Hlavní navigace

Sledujete DVB-T z Polska? 15. února vás čeká velké přelaďování

15. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PŘEHLED ZMĚN UVNITŘ – V polském multiplexu 1 se mají nově objevit kanály TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Polonia a TV Trwam, ve veřejnoprávní „trojce“ pak TVP 1 HD a TVP Info.

Pokud bydlíte v příhraničí s Polskem a máte to štěstí, že můžete sledovat také tamní programy šířené prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T), čeká vás příští měsíc přelaďování. To souvisí se startem nových programů TVP ABC a TV Trwam v polském multiplexu 1. Server Wirtualnemedia.pl upozornil na to, že přelaďování ale nakonec bude větší, než se původně předpokládalo. Nejen, že má dojít k zařazení již zmiňovaných stanic, ale v rámci této operace proběhne také přeskupení jednotlivých programů v této síti a veřejnoprávním multiplexu 3.

K TÉMATU: V polském DVB-T bude od 15. února testovat tamní obdoba Déčka

Polský multiplex 1 mají opustit programy TVP 1 HD a TVP Info a objeví se v ní nové kanály TVP ABC a TV Trwam. Opačným směrem se naopak vydají stanice TVP Polonia a TVP Rozrywka. Uvolněnou kapacitu zde mají využít právě stanice, které odešly z první sítě. Pro lepší ilustraci přinášíme finální podobu multiplexů 1 a 3 po únorových přesunech níže. Ve veřejnoprávní síti skončí i kanál TVP 1 v SD kvalitě, jehož distribuce by postrádala smysl, a bude nahrazena HD verzí. Polského multiplexu 2, který je obsazen výhradně komerčními stanicemi, se změny nijak nedotknou.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Polská TV Trwam se dočkala, od 15. února bude celoplošná

Telewizja Polska by v tamním multiplexu 1 mohla teoreticky vysílat až do 28. dubna letošního roku, ale se společností Lux Veritas, která je provozovatelem TV Trwam, se dohodla, že tuto operaci provede už v polovině února. Jak již bylo řečeno, stanice TVP ABC a TV Trwam budou právě součástí této sítě. Po 28. dubnu však visí otazník nad distribucí kanálů TVP Rozrywka a TVP Polonia. Zvláště šíření druhé stanice je poměrně překvapující. Je určena především divákům žijícím v zahraničí. TVP už podle informací polského serveru provádí testy, jak dostat do multiplexu více jak osm SD nebo čtyři HD kanály.

Stávající složení multiplexů 1 a 3 v Polsku platné do 15. února:

Multiplex 1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO, TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV

Multiplex 3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

Složení multiplexů 1 a 3 v Polsku od 15. února (tučně označeny novinky):

MMF24

Multiplex 1: TVP 2, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP ABC, TV Trwam, TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV

Multiplex 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).