Hlavní navigace

Slovenské televize posilují HD vysílání. Mají více nativních pořadů než české

9. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. 11. 2011

Výrazné posílení vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), a to v nativním rozlišení, nikoli jako přepočítávaný obsah ze standardního rozlišení, připravují hlavní televizní stanice na Slovensku. Druhá nejsledovanější stanice Joj už nyní nabízí nejvíc nativního HD obsahu ze všech televizí v bývalé československé federaci. Upozorňuje na to server Mediálne.sk.

K TÉMATU: ČT 1 HD bude od března vysílat celodenně, ČT HD zmixuje ČT 2 a ČT 4

V nativním HD vysíláme nejvíc titulů z terestrických televizí v rámci slovenského, ale i českého trhu. HD vysílání jsme nebrali jen jako marketingový tah, proto jsme ho spustili až od aktuální podzimní sezóny, když jsme měli k dispozici dostatečný počet HD titulů, řekl webu vedoucí PR oddělení televize Joj Jozef Gogola. Konkurenční Markíza začala s HD vysíláním dříve a je dostupnější než Joj, protože je v nabídce satelitní služby Skylink.

ČTĚTE TAKÉ: První tituly TV JOJ v HD kvalitě jsou venku. Znám je i termín startu

KL22 hlasovani

Ambicí televize Markíza je nabídnout divákům všechny prime time tituly pouze v HD kvalitě, dodala pro Mediálne.sk mluvčí Markízy Oľga Dúbravská. Obě televize plánují, že kromě akvizičních filmů a seriálů začnou v nativním HD rozlišení vysílat i svoji původní tvorbu. Veřejnoprávní Slovenská televize, která s HD vysíláním u našich východních sousedů začala jako první v létě 2008 během olympijských her z Pekingu, v současné době v HD rozlišení z finančních důvodů nevysílá.

STV však některé původní pořady vyrábí v HD rozlišení, aby je mohla v této kvalitě vysílat někdy v budoucnu. Uvažujeme o postupném přechodu na HD vysílání, ale nemáme přesný termín vytvoření celodenních HD formátů, jde spíš o evoluční proces, vysvětlil pro Mediálne.sk mluvčí Rozhlasu a televize Slovenska Richard Šümeghy. V České republice vysílají v HD rozlišení všechny plnoformátové televize, některé jsou ale dostupné jen u menšího počtu operátorů placených služeb.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.