Hlavní navigace

Uber dostal přes prsty i v Berlíně, soud vyhověl námitkám taxikáře

18. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý soud v předběžném rozhodnutí potvrdil, že Uber v Berlíně porušuje zákony. Stížnost na firmu provozující dopravní služby podal šéf místní taxikářské asociace.

Po nedávných potížích v Bruselu narazila americká dopravní firma, která boří zavedené obchodní modely taxikářů také v Německu. Soud v Berlíně vydal předběžné rozhodnutí, podle kterého Uber ve městě nesmí provozovat své služby. 

Svůj verdikt založil na tom, že Uber nepovažuje za taxislužbu, ale za firmu poskytující pronájem automobilů. A podle německých zákonů se nájemná auta musí po každé zakázce vrátit zpět na centrálu. Řidiči Uberu to ovšem nedělají a čekají v ulicích na dalšího klienta, argumentoval soud.

Přes toto rozhodnutí Uber zatím nemusí své služby v Berlíně zastavit. Šéf taxikářského sdružení, který stížnost k soudu podal, totiž nepožádal o vykonání předběžného opatření. Podle Financial Times se totiž obává toho, že by mohl následný spor s Uberem prohrát a musel by pak firmě zaplatit ušlý zisk.

Nejde o boj taxikářského kartelu proti studentskému startupu, vždyť Uber je financovaný Googlem, cituje list dotyčného taxikáře. Vyjádření asociace taxikářů je k dispozici zde (v němčině).

MKT nástroje 2 tip

Spor se teď tak zřejmě přesune před soud, který by měl posoudit, zda je předběžné rozhodnutí platné. Podle vyjádření mluvčí Uberu se firma bude proti předběžnému rozhodnutí bránit.

Uber v Berlíně provozuje své služby od loňského roku. Nejdříve spustil službu UberLux, která pasažérům nabízí luxusní limuzíny, poté přišel s levnější variantou UberBlack a tento týden rozjel i ridesharingovou službu UberPop. I u té se čekají možné problémy s úřady – podle místních zákonů totiž řidiči nesmí na soukromých jízdách vydělávat.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn