Hlavní navigace

Sobotní osmé narozeniny oslaví Prima maratonem k uvedení 28. řady Simpsonových

30. 3. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: FTV Prima
UVNITŘ VIDEA – Nová série přináší i jednu nechtěnou změnu, když postavu Lízy nadabovala místo nedávno zesnulé Heleny Štáchové nová dabérka Ivanka Korolová.

Tuto sobotu 1. dubna oslaví stanice Prima Cool své osmé narozeniny a divákům nabídne další Žlutý maraton s animovanou rodinou Simpsonových. Její příběhy odstartují v obvyklých 17:55 hodin, kdy odstartují čtyři reprízy předchozích řad. Ve 20 hodin přijde na řadu šest premiérových dílů z 28. řady seriálu. V té nahradila minulý týden zesnulou dabérku Helenu Štáchovou, která namlouvala postavu Lízy Simpsonové celých 25 let, herečka Ivanka Korolová.

V průběhu 28. řady se pan Burns stane novou hlavu rodiny Simpsonových, která následně opustí Springfield a odstěhuje se za lepším do Bostonu, odhalí nebezpečnou podstatu Krustyho nových sladkostí a zúčastní se dětské lakrosové ligy. Speciální čarodějnický díl, který je zároveň 600. odvysílanou epizodou seriálu, si vezme na mušku filmy jako Hunger Games, nového Šíleného Maxe, klasickou bondovku Goldfinger nebo snímek Kingsman: Tajná služba. A to je souhrn pouze prvních šesti dílů.

Přehled změn v dabingu Simpsonových

Nově obsazená dabérka Korolová namluvila mimo jiné Alici Cullenovou ve filmové Twilight sáze. Nejde ani zdaleka o první přeobsazení dabingové role ve Springfieldu. Od třinácté řady nahradil ze zdravotních důvodů Vlastimil Zavřel v roli Homera Vlastimila Bedrnu. Po zesnulém Bedřichu Šetenovi, který 25 sérií daboval pana Burnse, se tohoto postu ujal herec a dabér Jan Vlasák. Stejný osud potkal bohužel i postavičku zpravodaje Kenta Brockmana, kterého od 27. řady namlouvá Jaromír Meduna po zemřelém Vladimíru Fišerovi.

V rámci maratonu Simpsonových uvede Prima Cool těchto šest dílů: Monty Burnsův létající cirkus; Virtuální rodina; Nesnášíme Boston; Speciální čarodějnický díl XXVII; Důvěřuj, ale prověřuj a Kouč „K“.

Synopse prvních šesti epizod

Monty Burnsův létající cirkus

Nevysvětlitelné zmizení ikonické nadživotní sochy tlouštíka s obří koblihou nad hlavou rozpoutá ve Springfieldu chaos. Na jejím místě vyroste náhrada. Ale sluneční paprsky odražené od jejího chromovaného povrchu spálí město na prach. Starosta sice slíbí, že Springfield znovu vstane z popela, jenže uběhne šest měsíců a město je stále v troskách. Simpsonovi proto prosí pana Burnse, aby pomohl s financováním nutné rekonstrukce. Burns souhlasí pod podmínkou, že bude moct uspořádat představení. Líza se pak náhodou stane Burnsovou asistentkou a odkrývá tajemství jeho minulosti.

Virtuální rodina

Psychiatr, u kterého se pan Burns léčí s nekontrolovatelnými výbuchy vzteku, svému pacientovi oznámí, že po sedmdesáti letech to s ním vzdává. Krátce potom umírá. Jeho poslední slova zní, že Burns nikdy nebude moct mít vlastní rodinu. Pan Burns najde řešení, když jeho auto srazí nepozorného profesora Frinka, který na ulici zkouší brýle pro virtuální realitu. Burns se rozhodne pořídit si virtuální rodinu. Uspořádá konkurz a vybere si Simpsonovy. Marge, Bart, Líza a Maggie podepíšou s panem Burnsem smlouvu na to, že bude příštích deset let novou hlavou jejich rodiny. Homer zůstává sám doma a je mu smutno, dokud se neseznámí se sousedkou, která stejně jako on miluje pivo a nenávidí Flanderse.

Nesnášíme Boston

Homer přistihne Barta při tom, jak fandí vítěznému fotbalovému týmu z Bostonu. Vytáhne celou rodinu na výlet, aby Bartovi i všem ostatním dokázal, že Boston je naprosto příšerné město. Jenže věci nejdou podle plánu. Celou rodinu nadchne místní systém zdravotnictví. Lízu a Marge okouzlí akademické prostředí a možnosti Massachusettského technologického institutu. Dokonce i samotný Homer propadne tomu, jak se v Bostonu hrají kuželky. A když dostane lepší práci, je rozhodnuto. Simpsonovi se stěhují do Bostonu!

Speciální čarodějnický díl XXVII

Ve speciálním čarodějnickém dílu Simpsonovi vyrazí na včasný nákup vánočního stromečku a stanou se obětmi přepadení Křiváka Boba, mimozemšťana Kanga a spol. Následuje parodie na filmy Hunger Games a Šílený Max: Zběsilá cesta: Líza vede povstání proti panu Burnsovi, který vlastní veškerou vodu v celém vyprahlém Springfieldu. V dalším příběhu Lízu postihne prokletí: každý, s kým se kamarádí, zahyne hroznou smrtí. Lízina imaginární kamarádka Rachel vraždí, aby se stala její nejlepší přítelkyní. Poslední příběh je parodií na špionážní filmy Goldfinger a Kingsman: Tajná služba: Vočko zachrání Barta před šikanou, prozradí mu, že osazenstvo jeho baru jsou ve skutečnosti tajní agenti, a chce, ať Bart přijme uvolněné místo po Homerovi, který zmizel.

Důvěřuj, ale prověřuj

Šáša Krusty začne prodávat nové sladkosti, které jsou tak dobré, že dokonce chutnají i jemu. Ale Líza rychle odhalí, že u každého, kdo si na nich pochutná, vzniká nebezpečná závislost. Společně s Bartem se rozhodne přijít celé věci na kloub. Homer mezitím závidí kolegům z práce, kteří mají lepší postavení než on. Požádá Marge, ať mu pomůže lépe se oblékat, aby byl v práci úspěšnější. Jenže dokážou jeho nově nabyté ambice překonat hluboko zakořeněnou apatii, alkoholismus a vztek?

Kouč „K“

Marge přinutí Homera, ať se zastane Millhousova otce Kirka a začne s ním trénovat dětský lakrosový tým. Kirk trénuje a Homer se fláká na kraji hřiště. Kirk si myslí, že Homer je jeho nový nejlepší kamarád, a snaží se mu vnutit své největší hobby: návštěvy striptýzových barů. Ale Homerovi to je proti srsti, Kirk mu leze na nervy a nakonec ho před všemi urazí. Kirk se naštve a zmizí právě v tu nejhorší chvíli – když se už blíží důležitý zápas šampionátu.

Simpsonovi běží už 28 let a kromě toho, že jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem, jsou také sitcomem s největším počtem epizod. Speciální čarodějnický díl 28. řady pokořil neuvěřitelnou hranici 600. dílu seriálu. Navíc bylo potvrzeno, že se Simpsonovi dočkají také 29. a 30. řady.

V původním znění opět hostuje řada známých celebrit. Mezi ty nejslavnější patří herečky Amy Schumerová (Vykolejená) a Glenn Close (Strážci galaxie), hokejista Wayne Gretzky, rapper Snoop Dog nebo světový šampión v šachu Magnus Carlsen. Wayne Gretzky, Snoop Dog a Magnus Carlsen si zahráli sami sebe.

Tabule

V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli větu, kterou dostal za trest. Text věty je téměř pokaždé jiný (např.: „Už nikdy nebudu použ. zkr.“), až na malé výjimky, kdy se scéna s tabulí opakuje pouze asi ve 3 dílech (např. Písek není příchuť do sendviče [Sandwich → Sand = písek], nejsem drzý).

Ocenění

Simpsonovi v průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Tak například Bart Simpson byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. Simpsonovi mají svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a také překonali dosavadní rekord seriálu Flintstoneovi v počtu epizod.

Jména postav

Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím:

  • Homer Simpson – Homer Groening (otec Matta Groeninga a jeden z jeho synů)
  • Marge Simpsonová – Margaret Groeningová (jeho matka), i když simpsonovská Marge se jmenuje Marjorie
  • Líza Simpsonová – Lisa Groeningová (jeho sestra)
  • Maggie Simpsonová – Maggie Groeningová (další z jeho sester)
  • Bart Simpson – syn (anagram slova brat – spratek) – Bart patrně ztvárňuje Groeninga samotného

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.