Hlavní navigace

Sledujete DVB-T z Polska? 15. února vás čeká velké přelaďování

Lukáš Polák

PŘEHLED ZMĚN UVNITŘ – V polském multiplexu 1 se mají nově objevit kanály TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Polonia a TV Trwam, ve veřejnoprávní „trojce“ pak TVP 1 HD a TVP Info.

Doba čtení: 2 minuty

Pokud bydlíte v příhraničí s Polskem a máte to štěstí, že můžete sledovat také tamní programy šířené prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T), čeká vás příští měsíc přelaďování. To souvisí se startem nových programů TVP ABC a TV Trwam v polském multiplexu 1. Server Wirtualnemedia.pl upozornil na to, že přelaďování ale nakonec bude větší, než se původně předpokládalo. Nejen, že má dojít k zařazení již zmiňovaných stanic, ale v rámci této operace proběhne také přeskupení jednotlivých programů v této síti a veřejnoprávním multiplexu 3.

K TÉMATU: V polském DVB-T bude od 15. února testovat tamní obdoba Déčka

Polský multiplex 1 mají opustit programy TVP 1 HD a TVP Info a objeví se v ní nové kanály TVP ABC a TV Trwam. Opačným směrem se naopak vydají stanice TVP Polonia a TVP Rozrywka. Uvolněnou kapacitu zde mají využít právě stanice, které odešly z první sítě. Pro lepší ilustraci přinášíme finální podobu multiplexů 1 a 3 po únorových přesunech níže. Ve veřejnoprávní síti skončí i kanál TVP 1 v SD kvalitě, jehož distribuce by postrádala smysl, a bude nahrazena HD verzí. Polského multiplexu 2, který je obsazen výhradně komerčními stanicemi, se změny nijak nedotknou.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Polská TV Trwam se dočkala, od 15. února bude celoplošná

Telewizja Polska by v tamním multiplexu 1 mohla teoreticky vysílat až do 28. dubna letošního roku, ale se společností Lux Veritas, která je provozovatelem TV Trwam, se dohodla, že tuto operaci provede už v polovině února. Jak již bylo řečeno, stanice TVP ABC a TV Trwam budou právě součástí této sítě. Po 28. dubnu však visí otazník nad distribucí kanálů TVP Rozrywka a TVP Polonia. Zvláště šíření druhé stanice je poměrně překvapující. Je určena především divákům žijícím v zahraničí. TVP už podle informací polského serveru provádí testy, jak dostat do multiplexu více jak osm SD nebo čtyři HD kanály.

Stávající složení multiplexů 1 a 3 v Polsku platné do 15. února:

Multiplex 1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO, TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV

Multiplex 3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

Složení multiplexů 1 a 3 v Polsku od 15. února (tučně označeny novinky):

Multiplex 1: TVP 2, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP ABC, TV Trwam, TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV

Multiplex 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

Našli jste v článku chybu?