Hlavní navigace

Širší dálnice, tedy chytřejší červíci?

27. 4. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po letech bolestivého vývoje je to tady! Microsoft má oficiálně Windows pro 64 bitové procesory. Budou jenom fajn?

Operační systém pro čtyřiašedesáti­bitové procesory je tuhý oříšek. Microsoft jej louskal pěkně dlouho, ale nyní jsou Windows XP Professional x64 Edition (a taky serverová 2003 verze) k dispozici jásajícím davům. Co to přinese a proč o tom mluvím na Lupě?

Když vynecháme nepochybně zajímavou technickou stránku věci, pak je to od přechodu z šestnáctibitových verzí majoritních operačních systémů na dvaatřicetibitové – tedy od poloviny devadesátých let – další významná změna ve využití stávajícího hardwaru. XP 64 vizuálně asi těžko odlišíte od XP 32, ale pracují na novém typu procesorů a především technologie jako takové. Poslední příchod nového, dvaatřicetibitového operačního systému (Windows 95) měl znamenat mimo jiné lepší využití stávajícího hardwaru pro komunikaci. V době uvedení tohoto operačního systému byl „moderní“ hardware již naprosto běžný a zastaralý předchůdce Windows 95 jej dokázal ve většině smysluplných aplikací efektivně brzdit. Jen tak na okraj, her se to tak moc netýkalo, protože jejich tvůrci uměli DOS obcházet.

ebf - partner 1

V okamžiku, kdy se uvádí x64 Edition už mnohem vyzrálejších Windows XP a populárního Server 2003, je příslušný hardware také celkem obvyklý (jedná se o Athlony 64, Opterony, Pentia 4 a Xeony s EM64T). Nasazení 64bitového systému na 64bitovém hardwaru by mělo přinést skutečně zlepšení výkonnosti celku, tedy v případě, že bude dost aplikací, které na něm poběží nativně a ne v režimu kompatibility a ovladačů, které zajistí, aby nové Windows spolupracovaly i se zbytkem těch úžasných a rychlých mašinek.

Pokud se to ovšem povede, Windows získají vyšší výpočetní potenciál a nejenom to. Tento potenciál je zde konec konců proto, aby se přelil do užitečného výkonu. Tedy užitečného – jak se to vezme. Svět se asi brzy dočká prvního čtyřiašedesáti­bitového červa, ovšem skutečná výzva vypadá jinak. Co třeba červ v superinteli­gentním provedení, který jako rychlá a efektivní aplikace bude schopen díky nové architektuře mutovat v reálném čase? Nebo nová a chytřejší síť otroků pro DDoS útok? Majitelé počítačů, pro které jsou Windows x64 určeny, je jistě brzy upgradují, bylo by totiž škoda nechat procesory až do konce jejich křemíkových životů plácat se v kompatibilním režimu. Respektive byla by je škoda tak nechat o sekundu déle, než je nezbytně nutné. Každé technologii trvá nějakou dobu, než se plně rozvine její využití, a samotné uvolnění nových Windows z důvodů právě těch aplikací a ovladačů neznamená, že se stávající i nový hardware využije naplno okamžitě. Nicméně až se tak postupně stane, nevyhneme se, jak někteří sociologové říkají, nezamýšleným důsledkům.

Máte 64bitové PC?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).