Hlavní navigace

Uber dostal přes prsty i v Berlíně, soud vyhověl námitkám taxikáře

18. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý soud v předběžném rozhodnutí potvrdil, že Uber v Berlíně porušuje zákony. Stížnost na firmu provozující dopravní služby podal šéf místní taxikářské asociace.

Po nedávných potížích v Bruselu narazila americká dopravní firma, která boří zavedené obchodní modely taxikářů také v Německu. Soud v Berlíně vydal předběžné rozhodnutí, podle kterého Uber ve městě nesmí provozovat své služby. 

Svůj verdikt založil na tom, že Uber nepovažuje za taxislužbu, ale za firmu poskytující pronájem automobilů. A podle německých zákonů se nájemná auta musí po každé zakázce vrátit zpět na centrálu. Řidiči Uberu to ovšem nedělají a čekají v ulicích na dalšího klienta, argumentoval soud.

Přes toto rozhodnutí Uber zatím nemusí své služby v Berlíně zastavit. Šéf taxikářského sdružení, který stížnost k soudu podal, totiž nepožádal o vykonání předběžného opatření. Podle Financial Times se totiž obává toho, že by mohl následný spor s Uberem prohrát a musel by pak firmě zaplatit ušlý zisk.

Nejde o boj taxikářského kartelu proti studentskému startupu, vždyť Uber je financovaný Googlem, cituje list dotyčného taxikáře. Vyjádření asociace taxikářů je k dispozici zde (v němčině).

BRANDstorming tip2

Spor se teď tak zřejmě přesune před soud, který by měl posoudit, zda je předběžné rozhodnutí platné. Podle vyjádření mluvčí Uberu se firma bude proti předběžnému rozhodnutí bránit.

Uber v Berlíně provozuje své služby od loňského roku. Nejdříve spustil službu UberLux, která pasažérům nabízí luxusní limuzíny, poté přišel s levnější variantou UberBlack a tento týden rozjel i ridesharingovou službu UberPop. I u té se čekají možné problémy s úřady – podle místních zákonů totiž řidiči nesmí na soukromých jízdách vydělávat.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).