Hlavní navigace

Snaha o vývoj nového Internetu se dočkala významné podpory

4. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Iniciativa americké společnosti National Science Foundation (NSF), projekt Global Environment for Network Innovations (GENI), který zkoumá technologie pro Internet příští generace, získal dvě významné investice. První z nich je grant vyčleněný přímo samotnou NSF, ten byl ustanoven na tři roky a činí čtyři miliony dolarů ročně. Z tohoto grantu je financováno celkem 29 týmů, které se na výzkumu sítě budoucnosti podílejí. Druhou, neméně významnou, investicí se stala podpora projektu ze strany…

Iniciativa americké společnosti National Science Foundation (NSF), projekt Global Environment for Network Innovations (GENI), který zkoumá technologie pro Internet příští generace, získal dvě významné investice. První z nich je grant vyčleněný přímo samotnou NSF, ten byl ustanoven na tři roky a činí čtyři miliony dolarů ročně. Z tohoto grantu je financováno celkem 29 týmů, které se na výzkumu sítě budoucnosti podílejí. Druhou, neméně významnou, investicí se stala podpora projektu ze strany iniciativy Internet2, v celé jeho americké části bude mít projekt GENI vyhrazené vlastní 10 Gbps pásmo, to znamená asi 10% jeho celkových kapacit.

Projekt GENI se zabývá vývojem nové síťové architektury a protokolů, na kterých by mohl v budoucnosti nástupce současného Internetu běžet. Důvodem vývoje nové technologie je fakt, že současná podoba Internetu vychází z návrhu, který nepočítal s dnešními rozměry a otevřeností sítě, takže použité technologie komplikují nasazení nových aplikací a nevyhovují dnešním požadavkům.(Dsl­.sk)

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.