Hlavní navigace

Skylink a CS Link klamou zákazníky, tvrdí ČTÚ. Hrozí jim pokuta pět milionů

20. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Reklama na programovou nabídku Gratis je kvůli servisnímu poplatku klamavá, tvrdí ČTÚ. Skylink a CS Link čelí i podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu.

Klamání zákazníků se podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) dopouští provozovatel satelitních služeb Skylink a CS Link, lucemburská společnost M77 Group, protože i po oznámení o chystaném zavedení servisního poplatku 29 korun měsíčně pro všechny zákazníky nadále inzeruje programovou nabídku Gratis s „bezplatnými programy“. ČTÚ proto s M77 Group zahájil správní řízení ve věci spáchání správního deliktu podle zákona o ochraně spotřebitele.

K TÉMATU: ČTÚ začal prošetřovat servisní poplatek u bezplatných balíčků Skylinku a CS Linku

„Jmenovaná společnost se deliktu dopustila tím, že nejméně ode dne 15. 6. 2012 nabízela služby satelitní televize Skylink a CS link, označené jako balíček GRATIS, jako bezplatné, ačkoli k jejich sledování bude od 1. 9. 2012 nutné hradit servisní poplatek. Uvedený skutkový stav odpovídá popisu klamavé obchodní praktiky stanovené v příloze č. 1, písm. s) zákona o ochraně spotřebitele, podle kterého se klamavé obchodní praktiky dopouští ten podnikatel, který uvádí u výrobku nebo služby slova „gratis“, „zdarma“, „bezplatně“ nebo slova podobného významu, pokud spotřebitel musí za výrobek nebo službu vynaložit jakékoli další náklady, vyjma nezbytných nákladů spojených s reakcí na nabídku, s převzetím výrobku nebo služby nebo jejich doručením,“ sdělila čtenáři DigiZone.cz Jaroslavu Jirušovi odborná referentka ČTÚ Marie Frajkovská.

ČTĚTE TAKÉ: Skylink a CS Link od září zavedou servisní poplatek 29 Kč u neplacených nabídek

Jiruš jako mnoho dalších zákazníků Skylinku nebo CS Linku zaslal ČTÚ stížnost na chystané zavedení servisního poplatku u těchto satelitních služeb, které dosud operovaly s tím, že základní programové nabídky jsou u nich bezplatné. ČTÚ mu odpověděl, že zavedením servisního poplatku, pokud o něm provozovatel služby informuje dostatečně dlouho dopředu, zákon neporušuje. Problém ale vidí v pokračující reklamě Skylinku a CS Linku na programový balíček Gratis, kterou operátor nezměnil ani po oznámení o zavedení servisního poplatku.

NAPSALI JSME: České televizi se nelíbí nový servisní poplatek Skylinku a CS Linku. Svolala schůzku

„Servisní poplatek je poskytovatelem prezentován jako poplatek kryjící jeho náklady na provoz, administraci, technické zajištění a podporu poskytování služeb včetně provozu zákaznického servisu, nijak nesouvisející s poskytovanou službou, avšak pro případ jeho neuhrazení, bude účastníkovi odepřen přístup ke sjednané službě. Za spáchání tohoto správního deliktu je možné podnikateli dle § 24 odst. 10 písm. d) zákona o ochraně spotřebitele uložit pokutu až do výše 5 000 000 Kč,“ Marie Frajkovská z odboru ČTÚ pro severočeskou oblast.

KL24

K VĚCI: UPC hrozí až desetimilionová pokuta od ČTÚ kvůli zpoplatnění set-top-boxů a modemů

ČTÚ navíc nevylučuje, že se společností M77 Group zahájí další správní řízení pro delikty dle zákona o elektronických komunikacích. Čeká ale na vyjádření antimonopolního úřadu, protože Skylink a CS Link jsou dvěma největšími satelitními službami u nás a společně mají víc než polovinu všech zákazníků satelitní televize v Česku. „Není vyloučeno, že postup provozovatele bude Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže vyhodnocen jako zneužití dominantního postavení na trhu a v takovém případě umožňuje § 11 odst. 2 zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže, takové jednání zakázat,“ dodala Frajkovská.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).