Hlavní navigace

Seznam uvolní svůj prohlížeč jako open source, posílí vývoj a spustí kampaň

8. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Seznam uvede druhou verzi svého webového prohlížeče. Stane se z něj open source. Zároveň se chystá masivní reklamní kampaň a posílení vývoje.

Z webového prohlížeče Seznamu se stane plnohodnotný open source. Firma chce ještě do konce tohoto měsíce mezi uživatele uvolnit druhou verzi tohoto nástroje a společně s tím na GitHub umístí zdrojové kódy. "Od komunity bychom pak mohli přijímat nové smysluplné funkce. Především by ale open source mohl pomoci s opravami chyb,“ řekl Lupě produktový šéf prohlížeče Seznamu Lukáš Kováč.

Zdrojáky budou k dispozici pouze pro verze pro Windows a Mac OS X, na mobilní varianty nedojde. Seznam zároveň nepočítá s tvorbou a uvolněním dokumentace, minimálně ne v této fázi. Jinak ale má být vydávání nových verzí na jednotlivé platformy časově sladěno. Další vývoj prohlížeče má zároveň zrychlit. K současnému týmu přibudou další jednotky lidí, je to součást nedávno ohlášené náborové akce.

Seznam první verzi svého desktopového prohlížeče uvolnil mezi uživatele koncem loňského roku. Velmi rychle se ukázalo, že obsahuje řadu chyb a bezpečnostních problémů. Seznam to později vysvětloval tím, že šlo o testovací „nultou“ verzi, veřejně ji ale takto nejprve neoznačil. V následujících měsících pak odstraňoval chyby a ladil funkce.

S příchodem druhé verze už každopádně na Andělu chtějí zatlačit i na propagaci. Ještě letos se má rozjet poměrně masivní reklamní kampaň, která, podobně jako třeba u služby Mapy.cz, zamíří i na televizní obrazovky. Díky tomu by se tak mohl výrazně navýšit počet uživatelů.

Nejvíce lidí na Androidu

V současné době prohlížeč Seznamu jednoznačně nejvíce lidí používá na Androidu – podle interních statistik je to údajně 230 tisíc lidí denně. Na iOS je to pak 13 tisíc lidí denně a na desktopu celkem 20 tisíc.

Seznam cílí především na své běžné uživatele, kteří služby české internetové jedničky berou jako bránu k internetu, někdy i jako internet samotný. Účelem prohlížeče je – vedle určité modernizace (300 tisíc lidí například stále na Seznam chodí přes Internet Explorer 8) – dát lidem právě rychlou možnost pro vstup na Seznam. Důležité je to zejména na Androidu, protože Seznam na rozdíl od Googlu nevlastní celou mobilní platformu. Uživatelé ikonku „S“ znají a nyní jí mohou mít i na ploše.

Seznam Browser 2.0 zároveň přijde s novými funkcemi. Mezi ty se zajímavým potenciálem patří pomocník Krasty. Prozatím pouze desktopová verze prohlížeče u podporovaných webů v příkazovém řádku zobrazí ikonu seznamáckého psa. Po kliknutí na ni se ve sloupci zobrazí kontextové informace. Když tedy například zajdete na Alza.cz, můžete se okamžitě podívat na otevírací dobu výdejny a podobně.

Seznam tyto informace načítá z databáze Firmy.cz a přiřazují se podle URL. Společnost zároveň slouží jako editor, který podporované weby určuje. Tento nástroj by ale do budoucna mohl sloužit jako mnohem komplexnější asistent. Když budeme hodně fantazírovat, je možné si představit něco jako Cortanu od Microsoftu. „Nápadů na vylepšení máme opravdu hodně, ale vše nám musí dávat jasný smysl. Zkoumáme, co přidat dál,“ doplňuje Kováč.

Stálé přihlášení a synchronizace hesel

Druhá verze prohlížeče nabídne i možnost stálého přihlášení skrze účet Seznamu. To s sebou přináší prozatím tři vymoženosti – upozorňování na e-maily (týká se služby od Seznamu), synchronizaci oblíbených položek a synchronizaci přístupových údajů k webovým službám. V tomto případě v Seznamu slibují šifrování informací s tím, že k dešifrování poslouží koncové lokální zařízení. Vše může být chráněno ještě jedním „master“ heslem.

Seznam bude chtít prohlížeč postupně napojovat na své služby. Aktuálně je to třeba slovník. Na webové stránce je si možné označit slovo v cizím jazyce (prozatím ne celé věty či fráze) a skrze kontextové menu si ho pak nechat přeložit.

CIF - osobnosti

Příjemně se tváří i vylepšení v rychlosti a stabilitě. Prohlížeč konečně podporuje oddělený chod jednotlivých otevřených záložek (sandbox skrze procesy v systému), takže případný pád jedné neshodí celou aplikaci. Browser také více pracuje s cache, takže se rychleji načítá. Podpora PDF přímo v okně prohlížeče ale prozatím stále chybí.

S podporou zásuvných modulů na Andělu nepočítají a nic by na tom neměl měnit ani přechod na open source. Nové funkce se nicméně přidávají i podle ohlasu uživatelů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).