Hlavní navigace

Služba na pronájem pokojů Airbnb nechce vydat data uživatelů a čelí regulaci

7. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Služba na zprostředkování ubytování Airbnb zažívá ve Spojených státech krušné časy. S úspěchem totiž přišly i snahy o zkrocení digitálního „Divokého západu“.

Internetové služby, které narušují zavedené ekonomické modely, to mívají těžké. Po evropských potížích dopravní služby Uber začíná mít problémy – tentokrát s americkými úřady – i populární služba na zprostředkování ubytování Airbnb. Těžko říci, zda si narůstající popularity pronajímání pokojů, bytů a domů všimli úředníci sami nebo jim ukázali cestu provozovatelé hotelů, kteří v Airbnb vidí nebezpečného konkurenta.

Již před rokem dostal jistý Nigel Warren, který v New Yorku pronajal prostřednictvím Airbnb na tři dny svůj byt, pokutu 2400 dolarů. Na území města totiž platí od roku 2011 zákon, který zakazuje pronajímat obydlí na dobu kratší než 30 dnů. Zákonodárci normu schválili jako součást boje proti nelegálním hotelům, tedy hotelům, které provozují ubytovací činnost bez potřebných povolení.

Jenže nezůstalo u jediného případu. Problémy začal mít i provozovatel Airbnb. Prokurátor státu New York Eric Schneiderman totiž firmě loni na podzim poslal žádost o kompletní seznam uživatelů, kteří prostřednictvím Airbnb nabízejí k pronájmu své byty/nemovitosti v New Yorku.

Vydejte adresy

Úřady totiž chtějí vypátrat uživatele, kteří žijí z pronájmu více nemovitostí, aniž by k tomu měli potřebná povolení. Podle Schneidermana je zhruba 60 % nabídek na Airbnb v New Yorku v rozporu se zákonem. Třetina nabídek na Airbnb v New Yorku byla začátkem letošního roku podle státních zástupců od pouhých 12 % newyorských pronajímatelů zaregistrovaných na této službě. Jeden z uživatelů nabízel dokonce ve stejný okamžik 127 bytů či pokojů.

Zpočátku to vypadalo, že se obě strany dohodnou, ale nakonec spor zamířil v dubnu k předběžnému slyšení u soudu. Úřady chtějí od Airbnb jména, e-mailové adresy, adresy pronajímaných bytů, data pronájmů a částky, které pronajímatelé utržili. Právní zástupci firmy ale mají za to, že tyto informace jsou důvěrné a není důvod je v takovém rozsahu úřadům poskytnout.

Podle zástupkyně prokurátora Karly G. Sanchez požadavek na kompletní seznam uživatelů služby v New Yorku vychází z předpokladu, že někteří uživatelé používají na Airbnb několik různých účtů.

Odměny pro „práskače“

Zajímavé je, že Airbnb se všemožně brání tomu, aby požadavkům státních zástupců vyhověl, nicméně den před soudním slyšením smazal na 2 tisíce nabídek s vysvětlením, že uživatelé, kteří je na Airbnb zveřejnili, „neposkytovali hostům kvalitu a lokální zážitek“.

MM socky3

Do boje proti Airbnb se pustili i tři občané San Francisca. Chtějí prosadit referendum, které by po případném schválení vedlo k výrazné regulaci oblasti, ve které majitelé Airbnb podnikají. Pronajímat by napříště bylo možné byty jen v úřadech schválených lokalitách a jejich majitelé by se museli registrovat na úřadech. 

Autoři návrhu také zvažují zavedení finančních odměn pro „práskače“, kteří by úřadům udávali lidi, kteří své příbytky pronajímají nelegálně.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.