Hlavní navigace

Slovenský Bojkot korunován úspěchem

26. 4. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zhruba ve stejné době, kdy se u nás rozhořelo pokračování Bojkotu v podání 16 poskytovatelů připojení, tzv. "opoziční akce", objevila se podobná akce i na Slovensku. Tamní Telecom ji odstartoval svoji službou ST OnLine START. Jak to tam nakonec dopadlo? Asi lépe, než u nás.

Slovenský Bojkot byl od začátku podstatně halasnější, vzrušenější a impulzivnější, než jeho český bratříček a v podstatě i předchůdce. Sám bych si byl netroufl pouštět se do hodnocení na základě národních povah, ale učinil to za mne jeden náš čtenář, Slovák žijící dnes v Praze: „Vůbec se nedivím odlišnému vývoji v Čechach a na Slovensku. Češi více o všem diskutují a nejsou příznivci rychlých akcí, na Slovensku je naopak horká krev a hned se všechno řeší. Vrhnutí se po hlavě na službu ST OnLine START přesně charakterizuje naši povahu. Rovněž i následné ticho a pak rychlé zablokovaní přístupu. Veřím i tomu, že si na jednání dávají "po papuli“. Holt horká krev dělá svoje."

Jenže zatímco u nás skončila opoziční akce de facto neúspěchem („Kolik století už Češi nevyhráli žádnou bitvu,“ ptal se v jednom z dalších mailů tentýž čtenář), na Slovensku dopadla, alespoň při mém pohledu zvenčí, lépe. Na druhou stranu je pravda, že jednání Slovenských telekomunikácií (Internet zdarma, bez paušálu, „jen“ za dražší impulzy do jejich kapsy) vysoce převyšovalo cokoliv, čeho by se odvážil náš SPT TELECOM; ve srovnatelné situaci tady by byli čeští poskytovatelé jistě také o něco ostřejší.

Tečku za dosavadním vývojem učinilo rozhodnutí slovenského Ministerstva dopravy, o němž přinesl zprávu Denník SME:

BRATISLAVA (SME – gk) – Slovenské telekomunikácie (ST) mali na základe nariadenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) z 12. apríla zastaviť do 20. apríla službu ST Online START. Denník SME o tom informoval generálny riaditeľ sekcie pošty a telekomunikácií Stanislav Vanek. Toto nariadenie však telekomunikácie nerešpektovali. Ide pritom o službu, proti ktorej sa nedávno vzbúril takmer celý slovenský internet a ktorá viedla k blokácii Slovenských telekomunikácií na internete. Ministerstvo ako dôvod svojho nariadenia uviedlo, že služba nie je v súlade s podmienkami na vytvorenie konkurenčného prostredia v oblasti poskytovania internetových služieb. Telekomunikácie využili skúšobnú prevádzku na masovú propagáciu ST Online START, kým ostatní poskytovatelia internetu túto možnosť nemali. Okrem toho MDPT potvrdilo, že tento spôsob pripojenia nie je bezpečný. Služba ST Online START totiž umožňuje úplnú anonymitu prístupu na internet, čo vyhovuje hlavne intenetovým pirátom.

Přestože zpráva hovoří o tom, že ST zákaz nerespektovaly, současná situace už je zřejmě jiná. Podle našeho čtenáře ze Slovenska, který nás pravidelně upozorňuje na zajímavé události tamního Internetového světa, už dnes služba nefunguje a volající dostane hlášku „Volaná stanica alebo smer nie je zapojený“.

Je otázkou, nakolik byla problematická služba ST OnLine START po zablokování přístupu ze strany poskytovatelů připojení využívaná uživateli. Pro přístup do zahraničí byla jistě i nadále velmi výhodná, ale ve slovenských sítích si takto připojení zákazníci ani neškrtli. Je proto otázkou, zda nynější zrušení po zákroku oficiálních míst bylo skutečně zásadním krokem, nebo zda šlo spíše o ránu z milosti službě, která beztak nebyla příliš používaná. Osobně se, samozřejmě bez bližší znalosti skutečného stavu, kloním k první variantě – cenový model této služby mohl být pro řadu uživatelů skutečně zajímavý, i když mohli přistupovat jen k zahraničnímu Internetu a k domácím zdrojům jen s obtížemi.

Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří. To dokázali svým jednotným postupem slovenští poskytovatelé připojení. Nechť je jim přáno.

KL22_nominace

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.