Hlavní navigace

Služba tr.im bude svěřena komunitě, zdrojový kód se otevře

21. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslední týdny byly pro službu tr.im poněkud divoké, ale snad se blýská na lepší časy. Připomeňme, že tr.im je jednou ze služeb pro tzv. zkracování odkazů, tedy obdoba TinyURL nebo českého Jdem.cz. Provozovatel nejdříve vyhlásil, že s projektem tr.im končí. Jedním z důvodů byl i fakt, že si mikroblogovací komunitní server Twitter vybral jako výchozí službu pro zkracování odkazů konkurenční bit.ly. Pro tr.im tak podle provozovatele nebylo místo na trhu a nenašel se obchodní model, který by…

Poslední týdny byly pro službu tr.im poněkud divoké, ale snad se blýská na lepší časy. Připomeňme, že tr.im je jednou ze služeb pro tzv. zkracování odkazů, tedy obdoba TinyURL nebo českého Jdem.cz. Provozovatel nejdříve vyhlásil, že s projektem tr.im končí. Jedním z důvodů byl i fakt, že si mikroblogovací komunitní server Twitter vybral jako výchozí službu pro zkracování odkazů konkurenční bit.ly. Pro tr.im tak podle provozovatele nebylo místo na trhu a nenašel se obchodní model, který by službě umožnil další fungování.

Následně provozovatel tr.im odmítl alespoň záchranu již existujících odkazů v rámci připravovaného ambiciózního projektu 301works.com, na němž se podílí právě zakladatelé bit.ly. Posléze se však tr.im dne 11. srpna znovu probudil k životu a začal opět fungovat. O čtyři dny později ale přispěchal provozovatel s plánem, podle kterého budou zdrojové kódy služby uvolněny pod MIT licencí a služba samotná bude v září předána do rukou komunity. Otázkou je, jestli si po všech těchto zmatcích najde ještě důvěru širšího spektra uživatelů, když konkurentů není zrovna málo. (Zdroják.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).