Hlavní navigace

SMS z Internetu stále zdarma

3. 6. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na začátku tohoto roku došlo k omezení SMSkování zadarmo z Internetu. Jako první k tomuto nepopulárnímu kroku sáhl mobilní operátor T-Mobile. Prodavači dobíjecích kupónů si situaci pochvalují, ne tak nebozí studenti. A ostatně, kdo dnes nechce šetřit? Řešení je nasnadě. Stále existují servery, odkud si můžete naprosto bezplatně poslat zprávu.

Free-SMS servery mají dnes význam prakticky jen pro T-Mobile a zčásti pro Eurotel. Pokud posíláte zprávu na Oskar, pak jistě zvolíte nejjednodušší řešení – SMS bránu Českého mobilu. Jakákoliv jiná volba by byla zbytečně nejistá a pomalá. Brána společnosti Eurotel sice posílá SMSky pouze s reklamou, ale vzhledem ke spolehlivosti a rychlosti doručení jasně vítězí nad všemi ostatními servery. I když uznávám, těch šedesát znaků je zatraceně málo.

Operace SMS

Nejvýznamnějším dnešním free-SMS serverem je smsoperator.cz společnosti aSOUND. Na stránkách s jednoduchým designem se nemůžete ztratit, vše je přehledné a jasné. Dají se odtud posílat SMS do všech českých sítí s limitem 1000 znaků (zpráva se pak dělí). Také není problém odeslat ze stránek email. Dokonce nejste svazováni žádnou čekací dobou. Můžete tedy posílat jednu SMS za druhou.

Ano, tušíte správně, má to dokonce nejeden háček. Každá zpráva (nebo část zprávy) má 80 znaků plus 79 písmenek reklamy. To je pochopitelné, neboť aSOUND musí T-Mobilu z něčeho platit. Také musíte počítat s tím, že se vaše SMS postaví do fronty (a ta je i při relativně malém provozu zatraceně dlouhá). Doručovací doba pak dosahuje naprosto šílených hodnot (viz test níže). Dokonce se stává, že zpráva vůbec nedojde. Pokud chcete zjistit, jestli bude ta vaše čekat, podívejte se do sekce Statistika, kde je prozíravě uvedeno, kolik SMS bylo a (pod tím) ještě bude odesláno.

aSOUND umožňuje webmasterům odesílat SMS ze stránek skrz bránu smsoperator. Pokud dnes najdete na Internetu nějakou free-SMS bránu, pak pravděpodobně odkazuje právě na smsoperatora (kupříkladu brána na komunikačním serveru Raketa nebo na freesms.redir­.cz). S každou další však roste zátěž na bránu, která je už tak nesnesitelně vytížená.

Jdeme?

Další, trochu skrytá SMS brána, se vyskytuje na webu jdemenapivo.cz. Žluté flashové stránky sice mají něco do sebe, ale při pomalejším připojení (modemem) si v průběhu načítání v klidu stačíte udělat kafe. Web společnosti Budějovický Budvar vás může zaujmout seznamem hospod apod., avšak téma tohoto článku se týká pouze sekce Mobility (mobílek na horní liště vlevo). Pro využívání funkcí této sekce je nutná registrace, kde uvádíte také svůj email (takže ohrožujete poštu přehlcením reklamou, Budvar si na „zasílání informací“ v podmínkách jasně vyhrazuje právo).

Po registraci přejdeme hlouběji do systému. Loga a melodie jsou zábavné, ale nic víc – k tomu se podporují jen telefony Nokia. Pojďme raději k SMS. Chceme odeslat první zprávu, ale copak? „Maximální povolený počet uživatelů právě píše nebo odesílá SMS.“ Divné věci nám to píšou namísto zobrazení SMS brány. Raději se podívejme do pravidel:

Zaregistrovaný uživatel může během jednoho týdne odeslat maximálně tři loga, tři melodie. Počet odesílaných textových i obrázkových SMS zpráv je omezen pouze dostupností SMS brány, a nikoli jejich počtem na jednoho uživatele.

Služba Mobility je nadstandardní službou stránek jdemenapivo.cz. Budějovický Budvar hradí z vlastních prostředků mobilním operátorům využívání jejich SMS bran, a proto je kapacita volných SMS zpráv ze stránek Jdeme na pivo omezena.

"(…) Omezen pouze dostupností SMS brány (…). Vivat! Ale jako všechno ostatní i tohle má svůj háček. Prakticky se nedočkáte chvilky, kdy je brána dostupná. Navíc jde z brány odeslat jen určitý počet zpráv za časový úsek, poté klidně pět až deset minut čekáte. Pokud tedy nemáte chuť zuřivě klikat, vzdejte se všech nadějí. Z druhého tučně označeného úryvku jasně vyplývá, že jinak to ani nejde.

Takže jste se konečně dostali do samotné SMS brány. Máte zde možnost posílat SMS dlouhé do 119 znaků, a to do všech sítí – jak do České republiky, tak na Slovensko. Nechybí možnost uvést v záhlaví svoje telefonní číslo. Malé varování pro tajné ctitele a jiné anonymy: v kolonce podpis se automaticky vyplňuje vaše přezdívka (a ta se pak zobrazí na konci zprávy)! Rychlost odeslání SMS je vynikající, srovnatelná s T-Zones (viz test níže).

SMS z exilu

Po zrušení free-SMS brány T-Mobile propukla na Internetu mánie ve hledání míst mimo Českou republiku, odkud se dají odesílat SMSky zdarma. Objevily se servery jako sms.ac, 1rstwap.com či icq.com, odkud šly (po strastiplné registraci) posílat zprávy nejen na všechny sítě do Čech, ale i všude po světě. Bohužel najednou nešlo na T-Mobile posílat zprávy ani z ICQ, ani z 1rstwapu, to samé se opakovalo s Eurotelem. Server sms.ac se jakž takž „drží“ dodnes, jen se dost často stává, že SMS nedojde.

Jak jinak bez mobilu

Pokud patříte mezi tu hrstku „nemobilních“, ať už z finančních důvodů, nebo z osobního přesvědčení, a pokud se necítíte na pokusy s free-SMS branami, tak vás jistě zaujmou servery levnesms.cz (1,15 Kč), sms.cz (1,20 Kč), mysms.cz (1,20 Kč) či sms.mobilem.cz (1,20 Kč). Stačí jen převést (či poslat poštovní poukázkou) peníze na účet serveru a z této sumy lze pak poslat SMSku na T-Mobile za částku uvedenou v závorce. I jako vlastníci SIM karty T-Mobile ušetříte oproti používání T-Zones minimálně 30 procent (nezahrnuje měsíčních 20 SMS z T-Zones zdarma).

Nejlevněji, nejrychleji, nejspolehlivěji

Prakticky se nevyplatí užívat bránu smsoperator.cz. Pro posílání zpráv na T-Mobile se mi zdá ideální kombinace jdemenapivo.cz plus v časové tísni levnesms.cz (nejlépe zároveň s T-Zones). Dále pak můžete zkusit návod úplně dole na této stránce. Sice jsem ho neověřoval, ale myšlenka zprávy v subjektu mailu zaslaného na mobil v upozornění na novou poštu vypadá celkem nadějně.

Test rychlosti doručení z free-SMS portálů

Brána
Ne 15:00
Ne 17:00
Po 15:00
Po 17:00
Po 19:00
SMS brány operátorů*
6 / 8 / 5
6 / 7 / 7
6 / 8 / 6
6 / 7 / 7
6 / 7 / 5
smsoperator
22 / 33 / 5280 (88 min)
18 / 12 / 15
x** / 35 / 6030 (100 min)
x** / 20 / 5300 (88 min)
x** / 35 / x**
jdemenapivo
30 / 16 / 13
10 / 23 / 23
9 / 18 / 20
8 / 16 / 16
10 / 18 / 23

Test probíhal ve dnech 18. a 19. května 2003.
Testovací zpráva byla dlouhá přesně šedesát znaků ve znění: „Toto je malá testovací zpráva o přesné délce šedesáti znaků.“
Čas se měřil od stisknutí tlačítka odeslat po přijetí na mobilním telefonu.
Časové údaje jsou ve vteřinách (v závorce převedeno pro přehlednost na minuty), a to ve tvaru Eurotel / Oskar / T-Mobile.
 

BRANDstorming tip2

* http://www.eu­rotel.cz/site/cz/smsGa­teway/, http://sms.os­karmobil.cz/, http://www.t-zones.cz/.
**nedošla do 0:00 19. května.

Z tabulky jasně vyplývá skutečnost, že smsoperator.zc je použitelný pouze v zanedbatelném provozu, tj. v noci a o víkendech, či pro zprávy, které vůbec nespěchají. jdemenapivo.cz přesvědčuje o spolehlivosti, ale než se člověk prokliká až ke psaní zprávy, trvá mu to nejméně pět minut, někdy třeba i čtvrthodinu.

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).