotlivých platformách

23. 1. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
UVNITŘ GALERIE – Horší obrazovou kvalitu v zemském vysílání ve srovnání s dostupnou HD verzí vnímá Seznam jako nutnou „daň za celoplošné pokrytí“.

Včerejší článek shrnul poznatky z prvního týdne vysílání televize Seznam, kdy na jednu stranu ocenil kvalitu vybraných pořadů a slušnou penetraci u jednotlivých platforem a operátorů, zároveň ale kritizoval nízkou obrazovou kvalitu jak u SD rozlišení šířeném v zemském multiplexu 3 Českých Radiokomunikací, tak i v případě HD verze stanice, která je součástí satelitní platformy Skylink.

PSALI JSME: Televize Seznam po týdnu vysílání? Nízká obrazová kvalita, ale i některé hodně zajímavé pořady

Autor citovaného článku výslovně zmiňuje velmi nízkou obrazovou kvalitu pozemního vysílání, dobrou tak pro příjem na obrazovce mobilního telefonu. Konkrétně pak stanici vytýká rozpíjející se logo a spodní informační lištu.

PODROBNĚJI: Technické podrobnosti včera spuštěné televize Seznam v HD i SD rozlišení

Podle technických charakteristik vysílání televize Seznam ve standardu DVB-T, které sestavil náš spolupracovník, vysílá stanice s datovým tokem kolem 1,1 Mb/s a rozlišením pouhých 544 × 576 bodů. Screenshoty z SD pozemního vysílání si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

Technické podrobnosti televize Seznam (DVB-T):

  • síť – multiplex 3
  • video – MPEG-2, 544×576 bodů, 16:9, bitrate cca 1100 kb/s
  • audio – MP2, 128 kb/s stereo, česky
  • EPG – ano

Nižší kvalita jako daň za pokrytí

Zástupce společnosti Seznam.cz Ivan Mikula, který působí na pozici Business Development Manager, shrnul pro server DigiZone konkrétní důvody, kvůli kterým si Seznam pro šíření své televizní stanice zvolil zmíněný multiplex Českých Radiokomunikací. 

Ivan Mikula

Vzhledem k obsazenosti v multiplexech u ČRa jsme zvolili možnost vysílání v SD formátu v celoplošném multiplexu 3. Je pravda, že pokud má uživatel kvalitní a dnes již běžnou HD televizi a chytá SD vysílání, bude kvalita obrazu skutečně horší ve srovnání s HD verzí, uznává Mikula. Horší kvalitu ale označuje jako daň za celoplošné pokrytí, o které společnost předem věděla, a byla proto ochotna ji akceptovat.

Nízký datový tok i na satelitu

Terčem kritiky se v původním článku kromě kvality obrazu v zemském DVB-T vysílání stal i datový tok použitý pro HD verzi televize Seznam u satelitního operátora Skylink. Ten je podle autora vzhledem k rozlišení Full HD hodně nízký, když podle našeho spolupracovníka dosahuje přibližně 3,3 Mb/s


Autor: Digitalbitrate.com

Průměrný bitrate televize Seznam (klikněte pro zvětšení).

Stránka Digitalbitrate.com pak uvádí průměrný datový tok 3,5 Mb/s. Takto nízký datový tok se pak projevuje nejen na obrazu, ale opět také na logu nebo spodní informační liště. 

ANALÝZA: Zaplněnost pozemních DVB-T/T2 multiplexů a s jakou kvalitou se v nich vysílá?

Autor také pro srovnání dodává, že zpravodajská veřejnoprávní stanice ČT24 HD vysílá u Skylinku s tokem kolem 4,6 Mb/s. Screenshoty z HD vysílání na platformě Skylink si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

Technické podrobnosti televize Seznam (paket Skylink):

  • satelit – Astra 3B (23,5 °E)
  • frekvence – 12070 H 27500 3/4
  • video – MPEG-4, 1920×1080 bodů, 16:9, bitrate cca 3300 kb/s
  • audio – MP2, 192 kb/s stereo, česky
  • EPG – ano

Na satelitu nerozhodují okamžité hodnoty

Jak v reakci vysvětluje Mikula, u společnosti Skylink vysílá televize Seznam v HD kvalitě, stejně jako u většiny ostatních operátorů. Některým operátorům ale Seznam dodává své vysílání v HD i SD kvalitě. Hodnoty, které v článku uvádíte, nejsou podle našeho názoru zcela vypovídající, protože jsou s největší pravděpodobností okamžité, myslí si Mikula. Okamžitá rychlost je pak podle něj jako hodnotící údaj nepřesná. 

ICTZ_2022_EARLY

K TÉMATU:Seznam zahájil vysílání své televizní stanice v pátek v 7 hodin ráno

Při datově nenáročné scéně, tedy obrázku bez pohybu, je rychlost záměrně nízká, kdežto při datově náročné scéně, jako je třeba střih nebo rychlý pohyb, vyletí datový tok na okamžik hodně vysoko. Proto je potřeba měřit datový tok za delší časové období, aby data byla relevantní, upozorňuje Mikula. Je proto přesvědčen, že u vybraných operátorů by měla být kvalita vysílání televize Seznam.cz a zmiňované České televize plně srovnatelná.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.