Hlavní navigace

Smrt bin Ladina prověřila Twitter i noční služby médií

4. 5. 2011
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Arciďábel terorismu byl zabit a má být krom jiného důkazem nadvlády internetového zpravodajství a sociálních sítí nad starými médii. Ve skutečnosti jen prověřil noční služby našich médií. Nebo ne?

Každá z atraktivních událostí zavdává příčinu ke spekulacím, zda jsou „stará média mrtvá“. Zda to byl právě Twitter nebo Facebook, kdo spustil revoluce v arabském světě, nebo, nejnověji, zda to byla sociální média, která rozšířila jako první zprávu o tom, že Usama bin Ládin je mrtev. Zatímco ještě o víkendu se k podobným spekulacím nabízela svatba britského prince Williama, pondělí přineslo tučnější sousto: smrt Usamy bin Ladina. 

První byl Twitter

Údajně (tedy dohledatelně) zcela první veřejně dostupná informace o tom, že USA se podařilo zabít Usamu bin Ladina, přinesl Twitter a pocházela od Keitha Urbahna, vedoucího štábu někdejšího ministra obrany USA Donalda Rumsfelda. Napsal ji v 10:24 EST, tedy ve 4:24 našeho času.

Keith Urbahn: první veřejná zpráva o smrti bin Ladina

Keith Urbahn: první veřejná zpráva o smrti bin Ladina

Až za dalších dvacet minut zveřejní zprávu renomované televizní stanice jako CNN nebo FoxNews. Jak později vysvětloval  výkonný producent CNN Sam Feist, který měl tu noc na starosti zprávy: U něčeho tak významného je naše pravidlo jednoduché: raději správně, než první. 

A jak na svém prvenství Keith Urbahn vydělal? V reputaci, měně sociálních sítí. Jestliže první květnový den jeho účet na Twitteru měl stěží tisícovku sledovačů, o tři dny později už překročil 9000 followers a stále stoupá.

Keith Urbahn: vývoj počtu followerů

Keith Urbahn: vývoj počtu followerů. Smrt bin Ladina je dobrá propagace.

Dlužno podotknout, že Urbahn nebyl první, kdo o celé události informoval, byl ale první, kdo zveřejnil, o co šlo. Pravděpodobné prvenství patří opět zprávě publikované na Twitteru. Zveřejnil ji Sohaib Athar, který přinesl jako první zprávu o útoku na abbotabádskou rezidenci, kde bin Ladin pobýval. Jenže nevěděl, o co jde, pouze si stěžoval na poletující helikoptery a nezvyklý rozruch: A huge window shaking bang here in Abbottabad Cantt. I hope its not the start of something nasty :-S

 I to mu ale zajistilo heslo na Wikipedii, dnes již ovšem navržené na smazání, a přetížilo jeho web, který se věnuje mimo jiné i terorismu. A zajistilo pět minut slávy.

Jak zpráva putovala médii

Vraťme se ke klasickému zpravodajství. V tuhle chvíli již celá řada novinářů CNN předpokládala, že téma bin Ladina bude předmětem oznámení prezidenta Obamy. To původně mělo proběhnout ve 3:30 našeho času (21:30 EST), jenže se posouvá o hodinu, to už se o smrti bin Ladina šušká. Mimochodem, o zvláštním prohlášení prezidenta Obamy dává Dan Pfeiffer (šéf komunikace Bílého domu) vědět právě přes Twitter ze svého účtu @pfeiffer44.

Ve 4:43 SEČ vydává Reuters jednořádkovou zprávu o tom, že  bin Ladin je mrtev, o dvě minuty později probíhá už zpráva zprávami CNN, Fox News a dalšími zpravodajskými stanicemi, které povětšinou surově přerušily právě vysílaný pořad, aby odvysílaly zprávu o Ladinově smrti a upoutávku na vystoupení prezidenta Obamy před národem.

Prezident Obama oficiálně oznamuje na tiskové konferenci bin Ladinovu smrt v 5:36 SEČ (23:36 EST).

Na grafu si můžeme prohlédnout, jak se vyvíjel počet odeslaných tweetů za vteřinu, graf zpracoval Twitter – a je vidět, že zpráva se dramaticky promítla do počtu zaslaných tweetů.

Počet tweetů za vteřinu kolem oznámení smrti Usamy bin Ladina
Autor: Twitter.com

Počet tweetů za vteřinu kolem oznámení smrti Usamy bin Ladina

  • 9:47 EST – Dan Pfieffer @pfeiffer44 oznamuje, že Obama vystoupí se zprávou k národu
  • 10:24 EST – Keith Urbahn @keithurbahn tweetuje o Ladinově smrti
  • 10:32 EST Jill Jacksonová @jacksonjk, reportérka CBS píše, že jí bylo potvrzeno, že USA mají tělo bin Ladina
  • 10:41 EST potvrzují Fox News @foxnews na Twitteru, že mají zprávu o Ladinově smrti
  • 10:43 EST Barack Obama @barackobama tweetuje, že bude mít prohlášení k národu, nespecifikuje jej ale.
  • 10:44 EST New York Times @nytimes uvádí, že zpráva o Ladinově smrti je potvrzena Bílým domem.
  • 11:17 EST zprávu publikuje Al Jazeera @ajenglish
  • 11:36 EST Barack Obama potvrzuje oficiálně smrt bin Ladina. 

Pak už se zpráva šířila jako plamen. Jak? Na to se můžeme podívat díky datům ze Sysomos MAP, který monitoruje témata. Graf zahrnuje blogy, news – zpravodajství a diskusní fóra.

Počet zmínek o bin Ladinovi na blogách, zprávách a fórech 2.5.2011

Počet zmínek o bin Ladinovi na blozích, zprávách a fórech 2.5.2011

Další graf ukazuje počty zmínek o bin Ladinovi na Twitteru. Graf doplňuje křivku, kterou ukazuje výše uvedený graf všech příspěvků na Twitteru.

Počet tweetů o bin Ladinovi 2.5.2011

Počet tweetů o bin Ladinovi 2.5.2011

A na závěr geografické rozložení tweetů, opět je zdrojem Sysomos MAP.

Geografické zastoupení tweetů o bin Ladinově smrti dne 2.5.2011

Geografické zastoupení tweetů o bin Ladinově smrti dne 2.5.2011

A co v Česku?

Situace v Česku už tak dobře pro sociální sítě nevyznívá. Jako první vysílá zprávu o smrti bin Ladina Český rozhlas 1 Radiožurnál a upozorňuje na očekávaný projev Obamy, následuje ČT24 v 5.05.

Pak už je ale zase volno. Prvním český nerobotický tweet, který informuje o tom, že bin Ladin je mrtev, má na svědomí zřejmě @vdolecek v 5:12, jen o pár vteřin před ním vtipkoval @thrax, že Bin Ladin měl asi iPhone – jenže z toho se situací neobeznámený čtenář nemohl pochopit, o co jde.

Časová osa českých zmínek o bin Ladinově smrti na českém Twitteru 2.5.2011
Zdroj dat: Google Mikroblogy

Časová osa českých zmínek o bin Ladinově smrti na českém Twitteru 2.5.2011

Pak se probírají především automatické překlápěče RSS do Twitteru, takže se přepublikovávají zprávy z Českých Novin, tedy vlastně servisu ČTK a další lidé si všímají zprávy na CNN a Obamova prohlášení nebo retweetují anglická oznámení o bin Ladinově smrti.

Po šesté hodině je na Twitteru už Ladinovy smrti docela plno, špička ale přichází očekávatelně mezi osmou a desátou hodinou. Kolem šesté už se také probouzejí ostatní novinová média, tady je ale těžké zjistit, kdo v kolik vyšel, protože většinou jsou publikovány časy aktualizace a zrovna toto je typ článku, který se aktualizoval průběžně.

České noviny nevstávají příliš před sedmou

Ale před sedmou hodinou již v nějaké podobě má zprávu řada českých zpravodajských serverů, noviny vycházející ten den a s uzávěrkou dávno před tím mají samozřejmě smůlu.

Například  na iDnesu se objevuje zpráva jako článek v 6:40, o čtyři minuty později vychází článek na iHnedu, Novinky se vešly do sedmé hodiny ranní o minutu a zhruba ve stejnou dobu vychází článek na Aktuálně. Zřejmě nejvíce si přivstaly Lidovky, které článek časují k 6:17

Proč zaspala česká média

Se smrtí Usamy bin Ladina se české zpravodajská média popasovala různě, většina z nich již  má obsáhlé přílohy, které přinášejí všechno od podvržených a analýzy podvržených fotografií, přes vtípky, mapy terénu i videa. Ale proč to zpoždění? Proč české zpravodajské servery informují o tak významné události s téměř dvouhodinovým zpožděním?

Důvod je jednoduchý: chybí noční směna. A proč chybí? I tu je důvod jednoduchý, chybí na ni peníze. Pokrývat okno mezi desátou večerní hodinou až půlnocí, což je typická poslední uzávěrka článků v tištěných médiích a šestou ranní, kdy přichází první směna, je málo efektivní.  V tu dobu většina konzumentů zpráv spí spánkem spravedlivě zdaněných a na zprávy nekouká. Česká média tedy řeší věc šalamounsky a v tuto dobu zpravodajství nechávají obsazené jen vlažně, buďto službami z domova, nebo spíše vůbec, či sdílí službu s novinami. A samozřejmě, pokud se chystá nějaká událost, o níž se ví dopředu, pak se rozdělují služby. Jenže o zabití Usamy bin Ladina české novináře zapomněly obě strany v předstihu informovat, takže články většinou vyšly tak, jak vyšly, pozdě.

Nakonec nejlépe vyšla z události veřejnoprávní média a ČTK. Jak Český Rozhlas, tak Česká Televize, o události informovali vcelku včas, v době, kdy byla zpráva slušně ověřená a bylo, na koho se odvolávat. Jenže například Zprávy Rozhlasu den po události už neobsahují jedinou zmínku o ní na titulní stránce, nové zprávy ji odsunuly a co na tom, že čtenáře by další vývoj událostí  kolem chvatně pohřbeného Usamova těla zajímal. Vstříc zájmu o téma vychází iDnes, Novinky i Aktuálně, které téma dále vytěžují a propagují na titulních stránkách.

Je to vítězství Twitteru?

Stará dobrá pře o tom, jak to nová média natřela těm starým, zůstává opět nerozhodnuta. Ukazuje se, že smůlu mají média, která se obtížně aktualizují, jako jsou noviny. Ty vycházejí v pevný čas a když bin Ladin prošvihne svou smrtí uzávěrku, má smůlu, dnes již kvůli němu nikdo zvláštní vydání vydávat nebude – ti, co informaci potřebují, ji dostanou v hojném zastoupení jinde. Online na Internetu, v televizi či v rádiu.

Pravdou je, že zpráva se ponejprv objevila na Twitteru, ale bombastickou událostí se stala ne v momentu, kdy ji vypustil Keith Urbahn, ale až v momentě, kdy ji odvysílala hlavní americká média. I když některá z nich vzala Urbahnův tweet jako jedno z potvrzení, že se tak skutečně stalo.

Twittter sám o sobě není hybatelem událostí, je jedním z médií, které umožňuje je rychle publikovat, reagovat na ně a vyjadřovat své názory. Jenže i na Twitteru platí, že důležitá je reputace jejich autora – tedy i počet lidí, kteří jej sledují a vědomí kontextu.

Sohaib Athar byl do prvního května neznámým člověkem a nikdo v jeho tweetech nehledal začátek nejutajovanější americké operace  proti nejhledanějšímu teroristovi, až později se dalo dohledat z kontextu událostí že on byl první, kdo o ní měl ponětí. Jenže nevěděl, o čem. A nakonec i z nevyspání, i pro vypnutí elektřiny ve městě svou denní reportáž z města, které se na příštích pár let naposledy dostalo na titulní stránky světových médií, zakončil slovy: „Bin Ladin je mrtev. Já jsem ho nezabil. Prosím, nechte mě spát.“

Nakonec, více než propagace Twitteru, vytvářejí a zvyšují podobné události poptávku po nástrojích, které umožňují informace alespoň zpětně prosívat, spojovat, vytvářet z nich větší obrazy toho, co se stalo z různých zdrojů. Například v tomto ohledu zabodovalo Storify, nedávno zpřístupněný nástroj pro vytváření takových informačních kaskád z různých sociálních zdrojů. Danny Sullivan ze například publikoval „přímý přenos ze smrti Usamy bin Ladina“, což byly pospojované tweety lidí z Abbottabadu ještě v době, když nevěděli, co se děje. Podobnou kaskádu vytvořilo i ABC News a i ta stojí za vidění, konkurenční kaskádu si vytvořil i The Washington Post.

Naopak na Tumblru vzniká podobná kaskáda vtípků kolem Usamovy smrti.

Ještě viditelnější byla situace v Česku. První živý informátor o bin Ladinově smrti Emauel Motyčka @vdolecek na Twitteru měl v době napsání příspěvku 32 followerů a tím byl i zpravodajský dopad jeho „objevu“ pramalý, pravděpodobně nevynese ani ten záznam ve Wikipedii a zůstane u zmínky ve článku na Lupě.

Všichni ostatní zprávu zachytili v jiných médiích, nebo si tam došli pro podrobnosti v době, kdy se na Twitteru začala probírat.

cif - debata 2

Ostatně, k tomu také Twitter pro média v USA běžně slouží: přinese maximálně aktuální a stručnou zprávu a strhne pozornost na médium, kde je zpráva jak podrobně podána, tak ověšená reklamou.

Což budiž naše závěrečné ponaučení: nejde o Twitter jako technologii, ale o médium a osobnost, která je za ním. Příklad Českého Rozhlasu ukazuje, že jde informovat rychle i století starou technologií, důležitější spíš je, zda zpravodajci ještě neleží v posteli.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).