Hlavní navigace

AUDIO: Slovenské Rádio Viva vysvětlovalo rozdíl mezi radioamatéry a DX-ery

4. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nepříliš atraktivnímu tématu pro komerční stanice se včera věnovalo celoplošné rádio z Bratislavy. Za tímto účelem oslovilo jak radioamatéry, tak i jednoho z členů výboru DX klubu.

Máte stále zmatek v tom, jaký rozdíl je mezi radioamatéry a členy Československého DX klubu (CSDXC)? Včera se to snažila vysvětlit svým posluchačům celoplošná bratislavská rozhlasová stanice Rádio Viva. V rámci svého podvečerního bloku Česko Slovenský Vííívar vysílaného od 17. do 18. hodiny se věnovala právě oblasti dálkového příjmu. To není pro komerční stanice zrovna atraktivní téma. Viva u svého pořadu využila toho, že cílí zároveň jak na témata ze Slovenska, tak i z České republiky.

K TÉMATU: Vychází publikace s úplným přehledem vysílačů u nás a na Slovensku

KL22_nominace

Za Československý DX klub vystoupil slovenský zástupce Jaroslav Lajda, Slovenský zväz rádioamatérov (SZR) zastupoval jeho prezident Roman Kudláč. Rozdíl mezi oběma spolky je poměrně jednoduchý, avšak vcelku poměrně zásadní. Zatímco radioamatéři se věnují navazování vzdálených spojení a komunikaci s kolegy po celém světě, DX-eři se zaměřují primárně na lov vzdálených stanic, případně NDB radiomajáků a podobně. Spolek CSDXC je oficiálně registrován od roku 1990, ilegálně už fungoval ale mnohem dříve.

Záznam včerejšího vydání pořadu Česko Slovenský Vííívar si můžete poslechnout zde.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.