Hlavní navigace

Skype pro Linux jako open source? Jen jeho GUI

9. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledních dnech se po Internetu šířily informace, že se Skype promění v open source a samozřejmě následovala smršť hypotéz a úvah, co to vlastně bude znamenat. Vše vzniklo u odpovědi technické podpory jednomu z uživatelů. Ten se dotazoval na chybějící RPM balíčky pro linuxovou distribuci Mandriva. Odpověď obsahovala překvapivé sdělení, že ze Skype bude brzy open source. Vývojáři však přes oficiální blog nadšení vyznavačů svobodného softwaru mírní. Samotný protokol zůstane nadále uzavřený,…

V posledních dnech se po Internetu šířily informace, že se Skype promění v open source a samozřejmě následovala smršť hypotéz a úvah, co to vlastně bude znamenat. Vše vzniklo u odpovědi technické podpory jednomu z uživatelů. Ten se dotazoval na chybějící RPM balíčky pro linuxovou distribuci Mandriva. Odpověď obsahovala překvapivé sdělení, že ze Skype bude brzy open source. Vývojáři však přes oficiální blog nadšení vyznavačů svobodného softwaru mírní. Samotný protokol zůstane nadále uzavřený, takže odpůrci komunikační služby Skype o jeden ze svých oblíbených argumentů nepřijdou.

Open source se však stane z grafického prostředí klienta Skype pro Linux, aby si jej komunita mohla přizpůsobit pro „multikulturní“ svět Linuxu. Samotnou komunikaci by pak měla zajišťovat uzavřená knihovna. I to lze ovšem hodnotit jako určitý posun k lepšímu, protože teoreticky by pak této knihovny mohly využít třetí strany (což bude ovšem v praxi otázkou přesných licenčních podmínek). Kdy se tedy alespoň část programu Skype promění v open source, není jasné. Ani jeho tvůrci s pevným termínem neoperují. (Skype, Slashdot)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).