Hlavní navigace

Skylink připouští možnost prolomení kódu CryptoWorks po roce 2012

27. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 8. 2010

Až přestane společnost Irdeto v roce 2012 podporovat kódovací systém CryptoWorks pro podmíněný přístup k televizním programům na satelitu, bude reálně hrozit prolomení tohoto kódu u základní bezplatné programové nabídky satelitní služby Skylink. Serveru DigiZone.cz to řekl Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, která Skylink provozuje v České republice.

K TÉMATU: Z prodejen zmizí úplně klasické satelitní SD set-top-boxy, předpovídají prodejci

Teoreticky by se mohlo stát, že až podpora společností Irdeto skončí a dojde k prolomení kódu, zůstaneme v tom úplně sami. Nebudeme schopni zareagovat. Záleží tedy na tom, o jak závažný problém půjde. Pokud dojde k prolomení systému, ale nebude to nějaká masová záležitost, nevidím důvod, proč by se mělo dělat něco se zákazníky, kteří mají neplacenou nabídku, naznačil Glisník, že by určitou míru pirátství Skylink toleroval.

ČTĚTE TAKÉ: Satelitní Skylink zahájil prodej nových karet Irdeto. Testy byly úspěšné

MM socky3

Myslím si, že i televize, které takto vysílají, by mohly být v tomto případě benevolentní. Otázka je, nakolik by byli benevolentní poskytovatelé sportovních práv, dodal šéf Skylinku. V případě, že by zde vznikl jakýsi černý trh, jako tomu bylo například u satelitní platformy Digi TV, masově by se tedy začaly dodávat přijímače, které by dokázaly dekódovat placenou nabídku bezplatně, dostal by se Skylink do problémů a musel by platícím zákazníkům vyměnit karty.

Do stejné situace by se mohla dostat i konkurenční satelitní služba CS Link, která rovněž využívá kódovací systém CryptoWorks a stejně jako Skylink postupně přechází na kódování Irdeto. CryptoWorks si ale podobně jako Skylink ponechává pro starší vydané karty.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.