Hlavní navigace

Shakira je první celebritou, která získala na Facebooku sto milionů fanoušků

Daniel Dočekal

Ještě před pár měsíci to přitom na pokoření milníku nevypadalo. Zpěvačce ale výrazně pomohlo mistrovství světa ve fotbalu, ale i tvrdá práce a investice do marketingu.

V pátek  překročila stránka Shakiry hranici sto milionů fanoušků a na Stránce se objevila jednoduchá infografika, ukazující některé informace o fanoušcích – má ale pouze 2605 nasdílení, 5675 komentářů a 213 tisíc líbí. 

Ukazuje to, že 100 milionů fanoušků už zdaleka nevytváří tak vysoký engagement u jednotlivých příspěvků, jak bylo na Facebooku zvykem.

Shakiru samozřejmě najdete i na Twitteru (@Shakira), kde s 26 miliony sledujících patří také mezi špičku, byť na vrcholek má ještě dlouho cestou. Jedničkou a dvojkou Twitteru je posledních několik měsíců Katy PerryJustin Bieber (54 a 52 milionů sledujících).

Aktivita fanoušků na Stránce Shakiry. Prolomení 100 milionů samozřejmě přineslo významný růst. (Zdroj: www.zoomsphere.com)

Aktivita fanoušků na Stránce Shakiry. Prolomení 100 milionů samozřejmě přineslo významný růst. (Zdroj: www.zoomsphere.com)

Nejsledovanější celebrity na Facebooku

Podle dat jak z české služby www.ZoomSphere.com tak PageData, můžeme dojít k následujícímu žebříčku deseti nejsledovanějších celebrit na Facebooku.

  1. Shakira – 100 508 377
  2. Cristiano Ronaldo – 92 036 212
  3. Eminem – 91 893 018
  4. Rihanna – 89 112 580
  5. Vin Diesel – 81 415 144
  6. Michael Jackson – 76 939 393
  7. Katy Perry – 72 507 292
  8. Justin Bieber – 71 987 404
  9. Will Smith – 69 295 724
  10. Bob Marley – 67 734 345

Čím se Shakira postarala o vzestup na první místo

Pokud se podíváte do historie Stránky Shakiry na Facebooku zjistíte, že ještě před pár lety byla bezvýznamná, bez reakcí fanoušků. O úspěch se postaraly až příspěvky z poslední doby. Například fotografie Shakiry z mistrovství světa ve fotbale přinesla 3 a půl milionu líbí a patří aktuálně mezi nejvíce populární fotografie na Facebooku.

Před pět lety měla Shakira okolo 300 tisíc fanoušků, letos v březnu předstihla Rihannu a posledním vzestupům nepochybně pomohl hlavně již zmíněný fotbalový turnaj. Ze současných 100 milionů fanoušků je skoro jedenáct milionů z USA a necelých 9 milionů z Indie.

V žebříčku následují Mexiko, Brazílie, Turecko, Francie a Indonésie. V sousedním Polsku má Shakira přes milion fanoušků. Kolik jich má z Česka bohužel nevíme, číslo je rozhodně menší než 400 tisíc, protože Česko zůstává ve skupině „ostatní neidentifikovatelné země“.

Za vzestupem je samozřejmě tvrdá práce a investice do marketingu, samozřejmě v globálním měřítku, ale také přímo do reklamy a marketingu na Facebooku.

Plnit Stránku v několika jazycích (vedle angličtiny najdete i španělštinu, němčinu, francouzštinu a dokonce i ruštinu) není možné bez peněz a také lidí, kteří se o to starají. Byť v médiích Shakira uvádí, že řadu příspěvků a fotografií pořizuje sama.

NMI18_tip do clanku_obecny

Stránka Shakiry samozřejmě není jen cílem aktivit fanoušků, ale také falešných účtů a záplavy spamu. Vedle obscénních komentářů a pornografie se v komentářích objevuje snaha využít popularity pro přivádění návštěvníků na cizí weby. Stačí si projít příspěvky a podívat se na ty nejvíce populární.

Shakiru mimochodem najdete i na Google+ s více než čtyřmi miliony sledujících a pravidelně udržovanou Stránkou. Jedničkou zde není – tou je velmi pravděpodobně Lady Gaga s 8,7 miliony fanoušků. 

Našli jste v článku chybu?