Hlavní navigace

Sobotka svádí vinu za nepovedenou internetovou strategii na ČTÚ neprávem

29. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: kirill_makarov / Shutterstock
Podle premiéra Sobotky jsou v podstatě jediným problémem zpackané národní strategie sítí nové generace data z ČTÚ.

Když ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) koncem loňského roku předložilo již sedmou verzi Národního plánu rozvoje sítí nové generace, v kuloárech se začalo mluvit o tom, že nemožnost jeho schválení se v podstatě svalí na Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Kvůli datům z měření pokrytí Česka internetem.

To se nakonec také stalo. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během interpelací v Poslanecké sněmovně minulý týden nikterak neuváděl, že se k plánu MPO sešlo 200 stran zásadních připomínek a že nenaplňuje ani zásadní bod 2.2 pro zahájení čerpání dotací. Za největší a v podstatě jediný problém označil právě údaje z ČTÚ.

„Ten sběr dat by měl být ukončen v červnu roku 2016. Tato data budou použita pro dopracování národního plánu a předpokládám, že v polovině letošního roku by se definitivním schválením dopracovaného národního plánu měla zabývat vláda České republiky,“ uvedl Sobotka.

Data by byla

ČTÚ první verzi mapy takzvaných bílých a šedých míst připravil v letech 2013 a 2014 a v roce 2015 rozjel podrobnější mapování. Společně s tím pořádal i workshopy a konzultace s operátory, kde se aktuální data prezentovala.

ČTÚ a jeho měření NGA sítí k roku 2014.
Autor: ČTÚ

ČTÚ a jeho měření NGA sítí k roku 2014.

„Sběr dat je jedna věc, druhou a podstatnou věcí je jejich interpretace a kvalitní příprava všech nezbytných dokumentů,“ vzkazuje mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že úřad MPO zaslal konkrétní návrhy na doplnění strategie.

„ČTÚ nyní potřebuje a očekává, že MPO v Národním plánu rozvoje sítí nové generace, který připravuje k předložení do vlády, stanoví jasná kritéria pro prezentaci shromážděných dat do aktualizované mapy. Návrh takových kritérií již na MPO předložila pracovní skupina k mapování, kterou vede ČTÚ,“ dodává.

Jinými slovy, sběr aktuálních dat na ČTÚ probíhá a regulátor je pro využití MPO má k dispozici. Mládkův úřad si ale během přípravy strategie data ani případnou odbornou pomoc od regulátora nevyžádal.

MPO nyní musí stanovit kritéria interpretace dat tak, aby bylo jasné, do kterých lokalit bude možné případných 14 miliard z eurodotací směřovat. Pokud tentokrát vše klapne, vláda by se ke schvalování strategie měla dostat v polovině letošního roku – výrazně za původními termíny. 

BRAND23 Workshop

Že by se ministerstvo chytlo za nos se ale očekávat nedá. Takto zpoždění vysvětluje ministr Jan Mládek v rozhovoru pro Novinky: „Jeden problém byl, že jsme půl roku debatovali o podílu ministerstva vnitra. Když jsme se dostali k tomu základnímu problému – ten je daný vývojem v oblasti telekomunikací, který je odlišný od zbytku Evropy. Firma O2, když byla ve španělských rukách, tak bohužel neinvestovala do rozvoje vysokorychlostního internetu. Poskytla prostor pro vznik 1700 wifinářských firem, které obhospodařují různé segmenty. Tyto firmy provozují „nízkorychlostní” internet a mají obavu, že když se objeví nějaké veřejné peníze, tak že o ten svůj byznys přijdou. Myslím si, že do značné míry neoprávněně, ale ony mají pocit, že je to poškodí, že veřejné peníze budou utraceny za rozvoj vysokorychlostních sítí,“ tvrdí ministr. 

K celé tristní situaci se tento týden vyjádřila také profesní sdružení, včetně SPIR nebo ISP Alliance, která Bohuslavu Sobotkovi poslala otevřený dopis.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).