Hlavní navigace

Satelitní Skylink nabídne od dubna minimálně tři nové SD a HD kanály

16. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Satelitní platforma Skylink je v České republice a také na Slovensku prozatím jedinou, která nabízí vysílání programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jde o kanály Brava HDTV a Eurosport HD, v České republice pak navíc ještě Nova HD (Skylink působí i na Slovensku, kde Novu HD ale nenabízí). Od dubna se počet HDTV programů v této platformě navýší. Skylink pravděpodobně zařadí dokumentární kanál Discovery HD v angličtině, Filmbox HD v češtině a postupně bude do tohoto jazyku lokalizován i History Channel HD. Na své si přijdou i vlastníci set-top-boxů s přístupem k programům klasickým rozlišením obrazu (SDTV).

Rozšíření se chystá na 1. dubna

Podle informace serveru DigiZone.cz chystá satelitní platforma Skylink od 1. dubna rozšíření svojí programové nabídky. Testování však začne pravděpodobně o několik dní dříve. HDTV programy, které platforma nabídne, se objeví na prozatím neznámém transpondéru, který nechce společnost SES Astra prozradit, a tají ho i jedna ze společností, která je součástí platformy, firma TradeTec (provozovatel českého Skylinku). Na novou satelitní frekvenci se také přesunou stávající HDTV kanály Eurosport HD a Nova HD. Programu Brava HDTV se tento krok netýká, protože je součástí balíku Canal Digitaal a Skylink pouze využívá tzv. simulcryptu, tedy přidaného kódování pro své karty. Uvolněné místo na transpondéru 11798/H by mělo posloužit pro rozšíření programové nabídky o SD kanály. Nikdo ze zaměstnanců satelitní platformy Skylink včetně výkonného ředitele Jaromíra Glisníka se nechce k rozšíření programové nabídky vyjadřovat. V tuto chvíli ještě nejsou uzavřena jednání. Nechceme poškodit naše partnery. Zákazníci se veškeré informace včas dozvědí, řekl DigiZone.cz Glisník.

Jak ale uvedl náš zdroj, vše je trochu jinak. O nových programech je už v tuto chvíli rozhodnuto a smlouvy jsou podepsány nebo před podpisem. Na český trh by se měl dostat podle důvěryhodného zdroje ještě další nový kanál ve vysokém rozlišení, který zatím není v tuzemsku lokalizován. K tomuto vám bohužel nemohu podat žádné informace, konstatoval stručně výkonný ředitel společnosti TradeTec. Navýšení počtu HDTV kanálů bude s největší pravděpodobností znamenat také změnu cenové politiky Skylinku. Balík HD Plus, který programy ve vysokém rozlišení obsahuje, by měl být nabízen také samostatně, což by ovšem znamenalo jeho zdražení. Mohu potvrdit, že o změně ceny balíčku HD Plus uvažujeme a přemýšlíme o různých variantách, které by co nejvíce vyhovovaly našim zákazníkům, sdělil Jaromír Glisník. Některé odborné servery se v minulých dnech odhodlaly na základě zápisu z posledního zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ke spekulacím. Padaly názvy kanálů jako Filmbox HD, MGM – Channel Central Europe, The History Channel UK, atd. Jaké programy ale Skylink skutečně zařadí?

Discovery HD screenshot

Discovery HD nabízí také pořady o tuningu.

Původní plány pocházejí z listopadu

Jedinou informaci, kterou byl ochoten Jaromír Glisník ze Skylinku sdělit, byla ta, že plán na rozšíření programové nabídky tak, jak ho dostala RRTV, pochází z loňského listopadu. Ano, o těchto kanálech jsme uvažovali v listopadu. Dnes je ale situace jiná, řekl DigiZone.cz Glisník. Jakých programů se tedy zákazníci Skylinku dočkají? Majitelé set-top-boxů, které umožňují přijímat klasické rozlišení, se zřejmě dočkají programů Discovery Channel, MGM a History Channel. První dva jsou již v tuto chvíli lokalizovány do češtiny, poslední jmenovaný bude údajně během léta také plně lokalizován. Tři jmenované kanály se ale týkají pouze balíčku Multi. Ten už nyní obsahuje programy Filmbox, Filmbox Extra, Nostalgia, Viasat Explorer, Viasat History, JimJam, Nova Sport, Sport 5, Eurosport (SD), Spice, XXX Xtreme a Leo TV. Jejich počet je tedy 12, po dubnovém rozšíření nabídky se mohou majitelé karet Skylink s předplaceným balíkem Multi těšit na programů 15.

History Channel HD screenshot

Dokumentární kanály už sice Skylink nabízí, ty ve vysokém rozlišení ale zatím ne. Napraví to History Channel HD.

Tři až čtyři nové programy v balíku HD Plus

V rozhovoru, který vám DigiZone.cz přinesl začátkem března, výkonný ředitel TradeTec Jaromír Glisník řekl: Naše firma se chce profilovat jako leader v oblasti HDTV. Nabídku HD programů bychom chtěli výrazně rozšířit, aby byla opravdu atraktivní. Jeho slova potvrzují potřebu platformy navýšit poměrně výrazně nabídku kanálů v HD kvalitě. O jaké půjde? I to už vlastně Glisník v rozhovoru nepřímo naznačil, když hovořil o rozšíření balíčku SD programů v balíčku Multi. Bude se jednat o SD verze nových HD programů. V případě, kde SD verze HD programu neexistuje, přidáme něco podobného, konstatoval tehdy výkonný ředitel firmy TradeTec. Pokud jsme tedy výše zmínili, že bude SD nabídka rozšířena o kanály MGM, Discovery a History Channel, musí být obohacení HD balíku podobné. Tuto informaci potvrdil náš zdroj blízký jednání. Majitelé satelitních HD receiverů se mohou těšit na History Channel HD (s lokalizací do češtiny to bude stejné jako u SD verze), Filmbox HD (kompletně česky) a Discovery HD.

Posledně jmenovaný program bohužel nemůže být nabízen v českém jazyce, jelikož jeho HD verze není dosud lokalizována. Discovery HD je součástí nabídky HDTV platformy Canal Digitaal. Stejně jako program Brava HDTV ho tedy naladí diváci díky simulcryptu na frekvenci 11856/V. Discovery HD vysílá v angličtině. Tento program je poměrně logickým krokem, ostatní programy na tomto transpondéru jsou kromě MelodyZen v holandštině.

Canal+ Film HD screenshot

Abonenti satelitní platformy Skylink se konečně dočkají filmů ve vysokém rozlišení v češtině.

BRAND23 Workshop

Největší tahák? HD filmy v češtině a dokumenty

Bezesporu největším lákadlem budou pro zákazníky balíčku HD Plus filmy v českém jazyce, které nabídne Filmbox HD, distribuční společnosti SPI International, potažmo její dceřiná firma Help Film. Diváci, kteří mají možnost Filmbox HD sledovat, se mohou těšit na rozsáhlou filmotéku společnosti, která v současné době čítá přibližně na 1300 titulů a každým dnem se mění směrem vzhůru. Problémem je bohužel to, že tento kanál nabízí zatím minimum tvorby v nativním HD. Vysílá sice 24 hodin denně, ale zkuste se podívat na jeho vysílací schéma. Zjistíte, že filmy tu běží v tak častých rotacích, že to kinofila se zaměřením na vysoké rozlišení nepotěší. Discovery HD je tak trochu splněným přáním čtenářů DigiZone.cz, když právě ten před několika měsíci vyhrál hlasování pod článkem o to, jaký HDTV program by se měl ve Skylinku objevit. Tehdy získalo Discovery s velkou převahou 48 procent hlasů. A pokud vás zajímá, co program vysílá, koukněte se sem. Pro mnohé může být lahůdkou i vysílání historických dokumentů v HD, od srpna navíc plně lokalizovaných do českého jazyka. O tom, že je rozhodně o co stát, vás přesvědčí programové schéma.

Screenshoty: archiv autora

Který HDTV kanál v nabídce Skylinku vítáte nejvíce?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).