Hlavní navigace

Slovenský parlament odvolal šéfa telekomunikačního úřadu Máčaje

5. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
5. 12. 2008

Poslanci slovenské Národní rady ve čtvrtek na návrh vlády premiéra Róberta Fica odvolali předsedu Telekomunikačního úřadu SR Branislava Máčaje. Kabinet požadoval Máčajův odchod kvůli tomu, že úřad ignoroval doporučení vládní Skupiny pro zavádění digitálního vysílání, například ohledně kompresního standardu pro zemské digitální televizní vysílání na Slovensku. Vláda požadovala standard MPEG-2, Máčajův úřad prosadil novější MPEG-4.

K TÉMATU: MPEG-4 může stát hlavu šéfa slovenského telekomunikač­ního úřadu

Pro odvolání Máčaje zvedlo ruku 76 ze 132 přítomných poslanců, uvedl server Digimedia.sk. Proti bylo 55 opozičních poslanců, jeden vládní poslanec se zdržel. Pro Máčajovo odvolání hlasovali i poslanci vládní Slovenské národní strany, která ještě o víkendu deklarovala, že se předsedy Telekomunikačního úřadu SR zastane, konstatovala agentura ČTK.

Oficiálním důvodem Máčajova odvolání jsou chyby v tendru na operátora prvních zemských digitálních multiplexů a přípravě procesu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. Máčaj sám ho však vnímá jako vítězství lobistických skupin spojených s komerčními televizemi. Trnem v oku byl především zvolený kompresní standard MPEG-4, který je podle vlády nevýhodný.

ebf - tip do článku - debata

Podle Máčaje došlo jeho odvoláním k hrubému a bezprecedentnímu politickému zásahu do nezávislého postavení regulačního orgánu v oblasti telekomunikačních služeb. V souvislosti s mým odvoláním si dovoluji též vyslovit politování nad způsobem odvolání prostřednictvím veřejného a ne tajného hlasování, které v případech volby a odvolávání veřejných funkcionářů Národní rada za normálních okolností používá, citoval Máčaje server Digimedia.sk.

Někdo měl zřejmě velkou obavu, že nedokáže přesvědčit o oprávněnosti důvodů pro mé odvolání ani značnou část koaličních poslanců a neponechal nic náhodě, dodal Máčaj.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).