Hlavní navigace

Síť GTS Czech dopoledne zasáhl DDoS útok, zpomalil některé weby

Autor: Isifa
David Slížek

Infrastruktura jedné z největších českých telekomunikačních firem GTS Czech se dnes stala terčem DDoS útoku, který zpomalil přístup k některým službám.

Dnešní dopolední zpomalení některých webů a dalších služeb na českém internetu, na které Lupu upozornilo několik čtenářů, mělo jednoduchý důvod: síť jedné z největších tuzemských telekomunikačních firem GTS Czech zasáhl DDoS útok. 

Dnes dopoledne jsme zaznamenali útok na naše DNS servery od 8:45 do 10:45. DNS platformy byly tímto útokem zpomaleny, nikoli vyřazeny z provozu, a docházelo ke zpoždění v rámci poskytovaných odpovědí na DNS dotazy, potvrdila Lupě mluvčí firmy Lucie Řeřichová.

„Počet dotazů na DNS servery byl více než 10 násobně větší než je maximální hodnota běžného denního zatížení,“ upřesnila ještě sílu napadení.

Marcom

Útok podle ní ovlivnil služby asi dvou desítek klientů firmy: V rámci řešení tohoto problému máme zaznamenáno zhruba 20 stížností od našich zákazníků. Intenzivně pracujeme na řešení problému a implementaci obranných opatření, dodala Řeřichová.

Česká GTS patří do skupiny GTS Central Europe, kterou loni v listopadu koupil německý operátor Deutsche Telekom. Ten v České republice vlastní majoritu také v mobilním operátorovi T-Mobile.

Našli jste v článku chybu?
8. 2. 2014 12:51

To s těmi modemy můžu potvrdit, naposledy se mi takhle do ruky dostal nějaký router od Tendy, který měl DNS forwarder na WAN rozhraní povolený. Vypnout to nejde, ledaže by v Tendě vydali novější firmware (poslední z r. 2011). Ostatní modely tímhle netrpěly, ale v naší síti jsme měli takhle asi dva nebo tři tyhle kousky.

6. 2. 2014 16:32
Matas (neregistrovaný)

Netykalo se to jen site GTS, mam jako upstream ha-vel a metron a utok na mne sel taky (na vsechny verejky)... presne tyhle domeny ve spickach 600req/s... pak zabralo RRL...