Hlavní navigace

Škaredá středa českého Internetu

27. 4. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak jsme už informovali v krátkých zprávách, český Internet měl včera v dopoledních hodinách opět velké potíže; na rozdíl od nedávného černého pátku však nešlo o zahraniční konektivitu ani o překopnutý kabel. Tentokrát byla porucha v NIXu, takže jsme se v peeringu vrátili o pár let zpátky: nefungovalo skoro nic.

Přestože byl včerejší výpadek dosti nepříjemný, rozsahu již zmíněného černého pátku nedosáhl. Zatímco tehdy byla většina poskytovatelů postižena výpadkem zahraničního spojení přes Ebone skoro po celý den, problémy v NIXu trvaly jen několik hodin a ještě ke všemu v časném dopoledni, takže řada uživatelů si ani nemusela ničeho všimnout. České servery navíc i nadále fungovaly, pouze přístup od poskytovatele k poskytovateli byl poněkud delší než obvykle. Pomalejší však bylo i připojení ven, protože zahraniční linky poskytovatelů nejsou dimenzovány na to, aby pojmuly kvantum provozu, které jde jinak po lokálních linkách přes NIX. Hezkým dokladem byvších problémů je však naše vlastní Počasí, jehož index v kritické době kolísal mezi 4 a 11, což je nevídaně nízká hodnota (doposud je to vidět na 24hodinovém grafu, ze kterého však už zmíněné období záhy zmizí).

Podle informací, které nám poskytl člen výkonného výboru NIXu Josef Chomyn, se výpadek týkal „starého“ NIXu, který je umístěn na Žižkově. Poskytovatelé, kteří jsou připojeni do Dattel.NIXu, proto mezi sebou mohli peerovat bez problémů i nadále. Na vině byl switch v NIXu, který se včera v 6:20 odporoučel do věčných lovišť. Po intenzivní snaze o nápravu se sice již v devět hodin podařilo umístit a zprovoznit náhradní hub a switch, takže bylo možné obnovit alespoň peering mezi poskytovateli, kteří jsou připojeni na Žižkov, stále však nefungovalo spojení mezi starým a novým NIXem, pročež spolu i nadále peerovaly jen dvě oddělené skupiny poskytovatelů. Kompletně se náhradní systém podařilo zprovoznit až v 10:20, kdy bylo obnoveno propojení obou peeringových uzlů a věci se vrátily k normálnímu stavu.

Osobně se musím přiznat, že jsem značné potíže s rychlostí peeringu pozoroval již o den dříve v odpoledních hodinách, ale nelze říci, zda už se v té době projevovaly nějaké problémy zmíněného switche, nebo zda měly tyto potíže jiný důvod. Samotný switch je v současné době na prohlídce u Cisca a do 14 dnů by měl přijít zpět buď tento opravený, nebo zcela nový.

ICTZ23

Vzácnou shodou okolností se tento problém odehrál jen pár týdnů poté, co se NIX rozhodl zprofesionalizovat správu svého uzlu a vyhlásil výběrové řízení na externí firmu, která by se o něj měla po technické stránce starat; podrobnosti jsme přinesli na Lupě již dříve. Tento případ ukazuje, že je tento krok nepochybně správný: zatímco tentokrát se musel do NIXu vypravit zástupce jednoho z členů na úkor svých ostatních povinností, napříště už by to měl být servisní technik. Škoda jen, že to ten switch ještě chvilku nevydržel.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.