Hlavní navigace

Skokani a zatracení českého webu - 6 - konec roku 2009

5. 1. 2010
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 29
Co se událo na českém webu počátkem roku 2009? Pár konců, pár nových začátků a samozřejmě bilancování výsledků. Text je součástí CZIF ročenky za rok 2009. Poslední díl.

Říjen 2009

Francouzská digitální gilotina je zpět. A funkční.
Francouzský ústavní soud již nemá námitek k trestání uživatelů odpojením od Internetu za „porušování autorských práv“. Paradoxně ve skutečnost za „nedostatečné zabezpečení své internetové přípojky“, protože Francouzi se nehodlají ptát, ale rovnou odstřihávat. Zrychlený proces, presumpce viny a absence řádného procesu. Soudce rozhodne, Internet bude ustřižen.

Pro český Internet je tato skutečnost velmi významná – podobná právní úprava nepochybně pronikne i k nám, zejména poté, co Evropská Unie s něčím takovým „souhlasila“. A v praxi bude takováto úprava znamenat například i konec veřejných přístupových bodů k Internetu – dotkne se restauračních zařízení, hotelů i počítačových heren.

Slovenské ministerstvo chce zakázat anonymizéry
Novela slovenského zákona o elektronických komunikacích (Ministerstvo dopravy a pošt) navrhuje zakázat slovenským uživatelům Internetu anonymizéry – „služby, které znemožňují nebo stěžují identifikaci uživatele“. Něco takového by podle novely směly (pochopitelně) používat pouze oprávněné orgány státu a orgány činné v trestním řízení. Součástí novely je i nová povinnost pro provozovatele diskuzních fór uchovávat data nejméně 12 měsíců.

V Praze je zabezpečeno 84 procent hotspotů
Tradiční průzkum společnosti Ernst&Young říká, že se Praha přiblížila úrovni světových velkoměst, kde je běžně chráněno šifrováním 94 procent přístupových WiFi bodů. Před pár lety, v prvních průzkumech E&Y to bylo pouze 33 %. Problémem také je, že značná část zabezpečených přístupových bodů využívá jen slabé šifrování WEP. Jde o 58 procent z těch zabezpečených.

BSA a temné bonzácké pudy
Neexistující BSA opět vyprodukovala staronovou podobu kampaně proti pirátství. Nabádá firmy, aby nahlásily používání nelegálního software u konkurence. Dělá to klasickou direkt-mailingovou cestou, tedy dopisem malým a středním firmám. Firmy prý takto již činí. Kolik udání ale vede k průkaznému zjištění, to BSA neříká. A neřekne.

Letos jde až o několik desítek oznámení každý měsíc. Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobní souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí, řekl Jan Hlaváč.

WebTop100 aneb žádné nové tváře (pardon, weby)
Tradiční a každoroční žebříček WebTop100 ovládly staronové weby i staronové firmy (jak ty weby provozující, tak ty weby tvořící). Ze stovky nejvýznamnějších českých firem (CZECH TOP 100) se vítězem stal ČEZ (stejně jako v loňském ročníku) následovaný Telefónica O2 Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Vítězství v další kategoriích:

A vítězové specifických kategorií:

A nakonec, speciální ceny:

Mediatel uznal, že podcenil Internet. Pořád ale nějak nechápe.
Mediatel měl vstoupit na internetový trh před rokem 2000. To ale bohužel dnes už neovlivníme, říká Luboš Čipera (výkonný ředitel pro Online služby a strategický rozvoj) v rozhovoru na Lupě. V rozhovoru je to jedna z mála realistických a rozumných věcí. „Chtěli bychom se v příštím roce přiblížit serveru firmy.cz. Už dnes jsme dvojka, ale s poměrně velkým odstupem,“ je bohužel něco, co poukazuje na nerealistický pohled. A zajímavé je i to, že Čipera se mýlí i s tou „dvojkou“ – záříjová čísla pro Najisto.cz (firemní katalog Centrum.cz) jsou 929 864 odhadovaných návštěvníků. I na tento katalog tedy Zlaté Stránky mají velký odstup. A Čipera zjevně zapomíná i na Sluzby.cz, kterou jsou určitým způsobem aktuálním konkurentem.

firmy.cz vs zlatestranky.cz

Firmy.cz vs ZlateStranky.cz (Zdroj: NetMonitor, RUest)

Google zpřístupnilo Google Wave dalším zájemcům
Google Wave je experimentální hybridní spojení elektronické pošty, instant messagingu, služby pro kolaborativní spolupráci i sdílení informací. Občas je označování za „jak by e-mail mohl vypadat, kdyby vznikl v současné době“. Pro český Internet v říjnu Google Wave znamenalo zvýšený zájem o „pozvánky“, protože právě v říjnu Google zpřístupnil Google Wave stovkám tisíc dalších zájemců. A mezi nimi i tisícům českých.

Invex je mrtev, až žije 3IN a Invex Forum
Jedna hala na brněnském výstavišti skrývala po dva dny konferenční program a několik desítek malých a středních stánků firem, které stále věří myšlence, že Invex není mrtev. Invex umřel loni, letos ho nahradila opravdu jenom dvojice konferencí a několik málo stánků. „3IN“ konference byla zaměřená na e-government a pod taktovkou „státu“ – odpovídalo tomu i velikášské provedení, program nicméně nebyl až tak nezajímavý. „Invex Forum“ skrýval ve skutečnosti čtveřici menších konferenci – „IT 1.0/20“, „ERP Forum“, „Svět IT Security“ a „ICT Forum pro školy“.

Google StreetView dorazilo do Čech a věnuje se mu UOOÚ
V květnu do ulic českých měst dorazily automobily Street View car (následované i trojkolkami určenými pro místa, kam automobily vjezd nemají). A v říjnu jsme se dočkali – Google Street View zpřístupnilo větší část Prahy a některá další česká města a místa (Mělník, Beroun,Příbram, Benešov, Říčany, Brandýs nad Labem, Poděbray a dálnice D1). Další města by měla následovat (Brno, Plzeň, Olomouc, Český Krumlov a některá místa v Českém Švýcarsku byla již nasnímána).

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na existenci snímků zareagoval žádostí o informace o shromažďovaných datech – nelíbí se mu, že služba sbírá „osobní data, aniž by u ní byla registrována“. Řešíme problém s registrací. Provozovatel této služby shromažďuje osobní údaje a přitom není doposud zaregistrován. Náš úřad musí rozhodnout, zda budou provozovatelé registrováni nebo ne, uvedla k případu pouze mluvčí Hana Štěpánková.

Vítězem Startup Show 2009 jsou NejŘemeslníci.cz
Startup Show pořádaný v rámci WebExpo 2009 vyhrál projekt www.nejremeslni­ci.cz. Na dalších místech následovaný www.pixmac.cz, www.boofi.net a www.locify.com.

Stream.cz redesignoval a prý hledá kupce
Dva roky vydržel Stream.cz design, který v říjnu nahradil nový. Stagnující video portál stále hledá tvář a neví, jestli je televizí, archivem nebo konkurencí pro YouTube. V říjnu získal posilu v podobě archivu pořadů Óčka a televize Public. Stream.cz rozšířil i archivy televize Prima a chystá „videoblogy hvězd showbyznysu“. Noc reklamožroutů by se měla projevit také v podobě několika set nejzajímavějších reklam.

Stream.cz

Podle týdeníku Euro Stream.cz hledá kupce – mezi oslovenými je prý Centrum Holdings, TV NOVA a Prima. Důvodem jsou hlavně ztráty, které se pohybují desítkách milionů korun ročně a stávající akcionáři (Ivo Lukačovič/Seznam a Miloš Petana) prý „nemá zájem Stream.cz dlouhodobě dotovat mnohamilionovými sumami“.

Xland CZ definitivně pohřbilo Xko.cz
Kdysi legendární XChat se kdysi přesunul pod křídla Centrum.cz. Jeho „nástupce“ v podobě Xko.cz skončil. Provozovatel k tomu vydal prohlášení, ve kterém se mimo jiné říká: Během posledních několika let se společnost Xland.CZ přeorientovala na jiné aktivity a provoz portálu Xko.cz byl podporován z čistě nostalgických důvodů a na náklady této společnosti. Vedle Xko.cz končí i Xmail.cz, Xpress.cz a ToJsemJa.cz

Online sázení vadí KDU-ČSL
KDU-ČSL představilo rozšířený plán, který by měl vést k potírání internetového sázení. Dožadují se výslovného zákazu internetového sázení i sázení přes mobilní telefony. Pokud něco takového ČR prosadí vlivem KDU-ČSL, můžeme očekávat soudní spory od sázkových společností žalujících ČR za zmařenou investici.

CPress Media prodává (co se dá)
Osobní finance, server FinExpert.cz a Ekomail.cz jsou prý na prodej – licence, redakce, předplatitelé i databáze za odhadovaný 5 až 8 milionů korun. Cpress Media se podle blízkých zdrojů se chce soustředit pouze na aktivity blízké technologiím. Pokud by tento záměr byl skutečný, zbývá stále v portfoliu společnosti řada serverů, které nejsou v souladu (AbecedaZahrady.cz, AutoRevue.cz, ExtraBydleni.cz, Zeny.cz, Pojd-si-hrat.cz)

Nové fulltextové vyhledávání Seznamu
Kdykoliv Seznam.cz nasadí nové fulltextové vyhledávání, můžete si být jisti velkým ohlasem. Zejména mezi webdesignery a SEO „odborníky“. Nové vyhledávání totiž vždy znamená totální změny ve výsledcích. A co se komentářů týče, málokdy je hodnotí pozitivně. Seznamu ale i v této nové verzi chybí algoritmus, který by pochopil význam slov, tedy sémantická analýza.

Seznam nové vyhledávání zpřístupnil i na searchtest.sez­nam.cz coby pohled na prototyp nové verze. A říká k tomu, že stará verze už byla na konci svých možností a jakákoliv další úprava byla značně komplikovaná (pokud vůbec byla možná). Nový způsob oproti tomu nabízí úplně novou dimenzi možností, to co pro starou verzi znamenalo maximum, pro novou znamená pouze startovní implementaci.

Mall.cz redesignoval
Mall.cz s novým designem podle všech náznaků opouští snahu prezentovat se jako nesourodé seskupení dvou desítek „oddělených“ obchodů. To je asi nejpodstatnější poučení z vcelku vydařeného designu.

mall.cz

Česká doména má přes 600 tisíc domén
Právě na konci září počet českých domén překročil hranici šesti set tisíc. Je asi vhodné připomenou i to, že CZ.NIC v průběhu září rozjel informační kampaň o výhodách vlastnictví domény. V posledních měsících přibývá každý měsíc zhruba deset tisíc nových domén. Nejvíce zajímavé by ovšem bylo zjistit, kolik domén drží spekulanti.

počet domén (graf 2)

Počet domén v .cz tld (Zdroj: CZ.NIC)

Největší registrátoři:

INTERNET CZ, a.s. (149564)
IGNUM, s.r.o. (105553)
ACTIVE 24 s.r.o. (104631)

Největší webhosteři:

P.E.S. consulting (95892)
ACTIVE 24, s.r.o. (77484)
IGNUM, s.r.o. (49072)

Zdroj: Doménová centrála LUPA.CZ

CZ.NIC chce být poskytovatele OpenID
Proměnit databázi „ověřených“ identit ze své doménové databáze na poskytovatele OpenID služeb chce CZ.NIC. V neplacené verzi jenom se základními službami, v placené verzi s dalšími rozšířeními. Do ostrého provozu by se tato služba měla dostat na konci roku 2010.

Horkýže Slíže album za dobrovolný poplatek na T-Music
Třetí pokus o „prodej“ hudby za dobrovolný poplatek je album 54 dole hlavou slovenské kapely Horkýže Slíže. Za měsíc od zpřístupnění bylo vybráno 146 349 Kč. V březnu zpřístupněné album kapely Wohnout vydělalo 257 tisíc Kč (45 399 celého alba, 9234 stažení jednotlivých písní). V září zpřístupněné album kapely Vypsaná fiXa získalo 221 775 Kč.

CDR.CZ na DIIT.CZ a zpět
Jeden z nejstarších (a populárních) IT magazínů CD-R Server se v říjnu pokusil o přejmenování na Deep in IT (DiIT.cz). Pokus nedopadl dobře hlavně vinou selhání redakčního systému.

Nová mobilní verze iDnes.cz

Význam mobilních telefonů pro dnešní Internet není vhodné podceňovat. Snad proto se objevují nové a nové mobilní verze známých webů. Novou mobilní podobu iDnes.cz je možné naladit na m.idnes.cz.

Nová mobilní podoba je ale stále jenom „webovou optimalizovanou podobou“ a nedokázala se přiblížit dnešnímu „dotykovému“ způsobu ovládání mobilního Internetu. Stále zpřístupňuje mobilní web jenom ve formě špatně „stisknutelných“ textových odkazů – dokonce nedokázala ani tak jednoduchou věc, aby obrázky byly „stisknutelné“. Detailní zobrazení článků obsahuje stále příliš mnoho zbytečných odkazů a zbytečně tak navyšuje velikost stránky a tím i dobu stahování/zobra­zení.

Virtuální volby na Aktuálně.cz hacknuli piráti (možná ale Piráti)
Virtuální volby, které Aktuálně.cz pořádalo takřka jako náhradu těch zrušených, byly zmanipulovány ve prospěch České Pirátské Strany. Automaticky odevzdaných několik tisíc hlasů Aktuálně.cz identifikovalo a vyřadilo. Česká Pirátská Strana vydala prohlášení, ve kterém se od této aktivity distancuje a tvrdí, že ji nezpůsobila. O pár dní předtím se ovšem v diskusních fórech právě lidé od Pirátů zabývali tím, jak virtuální volby ovlivnit.

Soud a Aktuálně.cz rozvířily diskuzi o beztrestném kopírování webů
Nepovedený (doslova odfláknutý a bulvárně laděný) článek na Aktuálně.cz začal tvrdit, že „Okopírovat web konkurence se smí. A bez placení“.Odvolával se přitom na prohraný soudní spor, ve kterém se tvůrce webu prodejce mobilů dožadoval náhrady od další společnosti, který obsah (a to je dost podstatné) webu okopírovala. Soud totiž pouze uznal, že v tomto (jednom konkrétním) případě (tato jedna) webová prezentace nesplňuje pojmové znaky autorského díla ve smyslu autorského zákona. Nejde o „jedinečný výsledek tvůrčí duševní činnosti“. U webu tvořeném fotkami a texty z katalogů výrobců je to očekávatelný výsledek.

Follow.cz – dobrý začátek katalogu českých Twitteru účtů
Na www.follow.cz spustil Jan Tichý vydařený katalog českých účtů, do kterého se může každý z českých uživatelů zaregistrovat. Účty je možné komentovat a hodnotit a „škatulkovat“ s použitím štítkování.

Česká Televize řeší pravidla chování redaktorů na Internetu
Téma chování redaktorů veřejnoprávní televize na Facebooku jsme začali řešit mnohem dříve, řekl Milan Fridrich, ředitel zpravodajství České Televize. Odmítá přitom, že by důvodem snahy o vybudování nového kodexu byla poznámka, kterou o čínské velvyslankyni v Praze pronesl na Facebooku Jindřich Šídlo, vedoucí redakce domácího zpravodajství. Jindřich Šídlo byl až do oné osudné poznámky na Facebooku hodně aktivní, bezprostředně po události se ale jeho aktivity hodně omezily.

A ano, Jindřich na Facebooku napsal, že čínská velvyslankyně v Praze je arogantní bába. Následovala stížnost u vedení České Televize od redaktora komunistických Haló novin Milana Rokytky. K pokynu ke „zdrženlivosti“ od vedení se posléze trefně vyjádřil Adam Komers slovy To bych se nemohl bavit ani o ničem doma s manželkou.. A asi je vhodné připomenout, že sám Milan Fridrich v polovině srpna napsal, že chce, aby skončilo to letošní zkurvený dusno.

E-Target expanduje do Kolumbie
Formou licenční spolupráce chce „český“ E-Target expandovat do Kolumbie. Etarget Columbia coby samostatná správní jednotka získá pouze technologickou a know-how podporu. Etarget najdete mimo ČR a Slovenska také v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku.

ICANN schválil domény s „diakritikou“
ICANN na svém zasedání v Soulu schválil psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než latince. Na začátku příštího roku by se tak mohly objevit první domény v čínštině a arabštině. Přes polovinu uživatelů Internetu (1.6 miliardy) mluví a píše jiným jazykem než latinkou. Domény v latince nicméně zůstanou vyhrazeny pro použití pouze s latinkou, domén s novými písmy se tak dočkáme jenom u nových domén, které budou muset odpovídat zemi, ze které pocházejí.

Na datových schránkách se přiživují chytráci i podvodníci
Jedna z mnoha domén přiživujících se na datových schránkách (www.datoveschran­ky.net) si získala i pozornost TV Prima. Na absurdním použití „dataveschran­ky.info“ se ovšem přiživují i další varianty a „datoveschranky.cz“ jsou nadále v držení Libora Nováčka, který je tak pravděpodobně jedním z mála lidí, kteří na držení domény nevydělávají.

KL22 hlasovani

Koncert U2 mohli fanoušci sledovat na YouTube. Čeští ale ne
Přímý přenos koncertu U2 mohli sledovat živě diváci v 16 zemích světa. Česká republika mezi nimi nebyla.

Příjmy z reklamy, které ale mohou být reálně až poloviční
Internetovým zpravodajským serverům v září stouply hrubé reklamní tržby meziročně o více než sto procent na 551,3 milionu korun. Vyplývá to z průzkumu AdMonitoring, který provádí společnost Mediaresearch pro Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR). Ve skutečnosti mohou být příjmy reálně až poloviční, sledována je totiž ceníková, nikoliv reálná cena. Největší nárůst podle průzkumu zaznamenal server Seznam.cz, který v průběhu letošního září utržil za reklamu 145,8 milionu korun, což je zhruba o 47,5 milionu více než před rokem.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.