Hlavní navigace

Smlouvy? Nabídky? Životopisy? Tohle všechno najdete volně na Ulož.to

Daniel Dočekal

Volně dostupné úložiště typu Ulož.to by nemělo sloužit pro ukládání důvěrných či osobních dokumentů. Přesto jich tam najdete velké množství.

Pokud třeba hledáte smlouvy, nabídky, životopisy, kompletní dokumentaci v soutěžích a tendrech, rodná čísla, osobní informace, rozpočty a řadu dalších dokumentů od firem i jednotlivců, je zde snadné řešení. 

Vstoupíte na www.uloz.to a napíšete třeba „nabídka“, nebo „ogilvy“, „smlouva“ či „životopis“. Ale můžete zkusit i „odměny“ či „platy“. A samozřejmě řadu dalších vhodných slov. Stejně tak pokud hledáte inspiraci pro tvorbu ve Photoshopu, nabídka je bohatá, stačí hledat .PSD soubory.

Jestli čekáte, že vás podobné hledání nepřivede k dokumentům či tabulkám plným důvěrných informací, ať už firemní či osobní povahy, čekáte marně. Ulož.to obsahuje tisíce dokumentů, které zcela evidentně nikdy na volně veřejně přístupném serveru neměly být umístěny. 

Většinou nejsou zaheslované a do všech těch dokumentů ve Wordu a PDF i tabulek v Excelu se dostanete okamžitě po stažení. A to i přesto, že samo Ulož.to umožňuje soubor uzamknout či soubory samotné zpravidla umožňují alespoň jednoduchou ochranu zaheslováním.

Content

Aby bylo jasno: kritiku za popsaný stav věcí si samozřejmě nezasluhuje Ulož.to. Veškerá kritika padá na hlavu zaměstnanců firem, kteří na volně přístupné úložiště ukládají dokumenty, které tam nikdy být neměly. A vůbec jim nedochází, že stačí prostě hledat.

A aby to bylo úplně košer – podobné věci najdete samozřejmě na řadě dalších úložišť a s trochou snahy najdete leccos i přes Google. Ale Ulož.to má jednu unikátní vlastnost, a tou je vyhledávání přímo ve všem, co tam důvěřiví lidé nahrají. 

Našli jste v článku chybu?
25. 6. 2014 8:49
jozka (neregistrovaný)

ad Je rok 2014. Email / emailový klient, co nezvládne pár set 30MB emailů tu nemá co dělat.

Ty vole, je rok 1952 a ta neschopna posta ma porad schranky s tak ouzkym otvorem, ze je v podstate nemozny dat do obalky kovadlinu a poslat ji kolegovi.

24. 6. 2014 21:12

Email nikdy nebyl primarne urcen pro posilani 30MB souboru, normalni firma ma server, kde se ten soubor nakopiruje a emailem se posle link, odkud si ho muzou stahnout. Pripadne se tam nastavi jmeno/heslo. Hodne firem, ktere se venuju grafice maju vlastni ftp, kde nahravaji pdf a psd pro klienty. Kazdy klient ma sve prihlaseni. Nic mne nenas..e vic, nez cekat pul hodiny na stazeni emailu.