Hlavní navigace

Slovenský telekomunikační úřad varuje, že námraza může způsobovat rušení signálu

30. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě inverzního počasí, které zvláště předminulý týden ovlivňovalo příjem televize a rozhlasového vysílání u nás, se mohou nyní lidé setkat s dalším neobvyklým jevem.

Neobvyklé varování pro obyvatele Slovenska vydal dnes dopoledne tamní telekomunikační úřad TÚ SR. V něm se uvádí, že námraza může nepřímo způsobit rušení televizního nebo rozhlasové signálu, a to za podmínky, když vznikne takzvaný elektrický oblouk, za nímž stojí dopravní prostředky, jako jsou například vlaky, trolejbusy nebo tramvaje. Poté, co námraza opadne, se vrátí stav opět do původních kolejí. Krátkodobé rušení se může týkat například i majitelů radiostanic, jako jsou taxikáři.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: Česko má za sebou extrémně dobré příjmové podmínky, nejlepší za poslední desítky let

Chladné počasí spojené s vytvářením námrazy vystřídalo inverzní počasí, které v Evropě bylo v posledních dnech. Během inverze docházelo ke krátkodobému, občasnému rušení místních rozhlasových a televizních stanic vzdálenými stanicemi. Rušení bylo způsobované přírodním jevem, který umožňuje krátkodobý příjem rozhlasu a televize na stovky kilometrů, které za normálních podmínek není možné pozemní přijímat, uvedl mluvčí TÚ SR Roman Vavro. Ten zároveň zdůraznil, že tyto druhy rušení není možné ovlivnit, protože jsou způsobeny přírodními okolnostmi.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).